Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Dziewięć etapów cyberataku na firmę
Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez hakerów, może zminimalizować ryzyko, że firma padnie jego ofiarą. Świadomość tych zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć...

Czytaj więcej...

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramo...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Test HDD Western Digital WD Purple 6TB (WD60PURZ)

HDD Western Digital Purple 6TB wd60purzZ zewnątrz, wszystkie dyski twarde (HDD) wyglądają niemal identycznie. Nawet po rozkręceniu, ich główna część - talerze na których zapisywane są dane - na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio. Jednak to co najistotniejsze tkwi w szczegółach - kontrolery, pamięci jak i warstwa software'owa, sprawiają, że dokonując wyboru dysku nie należy kierować się wyłącznie pojemnością i ceną, a przede wszystkim przeznaczeniem urządzenia. Do naszej redakcji trafił dysk Western Digital WD Purple o pojemności 6TB (WD60PURZ). Co oferuje urządzenie? Zapraszamy do lektury recenzji.

 

Firma Western Digital Corporation (powszechnie znana jako Western Digital i WD) powstała w 1970 roku. W swojej 50-cio letniej historii wielokrotnie jako pierwsza na świecie wprowadzała nowości technologiczne w segmencie przechowywania danych, a jej produkty pokonywały kolejne bariery. Tak np. WD jako pierwszy na świecie wprowadził do oferty pierwszy dysk twardy Serial ATA o prędkości 10000 obr./min, którym był WD360GD 'Raptor'. Z czasem portfolio rozwiązań uległo powiększeniu o napędy zewnętrzne, napędy SSD czy hybrydowe platformy pamięci masowej do centrów danych.

Nim przyjrzymy się szczegółowo napędowi, który jest przedmiotem niniejszej recenzji, zobaczmy jak na dziś wygląda 'kolorowa' oferta Western Digital w obszarze napędów HDD.

O co chodzi z tymi kolorami HDD WD?

Przed kilkoma laty, by ułatwić wybór odpowiedniego dysku do konkretnych zastosowań, Western Digital dokonał podziału napędów na kilka serii, które oznaczył kolorami. Na dzień dzisiejszy można wyróżnić pięć 'kolorowych serii': Blue, Black, Red, Purple i Gold.

Seria WD Blue (do tej rodziny HDD jakiś czas temu włączono dostępną niegdyś serię Green) - napędy przeznaczone do standardowych PC-tów i komputerów typu all-in-one oraz laptopów (wersja 2.5"). Napędy te sprawdzą się doskonale w komputerach domowych jak i firmowych użytkowanych do obsługi Internetu, oprogramowania biurowego czy multimediów.

Seria WD Black - przeznaczona do montażu w komputerach profesjonalnych użytkowników i zestawach gamingowych, wszędzie tam gdzie wymagana jest zwiększona wydajność, przy jednocześnie dużej przestrzeni magazynowej, również plików o wielkich rozmiarach, takich jak materiały wideo czy obrazy gier.

Seria WD Red - wykorzystuje technologię NASware i została zaprojektowana z myślą o bilansowaniu wydajności i niezawodności w środowiskach NAS ze wsparciem dla macierzy RAID w trakcie pracy w trybie ciągłym 24x7. Napędy tej serii są bardzo skrupulatnie testowane pod kątem kompatybilności z serwerami NAS i mogą być wykorzystywane w NAS-ach wykorzystujących od 1 do 8 HDD. Na potrzeby większych jednostek stworzono serię WD RED Pro, obejmującą napędy mogące pracować w NAS-ach z 24 kieszeniami.

Seria WD Gold - to dyski klasy Enterprise, zaprojektowane specjalnie do systemów przechowywania danych i centrów danych. Wskaźnik MTBF WD Gold wynosi do 2,5 miliona godzin, przez co napędy cechują się zwiększoną niezawodnością i wytrzymałością.

* Seria Ultrastar - podobnie jak dyski Gold (z resztą od pewnego czasu na dyskach Ultrastar widnieją 3 złote pięciokąty) są to dyski klasy Enterprise, kierowane do centrów danych. Napędy Ultrastar stanowią kontynuację popularnych niegdyś napędów HGST (Hitachi Global Storage Technologies), firmy przejętej przez Western Digital w 2012 roku.

Seria WD Purple - to napędy klasy Surveillance przeznaczone do systemów monitoringu wideo, gdzie wymagana jest ciągła całodobowa praca. Dyski WD Purple wykorzystują technologię Western Digital - AllFrame - usprawniającą rejestrację wideo. Więcej informacji na temat rodziny WD Purple w dalszej części.

 

 

Logowanie i rejestracja