Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Podsumowujemy rok 2015 i prognozujemy co przyniesie 2016

2015 2016Początek roku to dobry czas na podsumowanie minionych miesięcy, ale też dobry moment by spróbować spojrzeć przed siebie i stworzyć prognozę na przyszłość. Weźmy więc pod lupę ostatnie i przyszłe 12 miesięcy w obszarach, o których na co dzień informujemy na łamach Virtual-IT.pl. Stało się już tradycją, że w tym okresie prezentujemy nasz subiektywny przegląd najistotniejszych faktów z obszaru chmury obliczeniowej, wirtualizacji i nowoczesnych centrów danych, a w szczególności, nowych, często innowacyjnych wersji znanych już rozwiązań. Podzielimy się z wami również naszymi przewidywaniami na rozpoczynający się rok/nadchodzące miesiące.


Choć fizyczne środowiska serwerowe można spotkać przede wszystkim w małych firmach, to i w dużych przedsiębiorstwach, a w szczególności instytucjach państwowych, nie brak fizycznych serwerów z już niewspieranym Windows Server 2003. W ubiegłym roku, wzorem dwóch poprzednich, można było zaobserwować co raz więcej firm wykorzystujących m.in. dwa różne hipervizory. Środowiska heterogeniczne stały się bardzo popularne, w dużej mierze za sprawą rozwiązań do monitoringu, tworzenia kopii zapasowych, automatyzacji procesów, oferujących bezproblemową obsługę infrastruktury mieszanej.

Pomimo, iż tempo przyjęcia rozwiązań opartych o model cloud computing przyspiesza, to firmy europejskie, w tym przedsiębiorstwa rodzime, nie wdrażają rozwiązań chmurowych w takim tempie jak ma to miejsce za oceanem. Na mniejsze tempo przyjęcia rozwiązań chmurowych w naszym kraju, z pewnością wpływa to, że wiele firm z opóźnieniem wdrażało wirtualizację i w części z nich, obecny stan infrastruktury postrzegany jest jako nowoczesny. Ponadto w wielu wypadkach zwrot z inwestycji związanych z wirtualizacją infrastruktury nie osiągnął jeszcze takiego poziomu by firmy ochoczo inwestowały w kolejne usprawnienia. Jednak tempo przyjęcia rozwiązań opartych o model cloud computing przyspiesza, w dzięki zniknięciu wielu barier, chmura hybrydowa zyskuje coraz szybciej na popularności.

Chmura zmienia krajobraz w obrębie przestrzeni magazynowej na potrzeby kopii zapasowych. Każdy liczący się dostawca rozwiązań do backupu i przywracania danych oferuje wsparcie dla środowisk chmurowych. DRaaS (Disaster Recovery as a Service) znajduje miejsce w planach awaryjnych coraz większej liczby firm.

Z chmurą poza olbrzymimi możliwościami i sukcesami wiążą się też porażki. W 2015 r. zakończyła działalność Nebula. Pionier w zakresie chmurowej infrastruktury konwergentnej, pozwalającej na szybkie wdrażanie chmur prywatnych opartych na OpenStack nie podołał ostrej konkurencji ze strony gigantów z zasobnym portfelem. U głównych graczy też nie wszystko układało się zgodnie z planami. Hewlett-Packard podjął decyzję o zmianie strategii walki o klientów w obszarze chmury publicznej i zamknięciu HP Helion Public Cloud.

W 2015 roku wielu dostawców usług zwróciło się w stronę świata open source, integrując swoje produkty z takimi rozwiązaniami jak Docker, OpenStack i Ceph czy zapowiadając pracę nad nowymi rozwiązaniami, wspierającymi otwarte standardy, niejednokrotnie przypisując im znaczenie strategiczne. Kluczowi gracze zaczęli dostrzegać potencjał IoT (Internetu rzeczy), w wyniku czego można było zaobserwować przejęcia wielu startupów z tego obszaru.

Na rynku pamięci masowych pojawiło się wiele rozwiązań przyspieszających działanie infrastruktury storage. Dużą dynamikę można zaobserwować w obrębie pamięci masowych wykorzystujących technologię Flash. W tym obszarze pojawiło się wiele innowacji, które przyspieszą ekspansję rozwiązań typu All-Flash oraz rozwiązań hybrydowych.

Rośnie znaczenie rozwiązań definiowanych programowo (Software Defined-anything, SDx). Infrastruktura fizyczna w wielu wypadkach zastępowana jest przez wirtualne rozwiązania programowe, przez co firmy zyskują większą elastyczność, mogą efektywniej wykorzystywać zasoby i łatwiej skalować poszczególne elementy w zależności od potrzeb.

