Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Podsumowujemy rok 2014 i prognozujemy co przyniesie 2015

Podsumowanie 2014 Prognozy na 2015Pierwsze dni 2015 roku za nami, w portalu opublikowaliśmy wiele prognoz na nadchodzące miesiące, przewidywania ekspertów z kilku firm zaprezentujemy jeszcze w najbliższych dniach. Dookoła nie brak podsumowań tego co za nami. W obszarach, z którego najświeższymi informacjami co dzień z Wami się dzielimy, również warto spojrzeć na miniony rok, gdyż to co nas czeka, będzie stanowiło jego kontynuację. Przedstawiamy subiektywny przegląd najistotniejszych faktów w obszarze chmury obliczeniowej, wirtualizacji i nowoczesnych centrów danych, ze szczególnym naciskiem na nowe, niejednokrotnie innowacyjne wersje znanych już rozwiązań. Podzielimy się z wami również naszymi przewidywaniami na rozpoczynający się rok.


Do wirtualizacji nie trzeba już nikogo przekonywać. Wśród nowych wdrożeń, systemy serwerowe niezwirtualizowane pojawiają się tylko w małych firmach, zatrudniających do kilkunastu osób. W dużych firmach taki obraz pojawia się niezwykle rzadko. Podobnie jak w roku 2013, w minionym roku w obszarze hypervisorów zaobserwować można dużą heterogeniczność. Coraz więcej firm korzysta z dwóch różnych nadzorców maszyn wirtualnych. Nawet gdy w środowisku produkcyjnym na 100% hostów działa jeden z hypervisorów, to w środowiskach testowych dużą uwagę przywiązuje się do analizy funkcjonalności i kompatybilności posiadanych rozwiązań z hypervisorami innego producenta. Środowiskiem korporacyjnym zawładnęła kolejna faza adaptacji wirtualizacji w postaci prywatnej chmury obliczeniowej, oferująca duże możliwości w zakresie automatyzacji procesów, samoobsługi, dynamicznego alokowania zasobów i duże możliwości w zakresie zarządzania obciążeniami.

Duże firmy coraz odważniej spoglądają w stronę chmury publicznej, choć można odnieść wrażenie, że na rodzimym rynku - public cloud - to nadal jest obszar, o którym dużo się mówi lecz niewiele robi. Tempo wkraczania do firm środowisk VDI nieco zwolniło i o roku 2014, mimo wcześniejszych zapowiedzi, kolejny raz nie można powiedzieć, że był to rok wirtualizacji desktopów.

W obszarze pamięci masowej coraz częściej do głosu dochodzą rozwiązania z Flash na pokładzie. Adopcja rozwiązań z układami półprzewodnikowymi nabiera tempa, na co wpływ niewątpliwie mają spadek cen i wzrost niezawodności układów Flash skierowanych na rynek korporacyjny. W systemach gdzie generowana jest duża liczba zapytań, a jednocześnie wymagających dostępu do małych plików, pamięci Flash stanowią najefektywniejszą metodę na uzyskanie wysokiej wydajności.

Rozwiązanie mobilne wspierające pracę użytkowników końcowych, a tym samym trend BYOD, już nikogo nie dziwi. Dostawcy rozwiązań do zarządzania urządzeniami użytkowników i zabezpieczeniem środowisk prześcigają się we wprowadzaniu innowacji.

Tempo rozwoju oprogramowania do backupu i odzyskiwania środowisk zwirtualizowanych, nie zwalnia. W tym sektorze można było obserwować duży ukłon w kierunku chmury publicznej i rozwiązań wieloorganizacyjnych. Rozwiązania dla środowisk heterogenicznych, oferujące wsparcie dla minimum dwóch hypervisorów stały się normą.

Ze zjawiskiem Big Data, zmagać się musiano zarówno w obszarach magazynowania i archiwizacji, jak i analizy danych. Ale co najważniejsze, znacząco wzrosła świadomość na temat korzyści jakie przynoszą duże zbiory danych, co pociągnęło za sobą duże zyski dla dostawców oprogramowania, sprzętu i usług do ich obsługi.

Na popularności zyskują systemy zintegrowane, obejmujące zasoby obliczeniowe, warstwę sieciową oraz pamięć masową we wspólnej puli zasobów, które mogą być prekonfigurowane przez producenta. Jednak dynamika wzrostu zainteresowania infrastrukturą konwergentną (termin zdefiniowany przez HP), czy zunifikowanymi systemami przetwarzania (termin stosowany przez Cisco) nie jest aż tak duża jak przewidywali analitycy rynku.

W 2014 roku poczyniono wiele inwestycji w technologie definiowane programowo (Software Defined-anything, SDx). Wielcy gracze wprowadzali na rynek nowe rozwiązania, głównie zbudowane w oparciu o technologie startupów nabytych rok wcześniej. Pojawiło się też wiele innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez niewielki firmy.

Rok 2014 w końcu był rokiem 'pożegnania' Windows XP, przez wielu uznawanego za najlepszego z rodziny klienckich systemów Microsoft.

Co nas czeka w 2015 roku?

Technologie chmurowe w ostatnim roku osiągnęły dojrzałość. Przez co w bieżącym roku firmy będą coraz odważniej sięgać do rozwiązań oferowanych w obrębie chmury publicznej. Najprawdopodobniej model SaaS będzie odgrywał tutaj główną rolę. Na popularności zyskiwać będą rozwiązania RaaS (Recovery-as-a-Service). Co ważne, przed polskimi dyrektorami i kierownikami ds. IT będzie się pojawiało coraz mniej pytań zaczynających się od słowa: Czy..., a coraz częściej będą oni pytać: Jak/W jaki sposób... Rok 2015 będzie przełomowym dla public cloud w polskich przedsiębiorstwach, jednak nie jako autonomicznego środowiska a elementu tworzącego chmurę hybrydową.

