Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 16 lis 2015, 16:19 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 05 lis 2015, 22:19
Posty: 7
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 0 razy
Witam.

Chcę przenieś XenServer-a na inną, wydajniejszą maszynę. Jak mam to zrobić? Samo przeniesienie dysku do nowej maszyny powoduje to że serwer usiłuje wstać, ale nie daje rady i się restartuje i tak w kółko. Dysk z systemem Linux, pochodnym Debiana, można przenosić między maszynami i "wstaje", ale z XenServerem mi się nie udaje.

Jakieś sugestie? Jak odzyskać VM i ich ustawiania będące na dysku ze starego serwera?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2015, 00:25 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 22 wrz 2009, 22:32
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Samo przepięcie dysku nic nie da. Musisz zmigrować maszyny wirtualne. na początek najprościej chyba będzie zainstalować XenServera i przenieść VM np. za pomocą Clonezilli zrobić V2V.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2015, 00:57 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Oj nie wiem czy poprzez podłączenie dysku do nowego serwera nie namieszałeś :/ Masz backup maszyn, z jakich narzędzi do backupu korzystasz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2015, 01:38 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 07 mar 2013, 16:55
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
na starej maszynie wyeksportuj vmki do .xva,
na nowej maszynie zainstaluj xenserver i tam zaimportuj vm-ki

druga opcja:

sprawdź na czym się wywala, chroot-nij to pod linux-em i napraw to.

jak jest różnica pomiędzy maszynami ?



za ten post marcinoza otrzymał podziękowanie od: peem
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2015, 09:21 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 05 lis 2015, 22:19
Posty: 7
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 0 razy
Dziękuje za odpowiedzi.

Różnica między maszynami to przede wszystkim platforma - stary serwer to Intel, nowy to AMD.

I teraz nasuwa się pytanie: czy backup i restore, czy eksport i import, czy też migracja pomiędzy serwerami tak różnymi w sferze sprzętowej ma szanse powodzenia? Jeśli tak to która opcja najlepsza? I np. czy Windows będzie wymagał ponownej aktywacji w nowym "miejscu", czy nie zauważy zmian?
Jak rozumie to exportem do .xva przeniosę maszynę z jej ustawieniami? Kopiowaniem Clonezillą skopiuje sam dysk takiej maszyny, a co z ustawieniami w samym XenServer?

Próbowałem serwery dać do jednej puli, ale się nie dało, nie pamiętam teraz komunikatu, ale było coś na temat niezgodności hardwaru, przenoszenie VM między nimi nie działało. Jak więc "spiąć" dwa serwery żeby móc migrować między nimi maszyny?

"sprawdź na czym się wywala, chroot-nij to pod linux-em i napraw to" - niestety nie jestem biegły w tych sprawach i nie rozumie co miałbym zrobić :(

Na szczęście nie jest to jeszcze środowisko produkcyjne, ale lepiej zaraz na początku wiedzieć jak zachować się w razie ewentualnej awarii. Backup i restore maszyn z Windowsem mam opanowany, gorzej u mnie ze znajomością Linuxa i nie potrafię tego z sensem backupować i odtwarzać...

Przepraszam za takie może naiwne i podstawowe pytania, dopiero uczę się tego, szukam - jeśli jest gdzieś jakieś wytłumaczenie podstaw XenServera to proszę poratujcie linkami :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2015, 12:54 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7391
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Cytuj:
I teraz nasuwa się pytanie: czy backup i restore, czy eksport i import, czy też migracja pomiędzy serwerami tak różnymi w sferze sprzętowej ma szanse powodzenia?

Plusem w całej sytuacji jest to, że jak piszesz, masz do czynienia z środowiskiem testowym i oba serwery działają. Gorzej by było jakby jeden z serwerów padł i była to produkcja...

Niestety nigdy nie przenosiłem VM-ek pomiędzy serwerami z tak różnymi CPU. Był migracja VMware/Hyper-V -> XenServer, starsza wersja XenServer -> nowsza wersja XenServer i tutaj nie było problemów.

W tym wypadku może przejść wszystko gładko, jak również może pojawić się Blue Screen... Konieczność ponownej aktywacji systemu (jeśli się pojawi) będzie najmniejszym problemem

Cytuj:
Jak rozumie to exportem do .xva przeniosę maszynę z jej ustawieniami?

Tak, export/import .xva, Clonezillę sobie odpuść.

Cytuj:
Próbowałem serwery dać do jednej puli, ale się nie dało, nie pamiętam teraz komunikatu, ale było coś na temat niezgodności hardwaru

Można dodawać hosty z różnymi CPU do puli tylko w wypadku gdy CPU wspierają odpowiednio Intel (FlexMigration) i AMD (Extended Migration), co pozwala na maskowanie...
http://support.citrix.com/article/CTX127059

Cytuj:
Backup i restore maszyn z Windowsem mam opanowany, gorzej u mnie ze znajomością Linuxa i nie potrafię tego z sensem backupować i odtwarzać...

