Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie
Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie

Multicloud to złożone środowisko obliczeniowe, które wykorzystuje moc kilku chmur. Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT (taką jak np....

Czytaj więcej...

Otwarta perspektywa: Linux
Otwarta perspektywa: Linux

Rok 2018 w branży technologicznej potwierdził, że to możliwość wyboru jest dziś wartością najbardziej pożądaną przez biznes. Taki wniosek płynie z obserwacji usług działających w różnych przedsiębiorstwach, sposobów ich uruchamiania oraz docelowych środowisk, do których trafiają. Pojawiają się nowe...

Czytaj więcej...

5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT
5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT

Na przestrzeni kilku najbliższych lat krajobraz technologiczny zmieni się diametralnie - prognozuje firma doradcza IDC. Sztuczna inteligencja stanie się wszechobecna, coraz częściej będziemy wykorzystać cyfrowych asystentów w domu i w pracy. Dzięki nowym narzędziom powstanie nowa grupa programistów, kt&oa...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą
Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą

Według badania Konica Minolta główne wyzwania, z którymi mierzą się małe i średnie firmy to cyberzagrożenia (33%), rosnąca konkurencja (27%), nowe regulacje takie jak RODO (23%), wymagający rynek pracy (23%) czy zbyt szybki postęp technologiczny (23%). Problemy z infrastrukturą IT wskazywało 18% przedsięb...

Czytaj więcej...

Test HDD Western Digital WD Purple 6TB (WD60PURZ)

HDD Western Digital Purple 6TB wd60purzZ zewnątrz, wszystkie dyski twarde (HDD) wyglądają niemal identycznie. Nawet po rozkręceniu, ich główna część - talerze na których zapisywane są dane - na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio. Jednak to co najistotniejsze tkwi w szczegółach - kontrolery, pamięci jak i warstwa software'owa, sprawiają, że dokonując wyboru dysku nie należy kierować się wyłącznie pojemnością i ceną, a przede wszystkim przeznaczeniem urządzenia. Do naszej redakcji trafił dysk Western Digital WD Purple o pojemności 6TB (WD60PURZ). Co oferuje urządzenie? Zapraszamy do lektury recenzji.

 

Firma Western Digital Corporation (powszechnie znana jako Western Digital i WD) powstała w 1970 roku. W swojej 50-cio letniej historii wielokrotnie jako pierwsza na świecie wprowadzała nowości technologiczne w segmencie przechowywania danych, a jej produkty pokonywały kolejne bariery. Tak np. WD jako pierwszy na świecie wprowadził do oferty pierwszy dysk twardy Serial ATA o prędkości 10000 obr./min, którym był WD360GD 'Raptor'. Z czasem portfolio rozwiązań uległo powiększeniu o napędy zewnętrzne, napędy SSD czy hybrydowe platformy pamięci masowej do centrów danych.

Nim przyjrzymy się szczegółowo napędowi, który jest przedmiotem niniejszej recenzji, zobaczmy jak na dziś wygląda 'kolorowa' oferta Western Digital w obszarze napędów HDD.

O co chodzi z tymi kolorami HDD WD?

Przed kilkoma laty, by ułatwić wybór odpowiedniego dysku do konkretnych zastosowań, Western Digital dokonał podziału napędów na kilka serii, które oznaczył kolorami. Na dzień dzisiejszy można wyróżnić pięć 'kolorowych serii': Blue, Black, Red, Purple i Gold.

Seria WD Blue (do tej rodziny HDD jakiś czas temu włączono dostępną niegdyś serię Green) - napędy przeznaczone do standardowych PC-tów i komputerów typu all-in-one oraz laptopów (wersja 2.5"). Napędy te sprawdzą się doskonale w komputerach domowych jak i firmowych użytkowanych do obsługi Internetu, oprogramowania biurowego czy multimediów.

Seria WD Black - przeznaczona do montażu w komputerach profesjonalnych użytkowników i zestawach gamingowych, wszędzie tam gdzie wymagana jest zwiększona wydajność, przy jednocześnie dużej przestrzeni magazynowej, również plików o wielkich rozmiarach, takich jak materiały wideo czy obrazy gier.

Seria WD Red - wykorzystuje technologię NASware i została zaprojektowana z myślą o bilansowaniu wydajności i niezawodności w środowiskach NAS ze wsparciem dla macierzy RAID w trakcie pracy w trybie ciągłym 24x7. Napędy tej serii są bardzo skrupulatnie testowane pod kątem kompatybilności z serwerami NAS i mogą być wykorzystywane w NAS-ach wykorzystujących od 1 do 8 HDD. Na potrzeby większych jednostek stworzono serię WD RED Pro, obejmującą napędy mogące pracować w NAS-ach z 24 kieszeniami.

Seria WD Gold - to dyski klasy Enterprise, zaprojektowane specjalnie do systemów przechowywania danych i centrów danych. Wskaźnik MTBF WD Gold wynosi do 2,5 miliona godzin, przez co napędy cechują się zwiększoną niezawodnością i wytrzymałością.

* Seria Ultrastar - podobnie jak dyski Gold (z resztą od pewnego czasu na dyskach Ultrastar widnieją 3 złote pięciokąty) są to dyski klasy Enterprise, kierowane do centrów danych. Napędy Ultrastar stanowią kontynuację popularnych niegdyś napędów HGST (Hitachi Global Storage Technologies), firmy przejętej przez Western Digital w 2012 roku.

Seria WD Purple - to napędy klasy Surveillance przeznaczone do systemów monitoringu wideo, gdzie wymagana jest ciągła całodobowa praca. Dyski WD Purple wykorzystują technologię Western Digital - AllFrame - usprawniającą rejestrację wideo. Więcej informacji na temat rodziny WD Purple w dalszej części.

 

 

Logowanie i rejestracja