Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Podsumowanie roku 2013

Virtual-IT.pl rok 2013Tradycyjnie, pierwsze dni nowego roku to okres, w którym podsumowujemy to co już za nami. Przeanalizowaliśmy informacje opublikowane w minionym roku na łamach Virtual-IT.pl. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd najistotniejszych faktów w obszarze cloud computing, wirtualizacji i nowoczesnych centrów danych, ze szczególnym naciskiem na nowe, niejednokrotnie innowacyjne wersje znanych już produktów.


Podobnie jak w roku 2012, w 2013 roku duże firmy często decydowały się na dywersyfikację technologii stanowiących fundament dla warstwy programowej ich centrów danych.

Tym samym, coraz więcej firm korzysta z minimum dwóch hypervisorów. Prywatna chmura obliczeniowa na dobre zaadoptowała się w dużych środowiskach, które nierzadko zrobiły krok do przodu, przenosząc cześć zasobów do chmury publicznej. W mniejszych środowiskach najczęściej można było spotkać klasyczny model wirtualizacji. Małe firmy jednak z coraz większym zaufaniem spoglądają w kierunku chmur publicznych. Europejskie przedsiębiorstwa, wybierając infrastrukturę chmurową, coraz częściej sięgają do centrów danych jak i dostawców działających fizycznie na terenie Unii Europejskiej. Nie sposób nie zauważyć faktu, iż cloud computing był często wybierany jako infrastruktura na potrzeby wieloosobowych, rozproszonych geograficznie zespołów.

W minionym roku, w coraz większej liczbie firm do głosu dochodził trend BYOD (korzystanie z urządzeń osobistych w celach zawodowych), tym samym firmy stanęły przed nie lada wyzwaniem, szukając rozwiązań, które pozwolą maksymalnie wykorzystać te urządzenia w biznesie, jak również odizolować dane i aplikacje firmowe oraz zabezpieczyć je przed niepowołanym dostępem. Pojawiło się wiele nowych aplikacji podwyższających produktywność i komfort pracy użytkowników, którzy wiele godzin pracy spędzają korzystając ze smartfonów i tabletów.

W wielu firmach rozpoczęto masową migrację infrastruktury klienckiej, w której podstawowym systemem od wielu lat był, odchodzący niedługo na emeryturę, Windows XP.

Zmiany te częstokroć wiązały się z wejściem firm w świat wirtualizacji desktopów, choć o bumie w tym obszarze mówić nie można.

W obszarze pamięci masowych coraz częściej do głosu dochodzi pamięć flash, podnosząca wydajność magazynów danych, wykorzystywana w coraz bardziej popularnych rozwiązaniach hybrydowych. Wsparcie dla wirtualizacji stało się niemal wymogiem w urządzeniach z obszaru storage. Do lamusa odchodzą wyspecjalizowane rozwiązania do deduplikacji, gdyż ta technologia, do niedawna uznawana za rewolucyjną stała się funkcjonalnością dostępną w niemal każdym rozwiązaniu do zintegrowanego zarządzania przechowywaniem danych czy tworzenia kopii zapasowych.

Producenci oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych środowisk wirtualnych, dostrzegli potencjał jakie niesie ze sobą cloud computing i swe flagowe produkty wyposażali w funkcje pozwalające na ich integrację z chmurą. Kosztem produktów dedykowanych jednej technologii wirtualizacji, zaczęła zwiększać się liczba rozwiązań backupowych oferujących wsparcie dla minimum dwóch hypervisorów.  

Duży przyrost danych tzw. Big Data, stał się wyzwaniem nie tylko z nich korzystających, ale dostawców rozwiązań z zakresu magazynowania i archiwizacji danych.

Podobnie jak w minionych latach, główni gracze rozszerzali portfolio swoich usług przejmując niszowe firmy bądź rokujące startup'y. Najwięcej przejęć można było zaobserwować w obszarze chmury, wśród rozwiązań mobilnych, backupu i przywracania danych oraz sieci definiowanych programowo.

Warto zwrócić uwagę na istotny trend, który w minionym roku zaczął kiełkować, a jego owocami będziemy mogli się raczyć w następnych latach. Są to centra danych definiowane programowo (Software Defined Data Center). Do głosu dochodzą dostawcy rozwiązań z zakresu Software defined Storage. Widać było wyraźne poruszenie w obszarze sieci definiowanych programowo. Nawet firmy, które obszar sieci do niedawna traktowały po macoszemu, zaczęły inwestować w SDN, tworząc centra badawcze i nabywając mniejsze firmy działające na tym polu.

Przyjrzyjmy się miesiąc, po miesiącu najważniejszym produktom i zmianom na rynku minionego, 2013 roku:


Styczeń
- Citrix wprowadza na rynek nową wersję rozwiązania do wirtualizacji desktopów dla małych i średnich firm - VDI-in-a-Box 5.2.
- Citrix zaktualizował CloudGateway Enterprise
- Microsoft wydaje Windows Intune 4.0 Wave D, oprogramowanie chmurowe do scentralizowanego zarządzania firmowymi komputerami i urządzeniami mobilnymi
- Publiczna chmura Amazon EC2 z interfejsem zarządzającym dla Androida
- Konsorcjum Serial ATA International Organization (SATA-IO) poinformowało o rozpoczęciu ratyfikacji specyfikacji SATA Express
- Firma EMC przejęła iWave Software, dostawcę rozwiązań do automatyzacji środowisk chmur prywatnych i cloud storage
- Citrix finalizuje przejęcie Zenprise, firmę specjalizującą się w rozwiązaniach do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM - mobile device management)
- Microsoft uruchamia VM Depot, katalog obrazów open source dla Microsoft Azure
- Wydano Red Hat Enterprise Linux 5.9, ze zintegrowanymi sterownikami dla Microsoft Hyper-V
- Lenovo i EMC powołały spółkę Joint Venture LenovoEMC
- AMD wprowadza na rynek nową platformę dla nowoczesnych centrów danych - AMD Open 3.0 - znanę wcześniej pod nazwą Roadrunner
- VMware dołącza do Open Source Software Institute
- Oracle wprowadza na rynek VM Server 3.2 dla architektur x86 oraz SPARC
- Fujitsu ETERNUS DX ustanowił rekord świata w teście wydajności SPC-2
- Oracle wprowadza do swojej oferty skalowalną infrastrukturę Oracle IaaS
- Infortrend wprowadza na rynek 14 nowych modeli pamięci masowych EonStor DS G7i z udoskonalonymi funkcjami obsługi wirtualizacji

Luty
- Fujitsu wprowadza Smart Zero Client, terminale dla infrastruktur zwirtualizowanych desktopów opartych na technologii VMware
- VMware wprowadza na rynek drugą wersję vCloud Connector, rozwiązania do zarządzania infrastrukturą IaaS bazującą na VMware vSphere
- Firma Thecus wprowadza na rynek serwery NAS kierowane do dużych przedsiębiorstw, przeznaczone do montażu w szafach rack - N16000PRO i N12000PRO
- Cyberoam rozszerza ofertę o wirtualne UTM-y dla VMware i Hyper-V
- Veeam Software udostępnia Veeam Backup Replication Cloud Edition
- VMware finalizuje nabycie Virsto Software, firmy specjalizującej się w dostawie rozwiązań do optymalizacji wykorzystania pamięci masowej środowisk zwirtualizowanych
- DataCore Software wprowadza na rynek nową wersję hypervisora pamięci masowych (Storage Hypervisor) - SANsymphony-V R9
- Citrix prezentuje rozwiązanie klasy korporacyjnej do zarządzania urządzeniami mobilnymi - XenMobile MDM
- Red Hat wprowadza RHEL 6.4 certyfikowany dla Hyper-V i Windows Server 2012
- VMware przedstawia VMware Horizon Suite, nowy pakiet rozwiązań dla pracowników mobilnych
- NetApp wprowadza na rynek nowe macierze klasy enterprise - FAS/V6220, FAS6250 i FAS6290