Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Artykuły

Swoboda działania, czy święty spokój? Serwery root a zarządzane

Admin data centerUżytkownicy serwerów root chwalą możliwość konfigurowania maszyny według własnych wymagań. Klienci korzystający z serwerów zarządzanych doceniają panel administracyjny i wsparcie techniczne. Które z rozwiązań wybrać dla swojego projektu? Które rozwiązanie jest lepsze? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb i umiejętności użytkownika oraz tego, do jakich celów chce użyć sprzętu.

 

 Wybór pomiędzy serwerem root a serwerem zarządzanym przypomina trochę decyzję, jaką trzeba podjąć kupując nowego laptopa. W sklepach znajdziemy sprzęt z zainstalowanym systemem operacyjnym lub bez niego. Komputer z oprogramowaniem kosztuje więcej, ale jest gotowy do użycia praktycznie od pierwszego włączenia. Laptop bez systemu trzeba skonfigurować przed rozpoczęciem pracy, ale daje większe możliwości wyboru środowiska.

Swoboda działania i duża odpowiedzialność
Serwer dedykowany root w pewnym uproszczeniu przypomina właśnie taki „czysty” komputer, który dostajemy do dyspozycji na wyłączność. Nazwa usługi wzięła się stąd, że użytkownik zamawiając serwer dostaje dostęp do konta root. Takie uprawnienia pozwalają na pełną kontrolę nad maszyną i jej konfiguracją oraz systemem operacyjnym. Użytkownik ma dostęp do wszystkich komend i plików w systemie, może też przyznawać i odbierać uprawnienia innym użytkownikom.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim dużą swobodę działania. Użytkownik serwera root może skonfigurować maszynę według własnych wymagań. Dowolnie wybiera system operacyjny i może zainstalować oprogramowanie, które uzna za potrzebne. Dzięki temu serwery root umożliwiają realizację projektów wymagających szczególnych warunków.

Duże możliwości to też duża odpowiedzialność. Użytkownik serwera root jest wyłącznym administratorem maszyny. To on odpowiada za działanie systemu operacyjnego i zainstalowanego oprogramowania. To samo dotyczy kwestii bezpieczeństwa. Użytkownik serwera root musi we własnym zakresie zadbać o instalowanie aktualnych poprawek bezpieczeństwa i wykonywanie kopii zapasowych. Zajmuje się komunikatami błędu i musi radzić sobie z problemami związanymi z oprogramowaniem.

To sprawia, że obsługa serwera root wymaga od użytkownika posiadania wiedzy na poziomie implementacji, administracji i obsługi oprogramowania, na które się zdecyduje.

Dostawcy zwykle ograniczają się do udostępnienia samych maszyn lub oferują narzędzia pozwalające jedynie na podstawowe działania na serwerze. Przykładowo w Panelu Klienta Kei.pl użytkownicy serwerów root mogą m.in. połączyć się zdalnie z konsolą IPMI, wyłączyć lub ponownie uruchomić system operacyjny lub cały serwer.

Serwer root

Wsparcie ze strony administratorów zatrudnionych przez dostawcę serwera jest dosyć ograniczone. Pracownicy centrum danych zajmują się stroną sprzętową usługi i w razie potrzeby wymieniają podzespoły serwera. Dostawca zapewnia też łącza internetowe, stałe zasilanie i zabezpieczenie fizyczne maszyn przed niepowołanymi osobami i wypadkami losowymi (np. pożarami). Więcej na temat zakresu wsparcia dla serwerów root można dowiedzieć się ze strony https://www.kei.pl/pomoc/wsparcie-root

Ponieważ rola personelu firmy udostępniającej użytkownikowi serwer jest ograniczona, ceny usług root są niższe od serwerów zarządzanych. Przykładowo, w Kei.pl ceny serwerów root zaczynają się od 299 zł netto miesięcznie, a maszyny w opcji zarządzanej są droższe o 100 zł netto miesięcznie.

