Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Artykuły

Podsumowanie roku 2009

 

Styczeń to miesiąc podsumowań, zatem i my przyjrzeliśmy się najciekawszym wydarzeniom minionego 2009 roku. Rok 2009 upłynął pod znakiem hypervisorów. Wszyscy liczący się gracze wydali nowe wersje swoich rozwiązań. Citrix zaktualizował XenServer, VMware wydał vSphere, Microsoft Hyper-V w wersji R2, Red Hat - RHEV, Novell wraz z wydaniem 11 wersji SLES'a zaktualizował Xen'a.


Wirtualizacja
Rok 2009 upłynął pod znakiem hypervisorów. Wszyscy liczący się gracze wydali nowe wersje swoich rozwiązań. Citrix zaktualizował XenServer, VMware wydał vSphere, Microsoft Hyper-V w wersji R2, Red Hat - RHEV, Novell wraz z wydaniem 11 wersji SLES'a zaktualizował Xen'a.

Środowiska wirtualizacyjne bardziej niż dotychczas, zainteresowały dostawców oprogramowania antywirusowego i producentów zabezpieczeń maszyn wirtualnych i hostów czy też narzędzi do defragmentacji wirtualnych dysków. Firmy zaczęły być świadome tego, że infrastruktura wirtualna wymaga nieco innego podejścia niż infrastruktura fizyczna, a rozwiązania doskonale spisujące się w środowisku fizycznym nie zawsze w łatwy sposób można przenieść na grunt wirtualny.

Cloud computing
Podczas gdy usługi bazujące na przetwarzaniu w chmurze zyskują coraz więcej na popularności zaczęto zwracać uwagę na konieczność standaryzacji, normalizacji i podniesienia ich poziomu bezpieczeństwa. Jak zapowiadają analitycy rok 2010 ma wnieść w tej dziedzinie przynieść wiele nowego.

Storage
Technologia deduplikacji, która dotychczas raczkowała staje się powoli niezbędną funkcjonalnością wysokowydajnych składnic danych. Dyski oparte na pamięciach NAND flash pomimo trudności z masowym przyjęciem przez rynek konsumencki ze względu na wysoką cenę, mają się coraz lepiej dzięki wzrostowi ich popularności w rozwiązaniach biznesowych.
 
Centra Danych
Rok 2009 pokazał wyraźną tendencję w dążeniu do opracowywania zunifikowanych, zintegrowanych platform dla centrów przetwarzania danych. Tę koncepcję starają się wprowadzać wszyscy znani producenci, jak HP, IBM, Oracle, Fujitsu, Cisco i inni. Choć ich oferty różnią się w wielu szczegółach, to bezsprzeczna jest tendencja do dostarczenia jak najszerszych, niemal kompletnych pakietów, składających się na infrastrukturę sprzętową i programową centrum danych.

GreenIT
Okres spowolnienia gospodarczego spowodował, że wiele firm rozpoczęło poszukiwania obniżenia kosztów i oszczędności. Tym samym dotychczas niedoceniona, często będąca tylko sloganem reklamowym, koncepcja Green IT znalazła się w centrum uwagi menadżerów firm jak i producentów. Jednak ze statystyk wskazujących wysoki procent niewykorzystywanych komputerów i niedociążonych serwerów czy ton papieru faksowego, który po odczycie trafi do niszczarki, wynika że obszar GreenIT jest wielkim niezagospodarowanym polem.

Inicjatywy i porozumienia
Citrix zawarł porozumienie z Microsoft na mocy którego zintegruje rozwiązania do wirtualizacji desktopów i aplikacji z infrastrukturą administracyjną Microsoftu. Z kolei Red Hat i Microsoft podpisały umowę, na mocy której będą dostosowywać swoje systemy operacyjne tak by mogły działać pod kontrolą hipervisora obu producentów. Cisco, EMC i VMware poinformowały o nawiązaniu współpracy poprzez zawiązanie koalicji Virtual Computing Environment, której celem jest ułatwienie przedsiębiorstwom wirtualizacji centrów danych i migracji do prywatnych chmur obliczeniowych.

Zakupy
Najwięcej mówiło się o zakupach Oracle. Najpierw bezproblemowo sfinalizowano przejęcie Virtual Iron. Ale prawdziwa burza rozpętała się za sprawą planów przejęcia Sun Microsystem. Jeszcze przed wakacjami wydawało się, że transakcja dojdzie do skutku bardzo szybko. Niestety, za sprawą Komisji Europejskiej procedura się wydłużyła i trwa do dnia dzisiejszego. Firma Toshiba zakończyła proces przejęcia działu dysków Fujitsu. Natomiast VMware przejął SpringSource, firmę specjalizującą się w korporacyjnych zastosowaniach Javy. Microsoft stał się właścicielem Opalis Software, kanadyjskiej firmy, dostawcy rozwiązań z zakresu optymalizacji i automatyzacji wirtualnej infrastruktury w centrach danych.

Poniżej, miesiąc po miesiącu, wskazaliśmy trzy, naszym zdaniem najistotniejsze informacje, które dotarły do nas w minionym, 2009 roku. Przyznajemy, że wybór nie był łatwy. Jeśli macie własne typy zapraszamy do dyskusji na forum.

Styczeń
- Wydano Linux Integration Components dla Hyper-V
- Hitachi Data Systems, wprowadza do oferty dyski SSD oparte na pamięci flash dla platform Hitachi Universal Storage Platform  V oraz VM.
- Firma Phoenix Technologies, producent firmware'ów płyt głównych zaprezentował kolejną wersję platformy HyperSpace, dzięki której można korzystać z programów jeszcze przed załadowaniem systemu operacyjnego.

Luty
- Novell prezentuje nową wersję ZENworks Applications Virtualizations, oprogramowania ułatwiające proces testów, tworzenia  pakietów i konfigurowania wirtualnych aplikacji.
- Firma VMware zdecydowała się na otwarcie kodu źródłowego VMware View Open Client, oprogramowania umożliwiającego zdalne  zarządzanie maszynami pracującymi pod kontrolą Windows VMware View z poziomu systemów Linuksowych.
- Cytrix System udostępnił bezpłatnie XenServer swoją platformę do wirtualizacji. Tym samym produkt Cytrix stał się bardziej  konkurencyjny w do takich rozwiązań w dziedzinie wirtualizacji sewerów jak VMware ESXi czy Microsoft Hyper-V Server 2008.

Marzec
- Citrix Systems zaprezentował Citrix Essentials dla XenServer i Hyper-V oraz udostępnił bezpłatnie platformę XenWorkstation.
- Cisco Systems, lider wśród dostawców wysokospecjalistycznego sprzętu sieciowego rozszerza swoją ofertę o serwery kasetowe  blade. Tym samym firmom IBM i HP wyrósł mocny konkurent w zupełnie nowym segmencie rynku.
- Firma Novell wydała nową wersję swojego flagowego produktu, systemu operacyjnego przeznaczonego do zastosowań komercyjnych  - SUSE Linux Enterprise 11.

Kwiecień
- Premiera 5nine P2V Planner, pierwszego rozwiązania umożliwiającego automatyczne wykrywanie wszystkich elementów centrum  danych, gromadzenie informacji na temat istniejącego sprzętu i jego utylizacji, przeznaczonego dla Hyper-V.
- Została wydana kolejna wersja Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP 2009), pakietu programów pozwalających na  zmaksymalizowanie wydajności i łatwe zarządzanie infrastrukturą firmowych desktopów. Wirtualizacja pozwala aplikacjom na  działanie jako usługa sieciowa, bez konieczności jej instalowania. Aplikacje działają niezawodnie bez konfliktów, zwiększając  czas niezakłóconej pracy użytkownika.
- Po tygodniach plotek i spekulacji na temat przejęcia firmy Sun Microsystems przez IBM czy inne firmy z czołówki światowych  graczy na rynku IT, pojawiła się oficjalna informacja o chęci przejęcia Sun'a przez Oracle.