Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 07 paź 2015, 10:36 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 07 paź 2015, 10:18
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam wszystkich!
Mocno zaciekawiony tematem wirtualizacji i pracą na uczelni na wirtualnym labie zacząłem myśleć poważnie nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w firmie w której pracuję. Firma ma kilka oddziałów w Polsce i jeden główny ( główny ok. 20 stanowisk, reszta oddziałów po max. 5 stacji). Łącznie ok. 50 stacji z czego 30 rozrzuconych po Polsce.
Aktualnie praca odbywa się na standardowo na lokalnych systemach co wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla mnie bo niekiedy trzeba podejść do użytkownika na miejscu lub łączyć się przez teamviewera lub co gorsza pakować sprzęt i wysyłać do mnie do centrali. Nie wspomnę i kwestii "kombinowania" na własną rękę :)

Infrastruktura w centrali jest jaka jest, 2 łącza z orange dsl 10mb i drugie 2mb.
Dsl wykorzystywany jest na co dzień a drugie łącze służy jako tunel do łączenia się zdalnie do crm'a lub przy pomocy rdp (trasowanie wykonane za pomocą routera mikrotik'a). Standardowo switch do rozdzielenia internetu między ludzi.
Jak widać infrastruktury serwerowej brak i z pewnością przy wirtualizacji trzeba będzie doinwestować tu w infrastrukturę sieciową.

Chciałem teraz zapytać czy przy takiej ilości użytkowników stacjonarnych i tych zdalnych jest opłacalnym w ogóle montowanie stacji serwerowej, kupowanie licencji i stawianie na wirtualizację? Dochodzi tu modernizacja infrastruktury, urządzenia sieciowe i zwiększenie przepustowości łącza dla użytkowników który mieliby zdalnie podłączać się do centrali z różnych części Polski.

Mam spory problem z jedynym minusem tego rozwiązania i z pewnością będzie to decydująca sprawa dla prezesów: co w przypadku awarii chociażby łącza, sprzętu itd. Paraliż centrali jest do przyjęcia tu zawsze dam radę odpalić chociażby jakieś livecd na każdym komputerze, ale reszta oddziałów przestaje funkcjonować.

Patrząc na wszystko koszt rozwiązania min, ok. 50tys. zł?
Czy ktoś wdrażał takie rozwiązanie w podobnej firmie ? Jakieś rady, sugestie lub propozycje ?
Pozdrawiam

_________________
Badania i medycyna w Pramed


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 07 paź 2015, 20:13 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 22 cze 2009, 19:22
Posty: 72
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
To chyba zbyt mała liczba stacji by bawić się w VDI, zwłaszcza, że nie budujesz środowiska od podstaw. Citrix miał fajne rozwiązanie XenClient, które można by do tego celu wykorzystać, zwłaszcza że wielkim plusem poza centralnym zarządzaniem jest możliwość pracy końcówek w trybie offline, ale właśnie go ubili i nie będą nadal rozwijać.

Może warto sprawdzić mniej znane na polskim rynku rozwiązania jak Nimboxx Verde, ewentualnie darmowy Ulteo OVD. Być może MS RDS w tym wypadku by się kalkulowało?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 07 paź 2015, 22:23 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Citrix VDI-in-a-Box jest rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które nie są gotowe na XenDesktop.

BTW. Ostatnio czytałem o Listeq BoXedVDI, sprawdź może to Cię zainteresuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 07 paź 2015, 23:34 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 04 maja 2011, 12:56
Posty: 27
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
Wchodzenie w tym wypadku w rozwiązania Citrix, VMware, czy Microsoft IMHO nie ma sensu. DataCore VDS jest zaprojektowany dla środowisk +25 wirtualnych desktopów. Widziałem prezentacje rozwiązania i wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie, może jakiegoś triala udostępniają to mógłbyś potestować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 paź 2015, 00:58 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj!