Na rynkach rozwijających się, w tym w Polsce, wzrośnie zapotrzebowanie na architektów specjalizujących się w obszarze chmury (Cloud Architect), odpowiedzialnych za analizę oczekiwań, przygotowanie optymalnych architektur, integrację rozwiązań chmurowych z aktualną infrastrukturą i koordynację wdrożeń w zgodzie z potrzebami biznesowymi przedsiębiorstw.

Pamięci masowe wykorzystujące pamięci Flash staną się jeszcze bardziej akceptowalne, a wraz z eksplozją przyrostu danych i rosnącą świadomością znaczenia dużych zbiorów danych (Big Data) oraz wzrostem znaczenia systemów transakcyjnych OLTP, popyt na rozwiązania oparte o pamięci Flash będzie rósł w dużym tempie. Należy pamiętać, że w tym obszarze w najbliższych miesiącach mogą pojawić się nowe rewolucyjne układy pamięci, które będą stanowiły odpowiedź na poradzenie sobie z problemem przekroczenia 10-nanometrowego procesu technologicznego. Tym samym, układy V-NAND czy RRAM mogą wytyczyć nowe kierunki rozwoju technologii do magazynowania danych.

Owoce inwestycji poczynionych w obszarze SDx w minionych latach będą dojrzewać, co powinno wpłynąć na coraz większe zainteresowanie konsumentów rozwiązaniami definiowanymi programowo. Wpłynie to również na jeszcze większą niż do tej pory ekspansje rozwiązań do automatyzacji i zintegrowanego zarządzania centrami danych.

Zbliżający się koniec wsparcia dla Windows Server 2003 napędzi migracje do Windows Server 2012 i jego następcy, który wraz z Windows 10 zbliża się coraz większymi krokami. Dogorywające serwery ze schodzącym ze sceny systemem przyczynią się też do tego, że w stronę chmury publicznej spojrzą przychylniej nawet Ci, którzy do tej pory unikali jej jak diabeł wody święconej.

Wielu producentów powiększy sztaby badawcze i podwyższy nakłady na rozwój rozwiązań w obszarze Internetu (Wszech)Rzeczy (Internet of Things, IoT). Jednak technologie z tego zakresu zaczną odgrywać znaczącą rolę dopiero za 2-3 lata.

Na koniec przyjrzyjmy się miesiąc, po miesiącu najważniejszym produktom i zmianom rynkowym w 2014 roku.

Styczeń
- Citrix poinformował o nabyciu firmy Framehawk, dostawcy rozwiązań optymalizujących dostarczanie wirtualnych desktopów i aplikacji na urządzenia mobilne
- Veeam wydał RDP Appliance for Hyper-V Server
- Citrix wprowadził na rynek rozwiązanie do wirtualizacji na komputerach Apple - DesktopPlayer for Mac 1.0
- 33HOPS wydaje XSIBackup 2.1.0 - otwartoźródłowe rozwiązanie do backupu VMware ESXi
- VMware wprowadza na rynek VMware vCenter Log Insight 1.5
- ConVirt Enterprise i ConVirt Enterprise Cloud zyskały wsparcie dla Hyper-V
- Nutanix rozszerza wsparcie swoich rozwiązań o Windows Server 2012 R2
- Citrix wprowadza certyfikację techniczą z zakresu mobilnośći - Citrix Certified Professional - Mobility (CCP-M)
- Microsoft poinformował o dostępności Windows Azure Hyper-V Recovery Manager
- CiRBA 8.0 ze wsparciem dla Microsoft Hyper-V
- Wydano FreeBSD 10.0 z usprawnioną wirtualizacją
- NetIQ wydaje PlateSpin Recon 4
- VMware przejmuje AirWatch dostawcę rozwiązań do zarządzania i bezpieczeństwa urządzeń mobilnych
- Micrrosoft udostępnia Capacity Planner for Hyper-V Replica 2.0
- Premiera VMTurbo Operations Manager 4.5

Luty
- Nowa odsłona platformy wirtualizacji od Red Hata - Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) 3.3
- Satya Nadella zostaje CEO Microsoft
- Wydano Opvizor 2.2
- Savision wprowadza na rynek Cloud Reporter for System Center 1.0
- 5nine wydaje czwartą wersję Cloud Security for Hyper-V
- ThinApp Configuration Editor 1.0 darmowe narzędzie od Login Consultants
- NetIQ wprowadza na rynek CloudAccess 2.0
- Xen Orchestra 3.2 - webowe otwartoźródłowe rozwiązanie do zarządzania hostami XenServer i XAPI
- Atlantis Computing wprowadza ILIO USX, rozwiązanie typu Software-defined Storage oparte na technologii In-Memory
- Udostępniono trzecią wersję chmury SUSE Cloud
- Red Hat wprowadza czwartą wersję infrastruktury chmurowej Cloud Infrastructure (RHCI)
- VMware vCloud Connector (vCC) dosepny bezpłatnie
- NAS-y Asustor z nowym systemem ADM 2.1
- VMware vCloud Hybrid Service dostępny dla klientów z Europy
- Finalna wersją otwartoźródłowej wirtualizacji kontenerowej LXC 1.0