Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

EaseUS Data Recovery Wizard Free - odzyskaj utracone dane

EaseUS Data Recovery Wizard BoxWraz z rozwojem technologicznym obserwujemy gwałtowny przyrost wszelkiego rodzajów danych. Zdjęcia, muzyka, filmy, arkusze, raporty, analizy... - dane przechowywane w postaci cyfrowej wypełniają nośniki różnego formatu, zarówno w firmach jak i domach. Wiele mówi się o tworzeniu kopii zapasowych, dzięki którym w razie katastrofy można przywrócić dane. Co jednak zrobić w wypadku gdy skasowaliśmy dane, gdy doszło do ich uszkodzenia w wyniku błędu systemowego lub została uszkodzona tablica partycji dysku przed utworzeniem kopii zapasowej? Jak odzyskać dane z uszkodzonej pamięci USB albo karty z aparatu fotograficznego, na której znajdowały się zdjęcia z wakacji? W takich sytuacjach z pomocą może przyjść EaseUS.

Powstały w 2004 roku EaseUS, specjalizuje się w dostawie oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, odzyskiwania danych i zarządzania dyskami. Firma ma w swoim portfolio wiele darmowych rozwiązań, a wśród nich EaseUS Data Recovery Wizard, dostępną w bezpłatnej edycji Free aplikację, do odzyskiwania danych z dysków twardych, napędów SSD, pamięci USB, kart pamięci i innych urządzeń pamięci masowej.

EaseUS Data Recovery Wizard dostępny jest w wersjach dla Windows (Data Recovery Wizard) i macOS (Data Recovery Wizard for Mac). Przyjrzyjmy się szczegółowo pierwszej z nich.

Oprogramowanie w akcji
Po pobraniu instalatora EaseUS Data Recovery Wizard Free (plik drw.exe) ze strony producenta, oprogramowanie można zainstalować na komputerze z klienckimi jak i serwerowymi wersjami Windows (od XP po Windows 10 oraz od Windows Server 2003 po 2016).

Oprogramowanie ma niewielkie wymagania sprzętowe i działa już na komputerach z zaledwie 128 MB RAM i 32 MB przestrzeni dyskowej.

Sam proces instalacji EaseUS Data Recovery Wizard jest bardzo prosty i sprowadza się w zasadzie do uruchomienia instalatora i przeklikania polskojęzycznego kreatora instalacji.

EaseUS Data Recovery Wizard

!Uwaga! Aplikacji nie należy instalować na dysku, z którego chcemy odzyskać dane. Gdyż może dojść do sytuacji, że w trakcie instalacji nadpiszemy wcześniej utracone dane, co przekreśli szanse na ich odzyskanie. O tym fakcie informuje nas stosowny komunikat w jednym z okienek kreatora instalacji.

EaseUS Data Recovery Wizard Free

Od razu po instalacji oprogramowania, w domyślnej przeglądarce internetowej otwiera się prosty samouczek prezentujący poszczególne kroki odzyskiwania danych.

EasUS poradnik odzyskiwanie danych

Dzięki aplikacji EaseUS można przywrócić dane nie tylko zapisane pod Windows i macOS lecz również z linuksa. Wśród aktualnie wspieranych systemów plików znajdują się FAT (FAT12, FAT16, FAT32), exFAT,  NTFS, NTFS5, ext2/ext3, HFS+ i ReFS.

Po uruchomieniu EaseUS Data Recovery Wizard wskazujemy partycję/nośnik, który ma zostać przeszukany pod kątem utraconych danych. Po uruchomieniu skanowania, kreator odzyskiwania przeprowadza szybkie skanowanie a następnie przechodzi do skanu dokładnego. Czas procesu uzależniony jest od wielkości skanowanego obszaru. Podczas skanowania w oknie programu wyświetlony jest pasek postępu odliczający szacowany czas pozostały do zakończenia. Dane wykryte w trakcie szybkiego skanu można przywracać jeszcze przed ukończeniem skanu dokładnego. Po zaznaczeniu plików do odzyskania należy wskazać lokalizację zapisu.

EaseUS

Wyniki skanowania można przeszukiwać z poziomu drzew folderów, poprzez podanie nazwy lub przez wybranie typu pliku (Wszystkie, Grafika, Dźwięk, Dokumenty, Wideo, Emaile oraz Inne w tym *.exe).

Okienko podglądu poza wglądem w parametry pliku, pozwala na podejrzenie multimediów jeszcze przed ich przywróceniem. Tym samym można zobaczyć zdjęcie przed odzyskaniem a nawet odtworzyć film.

Easeus odzyskiwanie danych

EaseUS data recovery wizard free

!Uwaga! Nie należy zapisywać odzyskiwanych danych na dysku, z którego je odzyskujemy, szczególnie w sytuacji gdy nie jesteśmy pewni co do stanu fizycznego nośnika, jak również wówczas gdy nie jesteśmy pewni czy wskazane pliki to wszystkie dane, które chcemy odzyskać.

W wypadku dużych nośników oraz tych z uszkodzonymi sektorami, proces skanowania i przywracania może trwać nieco dłużej. Dbając o cenny czas użytkowników EaseUS pozwala na zapisanie bieżącego stanu skanowania w taki sposób by proces odzyskiwania danych można było kontynuować w późniejszym czasie.

Producent nie pozostawia początkujący użytkowników samych z oprogramowaniem. Na stronach EaseUS można znaleźć liczne instrukcje i przewodniki ze wskazówkami (również polskojęzyczne) oraz samouczki wideo.

Edycje
EaseUS Data Recovery Wizard w edycji bezpłatnej (Free) domyślnie po instalacji pozwala na przywrócenie 500 MB danych. Wielkość tę można powiększyć o kolejne 1.5 GB udostępniając informację na temat rozwiązania w mediach społecznościowych.

Płatna edycja Professional znosi powyższe limity pozwalając na przywracanie nieograniczonej ilości danych. Ponadto producent oferuje edycję Data Recovery Wizard Pro + WinPE, pomocną w odzyskaniu danych z komputerów, których nie można uruchomić ze względu na problemy z partycją rozruchową.

Podsumowanie
EaseUS Data Recovery to bardzo prosta w obsłudze i intuicyjna aplikacja, przydatna zarówno dla użytkowników domowych jak i zaawansowanych specjalistów IT. Za jej pomocą można odzyskać nie tylko przypadkowo usunięte pliki z komputerów osobistych i pamięci przenośnych lecz również dane z serwerów i macierzy RAID.

By sprawdzić skuteczność działania aplikacji zasymulowano odzyskiwanie skasowanych danych z pendrive'a, sformatowanej karty SD oraz dysku 2.5" z uszkodzoną strukturą. W każdym z przypadków EaseUS Data Recovery Wizard Free poradził sobie doskonale.

Aplikacja niewątpliwie powinna znaleźć się na liście narzędzi "Must-Have" każdego konsumenta cyfrowych treści.


Piotr MasztafiakAutor: Piotr Masztafiak - z komputerami za pan brat od czasów C64, trener, konsultant, pasjonat szeroko pojętej wirtualizacji, technologii chmurowych i rozwiązań Microsoft. Pomiędzy analizą logów Hyper-V, ESXi i XenServer zgłębia tajniki licencjonowania i zarządzania kapitałem oprogramowania. Wyróżniony tytułami VMware vExpert, VMware vExpert Cloud oraz Veeam Vanguard. Posiada +20, mniej lub bardziej technicznych certyfikatów w tym Microsoft MCSA | MCITP, Citrix CCA | CCSP, VMware VCA | VTSP | VSP, SUSE CLA.

 

 

Logowanie i rejestracja