@Mat
Jak zauważyłeś, duży problem już mogą stanowić same koszty licencji (gdyż już posiadasz coś co musiałbyś wymienić), ale też nie napisałeś na jakich systemach pracujecie, czy sprzęt nowy czy kwalifikuje się w niedalekim czasie do wymiany/modernizacji. Inaczej by to wyglądało gdybyś zaczynał budować środowisko od podstaw, wówczas koszty dodatkowego sprzętu czy licencji można zrekompensować niższą ceną końcówek itd.

Ważne jest to czy w najbliższym czasie liczba stacji roboczych może się powiększyć znacząco czy raczej nie...

Może świeżość i nową jakość do firmy wniosło by rozwiązanie Liquidware Labs?

Być może dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla zdalnych lokalizacji, byłoby skorzystanie z chmury i rozwiązań DaaS, choć nie analizowałem ofert i nie jestem pewien czy ma to sens i jest opłacalne w tak małej skali.

@xenio, pomimo iż VDI-in-a-Box można nadal kupić, to należy pamiętać, że tak samo jak w wypadku XenClient, Citrix 'ubił rozwiązanie'. Dokładnie za rok VDI-in-a-Box osiągnie status End of Maintenance, a 31 października 2017 End of Life.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 paź 2015, 08:19 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 07 paź 2015, 10:18
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Hej, dzięki za podrzucenie tematów z pewnością zobaczę co kryje się pod Waszymi podpowiedziami.
Odnośnie sprzętu:
Większość stanowią laptopy, które jeszcze posłużą kilka dobrych lat, współpracują w większości z Windowsem 7 Home Edition, kilka laptopów z Win8/8.1, 2-3 stacjonarki z WinXP, 2 Linuxy Mint, 2 stacjonarki z Win7Pro.
Zwiększenie stacji np. w ciągu roku max. 2-3 stanowiska.

Tak jak zauważyłeś z VDI-in-a-Box interesuje mnie rozwiązanie które będzie wspierane znacznie dłużej.

Kawę mam tak więc zabieram się za powyższe podrzucone rozwiązania :) Dzięki

Washi pisze:
Witaj!

@Mat
Jak zauważyłeś, duży problem już mogą stanowić same koszty licencji (gdyż już posiadasz coś co musiałbyś wymienić), ale też nie napisałeś na jakich systemach pracujecie, czy sprzęt nowy czy kwalifikuje się w niedalekim czasie do wymiany/modernizacji. Inaczej by to wyglądało gdybyś zaczynał budować środowisko od podstaw, wówczas koszty dodatkowego sprzętu czy licencji można zrekompensować niższą ceną końcówek itd.

Ważne jest to czy w najbliższym czasie liczba stacji roboczych może się powiększyć znacząco czy raczej nie...

Może świeżość i nową jakość do firmy wniosło by rozwiązanie Liquidware Labs?

Być może dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla zdalnych lokalizacji, byłoby skorzystanie z chmury i rozwiązań DaaS, choć nie analizowałem ofert i nie jestem pewien czy ma to sens i jest opłacalne w tak małej skali.

@xenio, pomimo iż VDI-in-a-Box można nadal kupić, to należy pamiętać, że tak samo jak w wypadku XenClient, Citrix 'ubił rozwiązanie'. Dokładnie za rok VDI-in-a-Box osiągnie status End of Maintenance, a 31 października 2017 End of Life.

_________________
Badania i medycyna w Pramed


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 paź 2015, 00:03 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Washi pisze:
pomimo iż VDI-in-a-Box można nadal kupić, to należy pamiętać, że tak samo jak w wypadku XenClient, Citrix 'ubił rozwiązanie'. Dokładnie za rok VDI-in-a-Box osiągnie status End of Maintenance, a 31 października 2017 End of Life.

Kurcze umknęło mi to. Szkoda, bo jakby jeszcze rozszerzyć listę wspieranego sprzętu to w małych i średnich firmach VDI-in-a-Box mógłby coś zwojować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl