Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 16 kwie 2014, 16:01 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Witam wszystkich

Czy ktoś z Was wie gdzie/czy znajdę gdzieś rzetelne porównanie funkcjonalności tych dwóch hypervisorów? Hyper-v bez scvmm.
Czy ewentualnie ktoś mógłby się pokusić o jakieś wyjaśnienie różnic, szczególnie dotyczących HA i DR?

Aktualnie planujemy rozwój infrastruktury i myślałem o XenSerwerze, ale zastanawiam się czy ma on jakieś dodatkowe funkcje, lub jakie są różnice w rozwiązaniach pewnych funkcji?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 kwie 2014, 17:15 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7397
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj na forum!

IMHO. W darmowej wersji XenServer (płatny jest tylko opcjonalny support Citrix) ma przewagę nad Hyper-V.

W miarę obiektywne porównanie, nie tylko tych dwóch hypervisorów znajdziesz na virtualizationmatrix.com z tym że musisz zwrócić uwagę na Hyper-V bez System Center.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 kwie 2014, 18:01 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Dzięki za odpowiedź :)
Przyznam, że przez stronkę, którą podałeś przewijałem się chyba setki razy i ponieważ nadal nie wiem wszystkiego postanowiłem zapytać na forum :)

Może trochę więcej szczegółów..
Mechanizmy failover clustering w hyper-v są dla mnie zagadką. Standardowo w win taki mechanizm potrzebuje drugiej identycznej maszyny i shared storage, ale dzięki temu mamy instant failover. Jak to się ma do hyper-v?

W XS HA polega na uruchomieniu vm na innym hoście, jak to działa w hyper-v?
W XS jest XenCenter, z któego pomocą możemy zarządzać wszystkimi wirtualkami, w hyper-v nie mając sc możemy zarządzać tylko tymi, które są na konkretnym hoście? Mimio utworzenia klastra?
Ważna sprawą jest backup, xs daje możliwość skonfigurowania live snapshot, hyper-v chyba też?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 kwie 2014, 23:31 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 22 cze 2009, 19:22
Posty: 72
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
By wszystko było jasne. Mówimy o Hyper-V Server, a nie Windows Server z rolą Hyper-V?

> Mechanizmy failover clustering w hyper-v są dla mnie zagadką.
> Standardowo w win taki mechanizm potrzebuje drugiej identycznej
> maszyny i shared storage, ale dzięki temu mamy instant failover.
> Jak to się ma do hyper-v?

Fileover na Hyper-V wygląda podobnie jak na Windows.

> Ważna sprawą jest backup, xs daje możliwość skonfigurowania
> live snapshot, hyper-v chyba też?

Snapshotów nie należy traktować jak backupu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 kwie 2014, 09:41 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Przyznam, że poza tym, że samo hyper-v jest wersją core bez możliwości instalowania innych ról nie widzę różnicy między tymi dwoma produktami. Wydaje mi się, że jednym i drugom można zarządzać z innej maszyny za pomocą hyper-v manager. A jeżeli są jakieś inne różnice to jakie?

Czemu snapshotów nie powinno traktować się jako backup? Snapshot można przywrócić na każdym serwerze, który ma dostęp do storage.

Nawiązując jeszcze do failover - mam rozumieć, że na dwóch serwerach działają mi te same maszyny i mam instant recovery dla wirtualki?

może wrócę do początku mojego myślenia. Czym się różni xenserver od hyper-v bez system center pod względem funkcjonalności oraz sposobu rozwiązania pewnych kwestii?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 kwie 2014, 13:06 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 02 mar 2013, 07:49
Posty: 219
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
Snapshoota robisz tylko na czas aktualizacja, patchowania, re konfiguracji.
Przez dlugie trzymanie snapshoota maszyna sie wywala, crashuje :)

_________________
Pierwszy w Polsce projekt o domowym labie :)

http://www.VirtualOlivia.com | fb.com/VirtualOlivia | youtube.com/VirtualOlivia

Problemy z sieciami ? serwrami ? VMware ? Potrzebuje korepetycji z zakresu IT ?
kontakt [at] ines.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 kwie 2014, 01:10 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7397
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Zasadniczą różnicą pomiędzy darmowym Hyper-V Server a a rolą Hyper-V w Windows Server jest to, że w zależności od edycji Windows Server, masz prawo do wirtualizacji określonej liczby Windowsów. W wypadku Hyper-V Server masz 'goły' hypervisor.

Jeśli mówimy o HA dla Hyper-V, to możliwości konfiguracji klastra jest dużo w zależności od liczby węzłów, etc. Ale już przy dwóch węzłach w przypadku awarii jednego z nich drugi węzeł podnosi maszyny wirtualne, które działały na pierwszym węźle.

Zwróć uwagę na to, że FailOverClustering wymaga środowiska domenowego i nie można dopuścić by korzystać tylko z jednego DC, bo po padzie klaster nie będzie działał.

Jeśli chodzi o kwestię zarządzania, to z poziomu Hyper-V Manager nie jesteś w stanie zarządzać klastrem, musisz w tym wypadku skorzystać z Failover Cluster Manager lub SCVMM.

Co do samych snapshotów, to wiele usług się po przywróceniu snapshota nie podnosi. Rozwiązanie backupowe czy skrypty bazujące na snapshotach są czymś zupełnie innym niż sam snapshot, którego używamy tak jak kolega napisał powyżej.

BTW. skoro mówimy o Hyper-V Server, to już lepiej wejść w 2012 R2 a nie w 2008, gdyż w nowszej wersji masz wyższy poziom niezawodności.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 kwie 2014, 10:21 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Przyznam, że wiem, że brakuje informacji, ale i tak strasznie długi post wyszedł..
Washi pisze:
Zasadniczą różnicą pomiędzy darmowym Hyper-V Server a a rolą Hyper-V w Windows Server jest to, że w zależności od edycji Windows Server, masz prawo do wirtualizacji określonej liczby Windowsów. W wypadku Hyper-V Server masz 'goły' hypervisor.

Jeżeli chodzi o edycje serwerowe bardziej mnie zastanawiało czy są jakieś różnice w funkcjonalności gołego hyper-v serwer w porównaniu ze standard/enterprice/datacenter, a nie ile wirtualek mogę postawić na jednym kluczu.
Washi pisze:
Jeśli mówimy o HA dla Hyper-V, to możliwości konfiguracji klastra jest dużo w zależności od liczby węzłów, etc. Ale już przy dwóch węzłach w przypadku awarii jednego z nich drugi węzeł podnosi maszyny wirtualne, które działały na pierwszym węźle.

Załużmy, że będziemy mieli 2-3 serwery z procesorami tej samej generacji - to jest chyba wymóg aby działało live migration (w xs chyba nie ma takiego wymagania ze względu na parawirtualizację?)
Czyli to działa tak samo jak standardowe HA w xs, które po padzie wirt po prostu podnosi ją na drugim hypervisorze i czas downtime to mniej więcej boot maszyny?

w xs można ustawić DR, które wymaga mirroringu luna (o ile na dwie macierze nie będziemy mieli funduszu to przy ograniczonym budżecie można to załatwić za pomocą HA lizard i innych dodatków)
Jak w hyper-v?
Czy w ogóle istnieje coś takiego jak instant recovery, w którym nie stracimy nawet pinga?

Washi pisze:
Zwróć uwagę na to, że FailOverClustering wymaga środowiska domenowego i nie można dopuścić by korzystać tylko z jednego DC, bo po padzie klaster nie będzie działał.

Myślę, że z secondary dc nie będzie problemu.

Washi pisze:
Jeśli chodzi o kwestię zarządzania, to z poziomu Hyper-V Manager nie jesteś w stanie zarządzać klastrem, musisz w tym wypadku skorzystać z Failover Cluster Manager lub SCVMM.

Poza SCVMM to są chyba wbudowane narzędzia?

Washi pisze:
Co do samych snapshotów, to wiele usług się po przywróceniu snapshota nie podnosi. Rozwiązanie backupowe czy skrypty bazujące na snapshotach są czymś zupełnie innym niż sam snapshot, którego używamy tak jak kolega napisał powyżej.

OK, backup powinienem robić z poziomu hypervisora, czy vm?

Washi pisze:
BTW. skoro mówimy o Hyper-V Server, to już lepiej wejść w 2012 R2 a nie w 2008, gdyż w nowszej wersji masz wyższy poziom niezawodności.


2012 wymaga zarządzania z pod 2012 lub 8 aby mieć pełną funkcjonalność. Zakup licencji na serwer 2012 odpada, co stracimy jeżeli będziemy zarządzali z pod 2008/7?

Może dodam na czym się opieramy, co chcemy kupić, co chcemy siągnąć:
aktualnie (wszystko pod kontrolą win 2008 standard)
3 svr E5420@4x2,5GHz
1 svr 2x E5420@4x2,5GHz
1 svr 2x E5450@4x3GHz
plus freenas na sata, ale on się przestaje liczyć bo pada :)


Wymyśliłem sobie, że
Z 2 serwerów zrobie pfsensy w CARP (linki z netem dostaliśmy redundante (active/passive) - ale to teoretycznie bo kolega nigdy tego nie sprawdził :)
Serwer z 2x E5450@4x3GHz (przy okazji jest na nim 32GB RAM)- dołącze do klastra i postawie na nim hypervisora
do powyższego kupić 2 nowe (druga opcja używane) serwery + macierz (lub datacore itp)
z 1 freenas
zostaje 1 stary na jakiś backup

Mamy bazę postgresową, którą można zreplikować za pomocą SLONY z macierzy na freenas, na którym mógłby stać serwer po iSCSI (to bez żadnych zabiegów z poziomu hypervisora zrobić z 99,99% sla)

2 x licencje na win 2008 datacenter (13 200,00 zł za 2) (ze względu właśnie na możliwości wirtualizacji nieograniczonej liczby vm + dostaliśmy dobrą cene (a i cal na svr + ts już mamy))
2x switch cisco sg500x - wiem, że na nim w stacku można ustawić redundantne linki z serwera przy zachowaniu aktywnej agrgacji na wszystkich linkach.

EDIT: na wszystko około 60k pln


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 kwie 2014, 16:42 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 02 mar 2013, 07:49
Posty: 219
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
nie lepiej vmware ?
MS stara sie byc jak vmware. MS ma dobre produkty dla biznesu OS. Nie wirtualizacje :)

Szanujace sie firmy Hyper-V nie uzywaja, gdyz za czesto to pada.

_________________
Pierwszy w Polsce projekt o domowym labie :)

http://www.VirtualOlivia.com | fb.com/VirtualOlivia | youtube.com/VirtualOlivia

Problemy z sieciami ? serwrami ? VMware ? Potrzebuje korepetycji z zakresu IT ?
kontakt [at] ines.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 22 kwie 2014, 11:05 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Vmware to raczej droga zabawka. Około 13k za essential plus, które chyba jest bez vcenter. W naszym wypadku chyba wolałbym wydać te pieniądze na hardware, przede wszystkim na zbudowanie porządnego storage.
Ze względu na cenę vmware zastanawiam się nad hyper-v a xenserver, ale nie pracowałem ani na jednym, ani na drugim dlatego chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób między sobą konkurują. xenserver stał się open sourcowy, dlatego pomyślałem, że skoro dostajemy pełny produkt to chyba warto go sprawdzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl