Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 04 wrz 2013, 20:49 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 06 kwie 2009, 14:26
Posty: 28
Lokalizacja: Pomorskie miasteczko :)
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
MDH pisze:
Czy używacie FreeNas, OpenFiler lub NexentaStor ?

Na początku roku wspierałem kolegę od strony ESXi. 2 hosty z ESXi, na 1 serwerze stawiał na Nexenta Community i wszystko poszło bez problemów. Z tego co wiem, dziś jest bardzo zadowolony. Z tym że, nie było to jakieś zasobożerne środowisko.

Swoją drogą nie dziwię się, że nikt nie chce podawać Ci konkretnego sprzętu. Bo podanie liczby maszyn wirtualnych, i to co na nich jest niewiele mówi. Najlepiej zwróć się z zapytaniem do jakiejś firmy, a najlepiej kilku, niech przeanalizują środowisko i coś zaproponują. Później napisz co zaproponowali i postaramy się wyeliminować ewentualnych naciągaczy ;)

_________________
jeRRy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 wrz 2013, 00:37 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7392
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
@MDH

Temat sprzętowy, ale ja pozwolę się wtrącić do kwestii programowych. Jeśli chodzi o oficjalne wsparcie dla baz Oracle, to do niedawna jedyną certyfikowaną platformą dla tego typu środowisk był Oracle VM Server. W czerwcu br. Oracle i Microsoft podpisały umowę na mocy, której certyfikacja ta zostanie rozszerzona o platformę Microsoft:
http://www.virtual-it.pl/4244-oracle-i- ... murze.html

Oczywiście to nie znaczy, ze nie ma wdrożeń Oracle na XenServerze czy vSphere/ESXi, no ale gdyby był jakiś problem to z supportem podobno ciężko się w takiej sytuacji dogadać...

Co do 'softwarowych' magazynów danych i Oracle, polecam lekturę artykułu -
Build Your Own Oracle RAC 11g Cluster on Oracle Linux and iSCSI - w którym sporą część poświęcono OpenFiler'owi:
http://www.oracle.com/technetwork/artic ... 88677.html

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: MDH
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 wrz 2013, 08:50 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 sie 2013, 10:11
Posty: 6
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Dziękuje za Wasze odpowiedzi i rady.
@Washi dzięki za link, przydatne informacje.

Rozesłałem kilka zapytań...

"Ciężki kawałek chleba ta cała wirtualizacja" - dla początkującego :)

Niby ma być taniej, efektywniej i prościej, a tu wręcz odwrotnie, sprzęt i oprogramowanie drogie i sporo problemów.

Wiem już jedno, że do wirtualizacji zaprzęgnę XenServer lub Proxmox, na ESEXi nie będzie mnie stać.

Po kilku dniach zabawy z XenServer oraz Proxmox mogę jedynie stwierdzić, że działają, wirtualki śmigają. Nie mając dostępu do macierzy, chciałbym postawić jakiegoś NAS-a aby przećwiczyć trochę bardziej złożone zagadnienia.

Do dyspozycji mam:
FreeNAS
Openfiler
Nexenta CE
GlusterFS

FreeNAS oraz Nexenta CE chwalone są za system plików ZFS
GlusterFS eliminuje problemy z metadanymi.
Openfiler podobno zagmatwany w konfiguracji oraz mało wydajny.

Powyższe opisy wyczytałem w necie i nie wiem na ile można im wierzyć, jak to się mawia " każdy chwali swoje lub to czego używa" ;)

Jakie są Wasze doświadczenia z powyższym softem ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 wrz 2013, 15:53 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:17
Posty: 41
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
Poruszę kilka tematów
1. Oracle jest w pełni supportowany na platformie vmware (nie wiem jak na xen, ale pewnie też), co nie zmienia faktu, że mocno promują swoją platformę. Trzeba tylko zwrócić uwagę na sposób licencjonowania w środowisku wirtualnym.
2. Wspomniane maszyny, ze sporym luzem zmieszczą się na 2 serwerch fizycznych, a w sytuacji awaryjnej nawet na jednym. Trzeba pamiętać, ze CPU jest zazwyczaj mało wykorzystywane (wyjątkiem tu bedzie serwer SQL), ale jak w maszynie fizycznej mamy 2x po 6 czy 8 corów, nie będzie to raczej problemem. Trzeba tylko pomyśleć o większej ilości pamięci RAM, ale to jest akurat najtańsze.
3. Koniecznie wspólny storage, czyli macierz. Dodatkowo powierzchnia do backupu, tu już możemy wykorzystać zwykłego PCta wypachego dyskami i np. FreeNAS.
4. Co do FreeNAS, ja bym sie bał używać tego typu rozwiązań jako produkcyjny storage.
5. Koszty:
- serwer 2 procesorowy po 6 czy 8 corów, i 64G RAM, to jakieś 20-25 tys
- macierz SAS czy iSCSI to ok 20 tys + koszt dysków, ale nic nie napisałeś o ilości danych
- vmware też jest darmowy (sam hypervisor), tylko bez HA, vmontion itp. Mając wspólny storage sam w momencie awarii możesz odpalić maszyny na drugim nodzie.
- vmware ESSPlus kosztuje 16 tys
Wszystkie podane przeze mnie ceny są KATALOGOWE, więc zawsze będzie to sporo taniej.
Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania lub potrzebował pomocy to pisz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 wrz 2013, 01:09 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7392
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
bienkowt pisze:
Poruszę kilka tematów
1. Oracle jest w pełni supportowany na platformie vmware...

Zgadza się. Ale za wsparcie odpowiedzialni są specjaliści z VMware.
I są nawet dokumenty 'best practices' skierowane do planujących wdrożenie DB Oracle na vSphere, jak np. ten: http://www.vmware.com/files/pdf/partner ... _Guide.pdf

Ale niestety stosunek Oracle do takich wdrożeń jest osobliwy ;-)
Chyba, że ostatnio coś w tej kwestii się zmieniło??

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 wrz 2013, 07:21 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:17
Posty: 41
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
jest osobliwy na tej zasadzie, ze zostawili sobie furtkę. Mogą zażądać udowodnienia, ze zgłaszany problem nie jest związany z wirtualizacjia - trzeba go powtórzyć w środowisko fizycznym. Ale ja się osobiście z czymś takim nie spotkałem.
Po prostu bardzo chcą promować swoje rozwiązanie wirtualizacyjne.
Szczególnie to widać w sposobie licencjonowania na virtualizacji....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 27 gru 2013, 14:57 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 02 mar 2013, 07:49
Posty: 219
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
Hej

Mogę pomóc w zakresie doboru sprzętu, konfiguracji z zakresu rozwiązań VMware.
(HA, VMotion, etc...)


Z tego co opisujesz w zupełności wystarczą dwie fizycznie maszyny, między nimi zrobić cluster na wypadek jak by jedna wypadła.

Teraz pytania:

1. Jak wygląda archotektura sieciowa u Ciebie w firmie ?
Duże, małe przedsiębiorstwo ?

2. Czy sam jesteś osobą z IT ?
3. Dopuszczacie zewn firme do zrobienia projektu i realizacja ? (FVAT)?

Pzdr

_________________
Pierwszy w Polsce projekt o domowym labie :)

http://www.VirtualOlivia.com | fb.com/VirtualOlivia | youtube.com/VirtualOlivia

Problemy z sieciami ? serwrami ? VMware ? Potrzebuje korepetycji z zakresu IT ?
kontakt [at] ines.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl