Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 11 wrz 2018, 14:44 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 24 wrz 2017, 10:58
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Mam pytanie do forumowiczów. W przypadku gdy maszyny wirtualne mają być na macierzy a dostęp do nich z hosta jest po iSCSI 10G (macierz bezpośrednio wpięta do hosta). W jaki sposób (dobre praktyki) podejść do tematu tworzenia maszyn wirtualnych na macierzy. Chodzi mi o to czy jak stworzę jakiś target i do tego lun-y na macierzy to czy przypisywać 1 lun = 1 vm czy stworzyć lun np 6TB i następnie tworzyć tam maszyny wirtualne? Macierzy/NAS-y umożliwiają robienie snapshotów dla LUN-ów i to mnie tak zastanawia. Jeżeli bym miał jeden duży LUN i na nim kilka maszyn wirtualnych to po w przypadku odtworzeniu migawki/lun-u odtworzył bym chyba wszystkie maszyny wirtualne w tym lunie a jeżeli chciałbym tylko jedną to wtedy chyba w przypadku jednego dużego LUN-u nie było by to możliwe?
Jak ogólnie to u was wygląda przy takiej konfiguracji?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 12 wrz 2018, 00:50 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 22 cze 2009, 19:22
Posty: 72
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Jaka macierz, ile maszyn wirtualnych, jakie rozwiązanie do backupu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 12 wrz 2018, 07:21 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 24 wrz 2017, 10:58
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Macierz - Netapp 10 maszyn wirtualnych, rozwiązanie do backupu to Nakivo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 12 wrz 2018, 23:02 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 22 cze 2009, 19:22
Posty: 72
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Wszystko zależy od tego jaką rolę w Twojej strategii backupowej odgrywa snapshot LUN-ów. Ponadto różni producenci w różny sposób realizują snapshoty. Pamiętać należy, że snapshot to nie backup, ale Tobie tego wyjaśniać nie trzeba skoro piszesz, że za backup odpowiada Nakivo.

Z jednej macierzy wiele nie wyciśniesz. Inaczej w większych środowiskach gdzie w grę wchodzi SRM, replikacja LUN-ów czy replikacja migawek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 13 wrz 2018, 05:35 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 24 wrz 2017, 10:58
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Uplanowałem sobie że w przypadku padu którejś z maszyn wirtualnych odtwarzana ona będzie z backupu - nakivo. Ale pod względem wydajności bezpieczeństwa danych na macierzy i najbardziej z waszego doświadczenia co zaproponowalibyście. W środowisku w przyszłości będą maszyny wirtualne z dużymi dyskami wirtualnymi - kilka TB pod bazy danych - firebird. I teraz ze względu na to że jestem początkujący w temacie wirtualizacji nie wiem czy lepiej byłoby utworzyć np. Pierwszy LUN pod maszyny krytyczne np 6TB, drugi lun pod środowisko produkcyjne np 4TB a kolejny pod testowe 1TB?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 13 wrz 2018, 12:21 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
To i ja dorzucę swoje trzy grosze.

Wiele rozwiązań backupowych jest 'świadoma' środowiska macierzowego i integruje się z technologiami firm trzecich. Np. Veeam Backup & Replication podczas tworzenia kopii łączy się bezpośrednio z macierzą, pomijając ESXi i wykorzystuje snapshoty macierzowe, wraz z wykorzystaniem technologii SnapMirror czy SnapVault, odciążając i przyspieszając środowisko. Zdaje się, że Nakivo nie integruje się tak głęboko z NetApp, realizując kopie zapasowe w inny sposób.

Wracając do meritum. Nie ma zestawu dobrych praktyk obejmujących zależność pomiędzy liczbą LUN-ów i VM.

Głównym kryterium doboru liczby LUN, VM/LUN powinna być wydajność i zależność pomiędzy maszynami. Dokonując doboru należy uwzględnić liczbę kontrolerów, pamięć cache a przede wszystkim mieć na uwadze I/O dysków.

Przy tak małej liczbie VM można by się pokusić o konfigurację LUN:VM -> 1:1. Zyskasz wygodę przywracania jednak z drugiej strony komplikuje się monitoring magazynów danych.

Z kolei jak zasoby środowiska na to pozwalają to umieszczając kilka zasobów w LUN-ie nie skazujesz się na przywrócenie wszystkich VM i zastanawiania się nad rezultatem. Możesz w końcu sklonować cały datastore z ostatniego, znanego dobrego snapshotu...

W kwestii dobrych praktyk i iSCSI/Storage polecam lekturę:
Best Practices For Running VMware vSphere On iSCSI
Best Practices for iSCSI Storage

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl