Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro Free VM Backup for VMware and Hyper-V

Artykuły

Oprogramowanie szpiegujące jako przyczyna spowolnienia komputera. Jak przyspieszyć pracę komputera?

oprogramowanie szpiegująceJeśli uważasz, że Twój komputer nie interesuje hakerów, grubo się mylisz. Nawet jeśli nie masz ogromnych środków finansowych i po prostu korzystasz z zasobów internetowych dla własnych celów, do twojego komputera może dostać się program szpiegujący - oprogramowanie, które zbiera twoje dane osobowe i wysyła je do oszustów.

 

Oprogramowanie szpiegujące jest nie mniej powszechne niż zwykłe wirusy komputerowe, a jego niszczycielskie możliwości mogą nie ograniczać się do systemu operacyjnego: Twoje dane są znacznie cenniejsze niż nawet najdroższy komputer. Często informacje o użytkownikach zawierają dane o wszystkich hasłach - na przykład z sieci społecznościowych, w których hakerzy mogą pisać w Twoim imieniu. Co gorsza, jeśli hakerzy mają dostęp do informacji o kartach kredytowych i debetowych lub portfelach internetowych. Następnie możesz pożegnać się ze swoimi oszczędnościami lub pensją, a w najgorszym przypadku popadniesz w długi, spowodowane tym, że ktoś wziął kredyt na twoje nazwisko.

Jednak to nie wszystko. Jednocześnie z kradzieżą danych oprogramowanie szpiegujące niekorzystnie wpływa na działanie komputera, wykonując również pracę wirusów.

Z początku możesz nawet nie zauważyć, że komputer został zaatakowany: miliony komputerów na całym świecie cierpią z powodu programów szpiegujących, a ich właściciele nie są tego świadomi!

Jak oprogramowanie szpiegujące pojawia się na komputerze?
 
Algorytmy oprogramowania szpiegującego nie różnią się zbytnio od algorytmów wirusów. Łatwo je złapać podczas:
● Pracy z zainfekowanymi wymiennymi nośnikami (nawiasem mówiąc, często konkurenci firm komercyjnych korzystają z takich możliwości i uruchamiają wirusy na swoich komputerach za pośrednictwem fałszywych klientów z pamięcią USB lub SSD).
● Pobierania bezpiecznego oprogramowania z nieoficjalnych źródeł: oprogramowanie szpiegujące jest często pobierane w tym samym czasie, co folder zawierający pliki instalacyjne, a nawet mogą być częścią pliku .exe programu.
● Linki do pobierania treści multimedialnych mogą być również nośnikami wirusów szpiegujących. Warto o tym pamiętać, jeśli lubisz pobierać swoje ulubione filmy lub muzykę. Lepiej korzystać z usług w chmurze online, oficjalnych witryn z treściami medialnymi lub kupować legalny dostęp do muzyki i filmów.
● Wirusy rozsyłane w komunikatorach internetowych lub wiadomościach e-mail to klasyka. Jednak oprócz nich, gdy otworzysz link lub list wysłany przez znajomego na twój komputer, może się zainstalować «nieproszony gość» - wirus szpiegujący.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na złapanie oprogramowania szpiegującego, jednak opisaliśmy tylko te najbardziej popularne. Pamiętaj, że hakerzy często opracowują niezwykle złożone schematy, aby masowo kraść dane o użytkownikach - tworzą fałszywe strony, profile rzekomo twoich przyjaciół, którzy potrzebują pieniędzy na ważne potrzeby, symulatory profili znanych firm w komunikatorach internetowych.

W rezultacie zagraża to Twojej prywatności (zaczynając osobistymi nagraniami z kamery internetowej, a kończąc zarządzaniem kontami), jak i funkcjonalności komputera.

Jak oprogramowanie szpiegujące wpływa na komputer

I jak każdy program, oprogramowanie szpiegujące musi korzystać z zasobów procesora, karty graficznej i dysku twardego. A ponieważ podczas nieaktywności głównych procesów komputer pokazuje obciążenie procesów podczas diagnozowania dysku twardego lub procesora, możesz się domyślić, że na komputerze zainstalowane są inne programy, które pochłaniają zasoby komputera.

Ponadto, podczas pracy na komputerze, łatwo zauważysz, że niektóre programy uruchamiają się znacznie dłużej, pobieranie plików trwa dłużej i musisz czekać mnóstwo czasu, dopóki komputer zareaguje na działania klawiatury lub myszy. Jeśli przy tym komputer jest w pełni sprawny, jest to oznaką obecności złośliwego oprogramowania, w tym programów szpiegujących.

Ponadto obecność oprogramowania szpiegującego może spowodować uruchamianie niektórych procesów, na przykład poszczególnych programów.

Jak radzić sobie ze spadkiem wydajności komputera podczas ataków wirusów szpiegujących

Nawet jeśli nie masz ważnych haseł lub korespondencji biznesowej na swoim komputerze i ogólnie nie masz nic do wykradzenia, warto zadbać o zapobieganie zainfekowaniu wirusami szpiegującymi.

Aby to zrobić, przede wszystkim potrzebujesz oprogramowania antyszpiegowskiego - oprogramowania do diagnozowania i neutralizowania oprogramowania szpiegującego. Taki program pomoże wykryć oprogramowanie złośliwe i usunąć wirusa.

Nie zaszkodzi również regularne sprawdzanie systemu za pomocą programu antywirusowego z najnowszymi aktualizacjami: może nie potrafi znaleźć wszystkich szpiegów, ale z łatwością zneutralizuje wykrytych.

Poza tym musisz zadbać o prawidłowe zachowanie w sieci. Na przykład nie pobieraj podejrzanych plików, ani nie akceptuj ich od nieznanych użytkowników lub znajomych, jeśli nigdy wcześniej nie wymieniali się plikami. Zaleca się również kontrolowanie pracy dzieci i osób starszych na komputerze, ponieważ nie są zbytnio zaznajomieni z technologiami internetowymi i mogą kliknąć ciekawy link prowadzący do pobrania programów szpiegujących. Skonfiguruj indywidualne profile dla każdego użytkownika i ustaw dla nich hasła i uprawnienia - lepiej dać uprawnienia administracyjne tym, którzy są dobrze zaznajomieni z bezpieczeństwem informacji.

Pamiętaj, że nie ma gwarancji, że oprogramowanie szpiegujące nigdy nie dostanie się do Twojego komputera, ale możesz się zabezpieczyć poprzez zainstalowanie oprogramowania antyszpiegowskiego i antywirusów, pracuj tylko z bezpiecznymi nośnikami danych i świadomie się zachowuj w globalnej sieci, kontroluj działania swoich bliskich.

 

Logowanie i rejestracja