Co dostajesz płacąc za serwer zarządzany?
Laptop z zainstalowanym systemem operacyjnym właściwie działa od razu po włączeniu. Podobnie jest z serwerami zarządzanymi (nazywanymi również admin). Co prawda obsługa serwera dedykowanego jest zdecydowanie trudniejsza niż laptopa, jednak w przypadku maszyn zarządzanych użytkownik musi kontrolować znacznie mniej aspektów pracy maszyny niż w przypadku serwerów root.

W opcji zarządzanej użytkownik dostaje do dyspozycji panel administracyjny preinstalowany na maszynie. To narzędzie umożliwiające zarządzanie dostępnymi zasobami serwera, pocztą elektroniczną, domenami, kontami FTP i serwerami wirtualnymi. Dodatkowo dostawcy mogą udostępniać klientom inne narzędzia, służące do monitorowania pracy serwera, wykorzystania jego zasobów, zarządzania adresami IP itp.

Serwer zarządzalny

Serwer zarządzany jest uruchamiany z preinstalowanym systemem (często stosowanym rozwiązaniem jest Linux Debian). Klient nadal może instalować i konfigurować własne aplikacje na serwerze. Ma on jednak uprawnienia użytkownika, a nie administratora, jak w przypadku serwerów root. To wiąże się z pewnymi ograniczeniami i nie każdą aplikację można zainstalować.

Użytkownik serwera zarządzanego nie musi jednak zajmować się wieloma aspektami związanymi z bezpieczeństwem i bieżącym utrzymaniem serwera. Maszyna jest administrowana przez pracowników dostawcy usługi. To oni zajmują się wgrywaniem aktualizacji oprogramowania, monitorowaniem pracy maszyny i wykonywaniem kopii bezpieczeństwa.

Użytkownik serwera zarządzanego ma też dostęp do wsparcia technicznego ze strony administratorów. Może po prostu zadzwonić lub napisać, zgłosić problem lub zlecić wykonanie prac na serwerze. Część tego typu zadań jest wliczonych w cenę usługi, ale są też operacje dodatkowo płatne. Warto to sprawdzić w cenniku przed złożeniem zamówienia.

Kiedy wybrać serwer root, a kiedy serwer zarządzany?
Na tak postawione pytanie trudno udzielić jasnej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jaki projekt planujemy uruchomić i jakie są wymagania aplikacji, które mają być uruchomione na serwerze. Warto pamiętać, że instalowanie i aktualizowanie niestandardowych aplikacji może być wyzwaniem. Dlatego ważne są umiejętności osoby, która będzie zajmować się serwerem.

Poniżej przygotowaliśmy listę pytań, na które warto sobie odpowiedzieć szukając najlepszej usługi dla siebie:
• Czy jestem w stanie śledzić i instalować poprawki bezpieczeństwa?
• Czy zależy mi na konkretnym panelu administracyjnym i jestem w stanie samodzielnie go zainstalować?
• Czy potrzebuję pełnej kontroli nad systemem operacyjnym?
• Czy poradzę sobie w przypadku problemów z oprogramowaniem działającym na serwerze?
• Czy potrzebuję oprogramowania, które nie jest udostępniane w standardzie przez dostawcę serwera dedykowanego?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, warto rozglądnąć się za usługą w opcji root. W przypadku braku koniecznej wiedzy dotyczącej zarządzania serwerem dedykowanym lepszym wyborem będzie maszyna zarządzana. Pomocna przy wyborze usługi może okazać się analiza kosztów i przeliczenie, czy różnica w cenie pomiędzy serwerem root a zarządzanym jest warta dodatkowej pracy poświęconej na administrowanie maszyną.

Rozglądając się po rynku warto też zwrócić uwagę na możliwość bezpłatnego przetestowania usługi. Często ten okres i rozmowy z obsługą techniczną pozwalają wybrać najlepszą maszynę dla konkretnego projektu.

Źródło: Kei.pl

Logowanie i rejestracja