Szybko zyskuje na popularności infrastruktura konwergentna czy hiperkonwergentna, choć można odnieść wrażenie, że w wielu wypadkach określenie konwergencja jest nadużywane, w podobny sposób jak to było przed laty z chmurą obliczeniową, w czasie gdy cloud computing dopiero się kształtował. By dziś mówić o (hiper)konwergencji nie wystarczy w jednej szafie zamknąć serwer, switch, pamięć masową, wstępnie je skonfigurować i sprzedawać pod nazwą system xyz.

Miniony rok nie należał do wirtualizacji desktopów, ale zaszło w tym obszarze wiele zmian. Wiele rozwiązań dojrzało i przeniosło się w nowy wymiar, którym stają się usługi DaaS. Istnieją duże szanse na to, że wirtualizacja desktopów jeszcze przyspieszy za sprawą... ale na ten temat nieco więcej poniżej.

Warto odnotować, również to iż w minionym roku Microsoft zakończył wsparcie dla Windows Server 2003. System ten, mimo że przestarzały i mocno odstający od nowoczesnych infrastruktur chmurowych, wciąż działa na wielu serwerach.

Nie można przejść w milczeniu obok największego przejęcia w ubiegłym roku. Dell stał się właścicielem EMC i jej spółek zależnych, w tym VMware, Pivotal i RSA. W wyniku transakcji, Dell staje się jednym z największych dostawców produktów i usług dla przedsiębiorstw z branży IT.

Co nas czeka w 2016 roku?

W 2016 roku nastąpi gwałtowny zwrot w kierunku chmury. Osoby odpowiedzialne za rozwój środowisk IT, zaczynają dostrzegać potencjał chmury publicznej i rozwiązań hybrydowych. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie kadry pracowniczej na zachodzące zmiany. Firmy z sektora IT oferujące usługi outsourcingowe chcąc podnieść atrakcyjność swojej oferty, jednocześnie zyskując przewagę konkurencyjną muszą portfolio swoich usług rozszerzyć (o ile jeszcze tego nie zrobiły) o rozwiązania chmurowe. Sporym wyzwaniem dla wielu firm będzie rekrutacja pracowników z kwalifikacjami pozwalającymi na wdrażanie usług chmurowych i potrafiących sprawnie podejmować decyzje dotyczące tego jakie obciążenia i w jaki sposób mają być przenoszone do chmury.

Wielu decydentów, dla których największą obawą związaną z korzystaniem z chmury publicznej było bezpieczeństwo, uświadomiło sobie, że w większości wypadków poziom bezpieczeństwa usług w chmurze jest kilka razy większy, niż ten jaki jest w stanie zbudować we własnym zakresie zdecydowana większość organizacji.

Katalizatorem dla zwiększenia adopcji chmury będzie szybki rozwój Internetu rzeczy/wszechrzeczy. Włączenie do sieci różnych przedmiotów, w taki sposób by mogły gromadzić i wymieniać dane, będzie stymulowało wprowadzanie innowacji do wielu branż. Dzięki chmurze firmy będą w stanie w łatwy sposób i w krótkim czasie zbudować infrastrukturę związaną z IoT, pozwalającą na sprawne zarządzanie, magazynowanie, wymianę informacji i składowanie danych.

Ważną zmianą w obszarze chmury będzie upowszechnienie się OpenStack. Dotychczas wdrożenie OpenStack wiązało się z tygodniami czy też miesiącami pracy zespołu specjalistów, dlatego też na jego wykorzystanie decydowały się nieliczne firmy. W minionym roku wielu dostawców zintegrowało swoje rozwiązania z OpenStack, przez co wykorzystanie OpenStack w firmach dla różnych typów obciążeń i czerpanie z tego korzyści nie będzie już wiązało się ze skomplikowanymi wdrożeniami.

Ponadto w 2016 r., podobnie jak w roku ubiegłym można spodziewać się wielu innowacji w obszarze rozwiązań programowych (SDx), infrastruktury konwergentnej, pamięci masowych wykorzystujących technologię Flash oraz Disaster Recovery as a Service, za sprawą których Software Defined Data Center, a w efekcie chmura hybrydowa stanie się bardziej przystępna dla wielu firm.

Potencjał dużych zbiorów danych (Big Data), w znacznym stopniu za sprawą szerszej dostępności mechanizmów do ich analizy i magazynowania, będą mogły wykorzystywać mniejsze przedsiębiorstwa. Eksplozja Big Data spowodowała duże zmiany w podejściu do magazynowania danych. W następnych miesiącach mniejszą uwagę będzie się przywiązywać do tego gdzie i jak składować te dane, gdyż specjaliści z tego obszaru już wiedzą jak to zrobić. Mimo to wielu administratorów, którzy dostrzegali zalety baz NoSQL dostrzegają niedojrzałość języków zapytań stworzonych wokół tej technologii i zwrócą się w kierunku SQL. Sporym problem może okazać się wybór odpowiednich narzędzi do analizy danych, gdyż tych pojawia się na rynku coraz więcej.

W bardzo szybkim tempie będzie rosło zainteresowanie konteneryzacją. Wsparcie dla kontenerów przez VMware, Citrix, Red Hat czy SUSE pokazuje, że firmy widzą dużą przyszłość w tym obszarze. W najbliższym czasie konteneryzacja nie wyprze maszyn wirtualnych, jak przewidywano jeszcze do nie dawna. Kontenery będą współistniały z maszynami wirtualnymi, wzajemnie się uzupełniając. Jednak prawdziwego bumu w tym obszarze należy się spodziewać w przyszłym roku, w kilka miesięcy po premierze Windows Server 2016.

W obszarze wirtualizacji desktopów nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. W ubiegłym roku Citrix i VMware wprowadziły wsparcie dla środowisk VDI z systemami Linux. Wirtualne desktopy z linuksem i darmowymi aplikacjami takimi jak OpenOffice pozwolą ograniczyć koszty licencyjne, co w przypadku środowisk zatrudniających tysiące pracowników jest dość atrakcyjne. Niebagatelne znaczenie ma również wsparcie dla technologii NVIDIA GRID 2.0 i obsługę grafiki 4K, co pozwoli na zaoferowanie środowisk VDI użytkownikom pracującym z najbardziej wymagającymi aplikacjami graficznymi. Ponadto połączenie systemów Linux i VDI pozwoli na większe przyjęcie desktopów oferowanych w modelu DaaS.

Na koniec przyjrzyjmy się miesiąc, po miesiącu najważniejszym produktom i zmianom rynkowym w 2015 roku.

Styczeń
- Citrix przejmuje Sanbolic, innowatora w zakresie wirtualizacji pamięci masowej do obsługi dużych obciążeń
- Citrix ogłasza dostępność hypervisora XenServer 6.5
- Fujitsu wprowadza na rynek ETERNUS DX60 S3, wydajny dyskowy system pamięci masowej klasy podstawowej dla SMB
- Wydano FreeNAS 9.3 z obsługą VMware VAAI
- Chmura Microsoft Azure z maszynami serii G, usługą Azure Key Vault oraz obrazami Ubuntu Linux z preinstalowanym Docker’em
- CommVault wprowadza rozwiązanie Simpana for Endpoint Data Protection
- Xen Project wydaje Xen 4.5
- VMware wprowadza podstawowy egzamin z zakresu wirtualizacji sieci - VMware Certified Associate (VCA-NV).
- Na mocy umowy VMware i Google zapowiedziano integrację usług Google Cloud Platform z VMware vCloud Air

Luty
- ASUSTOR jako pierwszy na świecie producent serwerów NAS wprowadza wsparcie dla KODI
- VMware poinformował o wydaniu VMware vSphere 6.0 z ponad 650 nowymi funkcjami i usprawnieniami
- NetApp prezentuje macierz pamięci masowej all-flash NetApp EF560
- Zaprezentowano VMware Virtual SAN 6 oraz vSphere Virtual Volumes
- Unitrends wprowadza Next-Generation PBBA, nową generację urządzeń do tworzenia kopii zapasowych
- Veeam unieważnia patenty firmy Symantec
- EMC VSPEX BLUE - hiperkonwergentna infrastruktura na bazie VMware EVO:RAIL
- Bartłomiej Ślawski został Country Managerem w VMware Polska
- Thecus nawiązał partnerstwo z Orbweb
- VMware przejmuje Immidio, dostawcę rozwiązań z zakresu User Environment Management
- Wydano ownCloud 8
- Altaro wydaje Hyper-V Backup v5
- Wydano Docker Engine 1.5
- Wycofano certyfikację VMware VCAP i wprowadzono VCIX
- Wydano Red Hat Enterprise Virtualization 3.5
- Firma SUSE udostępniła programową rozproszoną pamięć masową SUSE Enterprise Storage opartą na Ceph
- Udostępniono Red Hat Enterprise Linux OpenStack Platform 6
- Microsoft poinformował, że chmura Azure jest zgodna z normą ISO/EIC 27018:2014
- Udostępniono Proxmox VE 3.4 z obsługą ZFS
- NIMBOXX przejmuje platformę do budowy VDI - VERDE
- Citrix udostępnia XenMobile 10
- Microsoft Hyper-V z pełnym wsparciem Red Hat
- Powstaje stowarzyszenie Open Data Platform