Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 lip 2012, 09:27 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 27 lis 2011, 17:29
Posty: 31
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,

Prosiłbym o sugestie jak ewentualnie rozwiązać problem backupu. W małej firmie uruchomiłem Citrix Xen Server na którym mam serwer baz danych, dodatkowo na tej maszynie jest serwer plików. Moim zamysłem jest wyodrębnienie serwera plików NAS np. FreeNAS tak żeby "odseparować" te dwie rzeczy. Niestety wszystko zainstalowane jest na jednym fizycznym dysku twardym w komputerze hipervisora (do tego celu jest użyty zwykły desktopowy komputer) O bazę danych się nie martwię bo i tak robię full backup co jakiś czas ale chciałbym dodatkowo wszystko zabezpieczyć. Myślałem, żeby całość pracowała na RAID1 ale nie wiem czy ta płyta ma coś takiego i czy np. zakup kontrolera RAID by coś pomógł i czy sam Citrix da się zainstalować na macierzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 lip 2012, 12:56 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Co do RAID na płycie to raczej można go używać w warunkach laboratoryjno domowych, gdyż gwarancja sprawnego działania takiego rozwiązania jest wątpliwa. Kontroler to oczywiśćie inna sprawa i oczywiście mógłby pomóc.

Jeśli chodzi o FreeNAS to musisz mieć dodatkowego kompa. Może lepiej zainwestować w jakiegoś NAS'a z iSCSI i tam ulokować maszyny o ile baza nie jest jakoś masakrycznie obciążona, ale z tego co piszesz to chyba nie.

A co do instalacji, to bezpośrednio na macierzy XenServera nie zainstalujesz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 lip 2012, 17:52 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7364
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Niestety w małych środowiskach z jednym serwerem możliwość zabezpieczenia się przed awarią jest bardzo ograniczona, RAID w tym wypadku powinien być absolutnym minimum. Natomiast co do RAIDa zintegrowanego z płytą mam takie samo zdanie jak kolega powyżej. Testowałem swego czasu RAIdy na różnych płytach i tak jak z instalacją i działaniem systemu nie było z reguły problemów to już podczas kontrolowanego padu owe RAIDy zawodziły.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 lip 2012, 15:29 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 27 lis 2011, 17:29
Posty: 31
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
No właśnie, to jest rzecz która mnie ciekawiła, rozumiem, że macierze tworzone na płytach desktopowych są rozwiązaniem zabawkowym i mało poważnym. Niestety nie mogę za bardzo dokupić NAS gdyż nie wejdzie mi do szafy a dysk dołożyć do komputera nie zwiększy zajmowanej przestrzeni i dlatego kombinuje w ten sposób. Wczoraj uruchomiłem wirtualnego FreeNAS i działa bardzo dobrze. A jak to jest z obsługą RAID w Citrix, czy gdybym miał kontroler wpięty i tam dodatkowe dwa dyski w RAID1 to Citrix to obsłuży? Chodzi mi aby były trzy dyski jeden tylko dla Citrix a dwa w RAID 1 na dane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 22 lip 2012, 23:29 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 11 cze 2012, 13:35
Posty: 6
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Z tymi raidami w płytach desktopowych chyba nie jest tak, źle znam wiele sytuacji w których taki Raid był wybawieniem w sytuacji padu dysku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 21 lut 2019, 16:01 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 21 lut 2019, 15:15
Posty: 2
Lokalizacja: Neverland
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Na oficjalnej stronie jest podobny temat do rozwiązania problemu. Możesz wydobyć wiele przydatnych
https://docs.citrix.com/en-us/xenserver ... ackup.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 mar 2019, 09:32 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 30 gru 2017, 20:19
Posty: 6
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
mozesz zainteresowac sie darmowym produktem jakim jest https://xcp-ng.org/ - zamiast XS.
Raid Raidem, czasem mozna trafic fajne kontrolery uzywki od LSI, dzialaja z XS 7.X i xcp, niemniej i tak potrzebujesz prawdziwego backupu.
Uwierz ze potrzebujesz tez storeagu, sharowanego, dlatego freenas na osobnym boxie na ZFS zrobi roznice, natomiast ZFS z tego co kojarze nie lubi sie ze sprzetowym raidem, dlatego tez znowu LSI moze przyjsc na ratunek bo oferuje passthrough.
zeby zrobic sensownego raida na ZFS'ie raidx bedziesz potrzebowal kilku dyskow, chyba ze pojdziesz w proste r1 na dwoch i zamkniesz w ten sposob temat redundancji.

freenas wystawi Ci tez connector iscsi, wiec mogloby Ci sie to znowu przydac na przyszlosc.
tak czy siak zdaje sie ze jesli masz baze, potrzebujesz podtrzymania zasilania i kontrolera z bateria co znowu generuje koszta, zatem musisz to wszystko przemyslec czy masz odpowiedni budzet.

nie komplikowalbym tego za bardzo, i nie robil Freenasa na XS, bo jak Ci kleknie metata na XS to wlasciwie Twoj backup na freenasie idzie w piasek, a wsparcia chyba nie masz tak czy siak od vendora.

poza tym nie jestem pewien czy nie powiedza Ci ze budujesz w oparciu o klocki ktore sa niecertified i tez zostaniesz z tym wszystkim sam.

pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl