Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Windows Admin Center ebook from Altaro

Artykuły

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - konfiguracja kopii zapasowej (cz. 2)

Altaro VM BackupAltaro VM Backup to wydajne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych środowisk Hyper-V i VMware. Dzięki niemu tworzenie kopii zapasowych i przywracanie maszyn wirtualnych jest szybkie, bardzo proste w konfiguracji i nie wymaga zaawansowanej wiedzy od administratora. Poza przywracaniem całych maszyn wirtualnych, rozwiązanie umożliwia przywracanie poszczególnych plików, a nawet elementów skrzynek pocztowych Microsoft Exchange. Na co warto zwrócić uwagę podczas konfiguracji pierwszego zadania backupowego?


Kluczowe cechy VM Backup w zakresie kopii zapasowych

• Obsługa (z poziomu centralnej konsoli) środowisk mieszanych, Hyper-V i VMware
• Wsparcie dla dużych środowisk (Klastry Hyper-V i VMware vCenter)
• Kopie zapasowe maszyn wirtualnych w trakcie ich pracy
• Tworzenie kopii zapasowych wg harmonogramu
• Kompresja
• Szyfrowanie danych backupowych (AES)
• Wsparcie dla Microsoft Exchange i Microsoft SQL Server
• Offsite Backup z akceleracją WAN

Aktywacja licencji

Przed przystąpieniem do właściwego procesu konfiguracji warto aktywować licencję. Domyślnie po instalacji, rozwiązanie działa w trybie 30-dniowej wersji testowej udostępniając wszystkie funkcjonalności. Jeżeli w trakcie okresu testowego licencja nie zostanie aktywowana, to funkcje Altaro VM Backup zostaną ograniczone do tych, które dostępne są w bezpłatnej edycji - Free. W sytuacji gdy posiadamy klucz z licencją, to należy go przypisać do danego hosta wybierając pozycję "Manage License".

Altaro VM Backup

Następnie z ekranu z podsumowaniem funkcji poszczególnych edycji należy kliknąć w pozycję "I already have a license key" lub pobrać klucz z darmową licencją 'Get free key', a następnie do nowo otwartego okna wkleić klucz licencyjny i przypisać go do hosta.

Altaro VM Backup License Kay

Altaro VM Backup Registration

W zależności od posiadanych licencji, powyższą procedurę należy powtórzyć dla każdego z hostów, którego maszyny wirtualne chcemy objąć ochroną.

Konfiguracja zadania backupowego

Uruchomienie środowiska kopii zapasowych Altaro VM Backup wymaga konfiguracji zaledwie kilku parametrów. Sama procedura konfiguracji jest bardzo prosta i intuicyjna dzięki estetycznemu graficznemu panelowi administracyjnemu, za pomocą którego krok po kroku definiujemy poszczególne parametry backupowe.

Przystąpmy zatem do konfiguracji. W pierwszym kroku łączymy się z konsolą zarządzającą (Management Console) Altaro VM Backup.

Altaro Konsola

Altaro VM Backup

Jeśli jeszcze nie zostało skonfigurowane miejsce docelowe na potrzeby kopii zapasowych maszyn wirtualnych, to zapraszam Cię do pierwszej części poradnika - Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja - z którego dowiesz się jak to zrobić.