Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Bezpieczeństwo danych - klik i po sprawie

 

Coraz częściej poruszanym tematem zarówno w środowisku biznesowym, jak i domowym zaciszu jest backup danych. Wiele jest osób, które na własnej skórze przekonały się jak łatwo można stracić wartościowe pliki przechowywane na komputerze. Ci użytkownicy wiedzą najlepiej, że o bezpieczeństwo danych trzeba zadbać.


Pierwszym i najpowszechniejszym błędem jest całkowity brak kopii zapasowej lub przechowywanie jej na twardym dysku, co gorsza – aktualnie używanego komputera. Właściwie jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów, jednak nie pozwalający na zabezpieczenie, ale raczej utratę danych. Awaria sprzętu, atak złośliwego oprogramowania czy omyłkowe skasowanie pliku – przypadków można by mnożyć i mnożyć. Z sytuacją podobną spotkał się Tomasz Kuik, prezes firmy TotalSafe dostarczającej usługę do backupu danych SuperSafe: – „Pamiętam dzień, kiedy w pociągu skradziono torbę, w której znajdował się mój laptop. Nie dość, że straciłem sprzęt, to jeszcze wszystkie informacje, biznesowe i prywatne, które na nim przechowywałem. Niestety, stało się to zanim zacząłem się interesować rozwiązaniami do backupu danych.”

Równie prostym, co niebezpiecznym rozwiązaniem jest przechowywanie informacji na różnego rodzaju dyskach przenośnych, pendrive’ach, kartach flash czy płytach CD/DVD. Bywa, że danych magazynowanych w ten sposób nie da się przywrócić, czego najczęstszym powodem jest błąd ludzki – brak systematyczności, błędy podczas zapisu danych czy zgubienie nośnika. Ciężko doszukać się zalet tego typu rozwiązań.

Bardziej zaawansowane techniki archiwizacji to między innymi taśmy lub zewnętrzne macierze dyskowe RAID. Metody te mają jednak kilka zasadniczych wad. Backup lokalny zawsze będzie wiązał się z koniecznością poniesienia znacznych inwestycji na zakup sprzętu, oprogramowania oraz kosztami utrzymania, związanymi z obsługą i właściwą ochroną miejsca magazynowania danych (zatrudnienie pracowników ochrony, instalacja alarmu,  inwestycja w odpowiednią lokalizację itp.).

Alternatywą dla tradycyjnych metod archiwizacji staje się backup on-line oparty o model outsourcingu określany coraz częściej mianem Backup-as-Service opartym o model SaaS. Rozwiązanie takie nie wymaga inwestycji w sprzęt, a jego koszty, najczęściej w formie opłat miesięcznych nie należą do wygórowanych. Jest to zatem rozwiązanie atrakcyjne zarówno dla przedsiębiorstw, jak i użytkowników domowych.