Najlepiej korzystać z jakichś narzędzi do backupu, wówczas backupujesz maszynę wirtualną (system nie ma tu znaczenia). Warto byś jednak trochę linuksa liznął, kilkanaście komend i poruszanie się poprzez CLI ułatwi Ci administrację hostem.

I jeszcze jeden link ważny co do backupu hosta (metadanych):
http://support.citrix.com/article/CTX118547

A na koniec przydatny skrypt:
https://github.com/djamps/migrate-vm

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: peem
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 lis 2015, 11:19 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 05 lis 2015, 22:19
Posty: 7
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 0 razy
Cytuj:
masz do czynienia z środowiskiem testowym i oba serwery działają

Jeden działał, wyjąłem z niego dysk (500GB) i włożyłem do drugiego. I w tym drugim nie startuje.
Wiem już że nie tędy droga.

Chociaż kusi mnie teraz zrobić instal/upgrade na tym dysku w nowym serwerze. Uda się? Póki co nie mam drugiego tak dużego dysku, mam 40GB, na sam serwer starczy, na VM już nie...

Cytuj:
Tak, export/import .xva

Pewnie najlepiej na jakiś zasób sieciowy. Ale teraz mam dylemat czy jeśli VM była stworzona na platformie Intel to czy po zaimportowaniu będzie działać na platformie AMD?
I drugie pytanie: VM ma dysk 100GB, nie wiem ile jest faktycznie na nim danych. Wobec tego ile potrzebuje miejsca na eksport takiej maszyny? Da się to jakoś podejrzeć, wyliczyć, etc ??? 100GB? więcej? mniej?

Cytuj:
Najlepiej korzystać z jakichś narzędzi do backupu, wówczas backupujesz maszynę wirtualną

Proszę o jakąś podpowiedź jakim oprogramowaniem to robić :)

Cytuj:
Warto byś jednak trochę linuksa liznął


Jako "dziecko DOS-a" nie mam problemów z konsolą, z Linuxa korzystam na co dzień, ale nie znam i nie rozumie tego "chroot-nij to pod linux-em"???

Cytuj:
I jeszcze jeden link ważny co do backupu hosta


Pierwsze co zrobiłem to backup hosta, nie było na razie możliwości przywrócenia, ale podejrzewam, że przywrócenie na ten sam sprzęt, a nie na inny... Chyba że przywrócenie ma mechanizmy np. zmiany driverów od sprzętu?

Dzięki za link do skryptu migracyjnego, będzie później potrzebny :ok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 lis 2015, 23:01 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Cytuj:
"Chociaż kusi mnie teraz zrobić instal/upgrade na tym dysku w nowym serwerze. Uda się? Póki co nie mam drugiego tak dużego dysku, mam 40GB, na sam serwer starczy, na VM już nie..."
Tzn. do nowego serwera chcesz podpiąć dysk z już zainstalowanym XenServerem i sprawdzić czy 'nadpiszesz instalkę'? Bo jeśli tak to nie, wszystko zostanie skasowane o czym podczas instalacji zostaniesz poinformowany. Nie wiem jak z upgrade, ale jak masz dysk 40 GB to zainstaluj na nim XenServer w starym serwerze, utwórz jakąś VM, przełącz dysk do nowego serwera i zobaczysz co się stanie jak będziesz upgradeował. Przynajmniej nie stracisz ważnych danych.

Cytuj:
I drugie pytanie: VM ma dysk 100GB, nie wiem ile jest faktycznie na nim danych. Wobec tego ile potrzebuje miejsca na eksport takiej maszyny? Da się to jakoś podejrzeć, wyliczyć, etc ??? 100GB? więcej? mniej?

Tu jest problem bo to nie tak jak z zapisem pod Windows, maszyna to nie plik, który można wyszukać a zbiór metadanych.

Cytuj:
Proszę o jakąś podpowiedź jakim oprogramowaniem to robić :)

Np. skrypty albo Alike (jeszcze na stronie jest wersja free)



za ten post xenio otrzymał podziękowanie od: peem
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 28 gru 2015, 08:45 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 05 lis 2015, 22:19
Posty: 7
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 0 razy
Cytuj:
Np. skrypty albo Alike (jeszcze na stronie jest wersja free)

Masz na myśli Alike v2.6.2 ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 31 gru 2015, 17:45 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Cytuj:
Masz na myśli Alike v2.6.2 ?

Tak, dokładnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl