Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Artykuły

Usługi Cloud Computing, czyli co kryje chmura obliczeniowa

Cloud Computing to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin IT. Korzysta z niej wielki biznes, interesuje się nią też sektor MŚP. Okazuje się jednak, że zjawisko Chmury Obliczeniowej wciąż jest słabo znane. Jeszcze mniej wiadomo o formach pracy w oparciu o zewnętrzną infrastrukturę informatyczną.


Różne są definicje, różne rodzaje usług, różne parametry. Pora na to by przyjrzeć się zjawisku przetwarzania w chmurze przez pryzmat konkretnych, aktualnie dostępnych funkcjonalności. To one sprawiają, że technologiczna siła wirtualizacji serwerów nabiera dla użytkowników realnych kształtów. Poniżej krótki przegląd wybranych zastosowań chmury.

Serwery - wirtualne i nie tylko

Cloud Computing bazuje jak wiadomo na wykorzystaniu ogromnego potencjału serwerów. Do najpopularniejszych rozwiązań w „chmurze” należą więc choćby usługi tzw. serwerów wirtualnych. Serwery te bazują na logicznym wydzieleniu pamięci, procesora i przestrzeni magazynowej z fizycznej infrastruktury specjalistycznego centrum przetwarzania danych (Data Center), dającym użytkownikowi dostęp do ogromnej mocy obliczeniowej, wręcz nieograniczonej powierzchni dyskowej oraz zawsze aktualnej platformy programistycznej. Pozostając przy tym jedynym dysponentem swoich zasobów. Coraz częściej może też zmieniać zakres ich eksploatacji niemal bez ograniczeń. Własne ustawienia to także niewątpliwy walor ofert wirtualnego data center, czyli dzierżawy wydzielonej infrastruktury wraz z platformą wirtualizacji, na której można samodzielnie skonfigurować swoje serwery wirtualne. W końcu bardzo indywidualnym podejściem cechuje się opcja dzierżawy całego, fizycznego serwera dedykowanego przez jeden podmiot, który otrzymuje zdalny dostęp oraz pełną kontrolę nad nim (z prawem dokonywania wszelkich zmian i instalacji dowolnego oprogramowania).

Kolokacja, hybrydy... elastyczność

Profesjonalne data center nie tylko proponuje usługi świadczone z własnej infrastruktury, lecz dysponuje również przestrzenią serwerowni na umieszczanie infrastruktury klientów. Kolokacja zapewnia im warunki do optymalnego wykorzystania sprzętu (miejsce, ochrona, zasilanie awaryjne, klimatyzacja, wsparcie techniczne itd.). W niektórych przypadkach wskazane są natomiast rozwiązania hybrydowe, łączące właściwości serwerów wirtualnych (chmury publicznej) z zastosowaniem właśnie tradycyjnej infrastruktury klienta. - Hybrydy sprawdzają się szczególnie w sytuacjach, gdy przedsiębiorca woli fizycznie pozostawić dane strategiczne czy prawnie chronione w siedzibie firmy - zwraca uwagę Elżbieta Zdrojewska, dyrektor ds. sprzedaży w, powstałym w Toruńskim Parku Technologicznym,  Exea Data Center - Pozostałe zasoby przenosi się do chmury publicznej (public cloud), wpływając na zmniejszenie kosztów ich eksploatacji przy zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Ochrona danych obecnie stanowi priorytet w prowadzeniu biznesu.

Znane i lubiane

Priorytet ten jest wyznacznikiem również cieszących się popularnością usług, jak: storage - proste udostępnienie przestrzeni dyskowej na zasoby lub ftp - serwer pozwalający na wymianę plików z odległymi komputerami. Aby uniknąć ryzyka utraty danych, stosuje się też tzw. backup, czyli tworzenie kopii zapasowych oraz disaster recovery, tzn. zapasową lokalizację danych, pozwalającą na szybkie przywrócenie środowiska po awarii. To skuteczne sposoby na radzenie sobie np. z następstwami awarii.

Kierunek i rozwój

Nowe technologie stale ewoluują, nabierając coraz bardziej indywidualnego oblicza. Oznaką tego zjawiska w usługach opartych o model Cloud Computing jest choćby tendencja do oferowania klientowi nowoczesnych zasobów IT, których funkcjonalność oraz koszty są precyzyjnie dostosowane do zakresu pracy na nich. Coraz więcej jest też koncepcji sprzyjających dalszemu rozwojowi branży, właśnie w oparciu o aktualne przedsięwzięcia. - Warto pamiętać, że data center dysponuje potencjałem technologicznym, który można skutecznie wykorzystać również jako zaplecze do realizacji zewnętrznych, przyszłościowych projektów informatycznych - dodaje Elżbieta Zdrojewska z Exea. Programiści potrzebują przecież bazy do wdrażania swoich konceptów, a branża musi poszukiwać nowych rozwiązań, by pozostać branżą przyszłości.

Autor: Piotr Bugaj