Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Veeam i NetApp - 20-krotnie szybsze przywracanie danych z migawek pamięci masowych

Veeam NetAppWielu specjalistów IT myśląc o NetApp, myśli: „migawka”. Dla każdego, kto ma do czynienia z wirtualizacją, obsługą pamięci masowych albo jednym i drugim, migawki stanowią podstawę wielu rozwiązań, których używa na co dzień. Veeam Backup & Replication intensywnie korzysta z migawek w celu ochrony maszyn wirtualnych infrastruktury VMware. Zważywszy na te fakty, drogi Veeam i NetApp prędzej czy później musiały gdzieś się przeciąć.


NetApp to bez wątpienia jeden z najważniejszych graczy na rynku pamięci masowych, a jedną z najlepiej znanych cech systemów tej firmy jest technologia migawek. Jest efektywna, oszczędza miejsce, praktycznie nie ma wpływu na obciążenia robocze, a użytkownicy mogą wykorzystać ją do ochrony danych. Mocną stroną NetApp zawsze było oprogramowanie: system operacyjny ONTAP oferuje w pełni funkcjonalną platformę pamięciową, a technologia migawek jest punktem wyjścia do bardziej zaawansowanych rozwiązań ochronnych, takich jak SnapMirror (replikacja danych na innym systemie NetApp) oraz SnapVault (kopie zapasowe danych).

Rozwiązanie Veeam Backup & Replication również intensywnie korzysta z migawek. Kiedy łączy się z infrastrukturą VMware w celu ochrony maszyn wirtualnych, wszystko zaczyna się od migawki, bez względu na to, czy chodzi o sporządzenie kopii zapasowej, czy repliki. Jest to rozwiązanie programowe, podobnie jak ONTAP.

Veeam i NetApp - najlepsze wskaźniki RPO i RTO
Migawki pamięci masowej zawsze były rozwiązaniem preferowanym przez klientów, którzy chcieli uzyskać dobry wskaźnik RPO (Recovery Point Objective). Dotyczy to szczególnie środowisk działających przez całą dobę, jak u dostawców usług, gdzie czynności związane z ochroną danych wykonuje się bez zatrzymywania programów. Z tego powodu maksymalne obniżenie obciążenia pamięci masowej jest kwestią priorytetową. Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest operowanie bezpośrednio w warstwie pamięci masowej z wykorzystaniem migawek, które można tworzyć bez udziału hypervisora.

Nie każda pamięć masowa jest taka sama, a poziom wydajności gwarantowany przez technologię migawek zależy od producenta systemu. Firma NetApp od lat cieszy się dobrą reputacją - migawek można używać jako źródeł przywracania do „punktu w czasie” w podstawowym systemie pamięciowym. Równocześnie ich efektywność umożliwia bardzo częste tworzenie punktów przywracania bez żadnego wpływu na produkcyjne obciążenia robocze, nawet w godzinach pracy. Następnie migawki te można zreplikować we wtórnym (często zdalnym) systemie pamięci masowych z wykorzystaniem funkcji SnapMirror, a wreszcie zarchiwizować za pomocą SnapVaulta.

Technologia tworzenia kopii zapasowych z migawek pamięci masowej (Veeam Backup from Storage Snapshots), którą wprowadziliśmy w wersji 7 rozwiązania Veeam Backup & Replication, dowiodła, że istnieje jeszcze lepszy sposób używania migawek. Zamiast zmuszać do wyboru między migawkami opartymi na pamięci masowej lub na hypervisorze, oferujemy rozwiązanie, które wykorzystuje jedne i drugie, aby zagwarantować najniższe możliwe wartości wskaźników RPO i RTO.

Wszystkie te korzyści będą niedługo dostępne dla klientów NetApp, którzy będą mogli wykorzystać tę zaawansowaną kombinację.

Veeam NetApp

(Kliknij by powiększyć)


Funkcja Veeam Backup from Storage Snapshots łączy się bezpośrednio z dowolnym systemem NetApp FAS (Fabric-Attached Storage), V-series i Edge VSA z systemem Data ONTAP 8.1 lub nowszą wersją i nie wymaga stosowania pośredniczącego serwera ESXi. Nie montuje tymczasowo klona LUN jako magazynu danych, ale odczytuje dane bezpośrednio z migawek pamięci masowej z wykorzystaniem naszej opatentowanej technologii, eliminując wiele niepotrzebnych etapów, które zajmują dużo czasu. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, nasza implementacja może również używać CBT, więc ogólny czas tworzenia kopii zapasowej można skrócić nawet 20-krotnie. Klienci zyskują zatem najkrótsze możliwe okno backupu, najniższy wpływ na produkcyjne maszyny wirtualne oraz najlepszy wskaźnik RPO.

Użytkownicy NetApp często wykorzystują swoje systemy pamięciowe nie tylko jako woluminy blokowe, ale również w połączeniu z NFS. Veeam nie zmusza do zmiany sposobu, w jaki używane są te systemy: opracowaliśmy własnego, zoptymalizowanego klienta NFS, który pozwala korzystać z funkcji Backups from Storage Snapshots nawet wtedy, gdy maszyny wirtualne VMware korzystają z udziału NFS w systemie NetApp.