Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Virtualization Station - wirtualizacja na NAS-ie QNAP

Wirtualizacja QNAPWirtualizacja od lat jest obecna w środowiskach firmowych jak i na domowych komputerach zaawansowanych użytkowników. W pierwszym przypadku do tego celu wykorzystuje się serwer(y) i platformy wirtualizacyjne takie jak np. VMware ESXi, Microsoft Hyper-V, Citrix Hypervisor (XenServer), Xen lub KVM. Z kolei na komputerach klienckich, maszyny wirtualne pracują pod kontrolą VMware Workstation, VirtualBox czy Hyper-V Client. Na rynek wkroczył jeszcze jeden gracz, znany producent serwerów NAS - QNAP - prezentujący nieco inne podejście do wirtualizacji.

 

Przez lata wirtualizacja ewoluowała, zastępując 'tradycyjne środowiska', w których to systemy operacyjne były instalowane na serwerach fizycznych. Dziś maszyna wirtualna stała się naturalnym elementem środowiska informatycznego. Z czasem poza wirtualizacją serwerów popularność zaczęły zyskiwać wirtualizacja desktopów i wirtualizacja aplikacji. Ta pierwsza spotyka się z największym zainteresowaniem, stając się jednocześnie fundamentem dla technologii chmurowych. Jednak serwery fizyczne nie zniknęły i w wielu firmach będą funkcjonowały jeszcze przez lata, gdyż z różnych względów, migracja (100% usług) do chmury nie jest brana pod uwagę. Dlatego też, dla tych firm, jedynym sposobem na usprawnienie infrastruktury, zwiększenie jej elastyczności i podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest nadal wirtualizacja. W wielu wypadkach pierwszy krok na drodze do zwirtualizowania środowiska można wykonać przy pomocy sprzętu, który już pracuje w firmie ale jego możliwości nie są do końca wykorzystywane. Również specjaliści i zaawansowani użytkownicy domowi nie odejdą zbyt prędko od możliwości jakie dają im zwirtualizowane środowiska wykorzystywane do nauki, testów i pracy.

QNAP na rynku wirtualizacji

Choć już w 2014 roku firma QNAP udostępniła Virtualization Station, oprogramowanie oparte na popularnym otwartoźródłowym projekcie KVM (Kernel-based Virtual Machine), umożliwiające uruchamianie maszyn wirtualnych bezpośrednio na serwerach NAS, to dopiero po kilku latach za sprawą nowych jego wersji i pojawieniu się bardziej wydajnych serwerów NAS, wirtualizacja od QNAP może być z powodzeniem wykorzystywana do realizacji zaawansowanych zadań. Pierwsza odsłona Virtualization Station stanowiła namiastkę tego co oferuje VirtualBox i inne hypervisory typu 2. Dziś rozwiązanie QNAP, w połączniu z bardzo wydajnymi serwerami NAS, w wielu wypadkach może stanowić doskonałą alternatywę dla ESXi, Hyper-V, etc. Znakomitym uzupełnieniem tej technologii, pozwalającym na realizację jeszcze bardziej zaawansowanych zadań jest Container Station, aplikacja integrująca technologie LXC oraz Docker. Wróćmy jednak do Virtualization Station.

QNAP Wirtualizacja linux windows unix

 

Wymagania sprzętowe

Aplikację Virtualization Station można zainstalować na serwerach NAS QNAP-a z procesorami INTEL i AMD wspierającymi wirtualizację sprzętową (odpowiednio Intel VT-x lub AMD-V), pracującymi pod kontrolą oprogramowania QTS w wersji 4.1 lub nowszej, posiadającymi minimum 2 GB pamięci RAM. Jednak minimalna konfiguracja umożliwi uruchomienie niewymagającej maszyny wirtualnej z lekkim linuksem lub Windows XP. Jeśli dziś zamierzasz wejść w świat wirtualizacji realizowanej za pomocą serwera NAS to powinieneś rozważyć urządzenie z min. 8 GB pamięci RAM. Wspierane urządzenia z taką konfiguracją znajdziesz już wśród NAS-ów dwukieszeniowych.

W miarę jedzenia apetyt rośnie

NAS z 8 GB RAM, wspierający wirtualizację może być wykorzystany w środowisku domowym, przez IT Geeka czy programistę. Większe środowiska mają większe wymagania, a duża liczba maszyn wirtualnych może skonsumować olbrzymią pulę zasobów. W takiej sytuacji trzeba dobrać odpowiednio mocniejszy serwer. Jeśli chcielibyśmy uruchomić kilkadziesiąt maszyn wirtualnych możemy do tego celu wykorzystać np. rackowy serwer TDS-16489U. Dwa procesory Intel Xeon E5 i 1 TB RAM na pokładzie bezproblemowo obsłużą nawet do 40 maszyn wirtualnych.

Jednak to nie wszystko. Dzięki technologii QvPC, QNAP umożliwia podłączenie do maszyny wirtualnej za pomocą monitora poprzez HDMI i sterowanie wirtualnym systemem za pomocą myszy i klawiatury podłączonej do NASA, czyli pracę dokładnie w taki sam sposób jak w wypadku systemu zainstalowanego na tradycyjnym komputerze. Dodatkowo po przypisaniu USB, do zwirtualizowanego systemu można podłączyć pamięć zewnętrzną, drukarkę i inne urządzenia korzystające z tej magistrali. Bardziej zaawansowane NAS-y, np. modele z wydajnym AMD Ryzen na pokładzie, oferują montaż dodatkowych kart graficznych i wspierają tryb GPU passthrough, czyli możliwość przypisania karty graficznej bezpośrednio do maszyny wirtualnej. Wówczas praca z aplikacjami graficznymi, przetwarzanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości czy też uruchamianie narzędzi AI wykorzystujących uczenie maszynowe nie powinno stanowić problemu.

Wspierane systemy

QNAP Virtualization Station wspiera szeroką gamę systemów operacyjnych w roli systemu gościa, od klienckich po serwerowe. Wersja 3.1.x oficjalne obsługuje kilkadziesiąt systemów z rodziny Windows (Windows XP/Vista/7/8/10, Windows Server), Linux, Unix (FreeBSD, Sun Solaris) a nawet Android. Wspierane są systemy 32- jak i 64-bitowe. Ponadto pod kontrolą hypervisora QNAP-a można zainstalować systemy pokrewne z tymi znajdującymi się na liście (a aktualnie nie posiadające oficjalnego wsparcia) jak np. SUSE Leap 15.0, Linux Mint, Windows Server 2019, itp.

QNAP maszyna wirtualna

 

Logowanie i rejestracja