Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

XP Mode - wykorzystaj wirtualizację i pożegnaj to co przestarzałe

Windows XP Mode

Od niespełna dwóch miesięcy dostępny jest na rynku Windows 8, ale wciąż w wielu firmach na desktopach króluje Windows XP. Przyczyn takiego stany rzeczy jest tak wiele, że można by im poświęcić sporych rozmiarów felieton. Niestety często firmy te nie są przygotowane na wdrożenie Windows 8. Bywa tak, że brak gotowości na przyjęcie Windows 8 idzie w parze z dość specyficznymi aplikacjami, nie działającymi pod kontrolą Windows 7.

W kwietniu 2014 roku zakończy się okres wsparcia dla Windows XP, by nie narażać się na podejmowanie kluczowych decyzji dla funkcjonowania infrastruktury IT w ostatniej chwili, można już dziś zrobić krok do przodu, zostawiając to co dobre ale przestarzałe za sobą i jednocześnie zbliżyć się do tego co najnowsze.

 


Już dziś firmy mogą zaktualizować posiadane licencje swoich systemów operacyjnych do Windows 8. Skorzystać z prawa do downgrade’u by wdrożyć Windows 7 jednocześnie używając tzw. Tryb XP, celem korzystania z aplikacji niekompatybilnych z systemami Windows 7 i 8, mając w zanadrzu licencje na Windows 8.


Czym jest XP Mode (XPM)?

XP Mode (Tryb XP) to specjalnie spreparowana maszyna wirtualna z systemem Windows XP i dodatkiem SP3, działająca pod kontrolą Windows Virtual PC, dostępna dla użytkowników Windows 7 w edycjach Professional, Ultimate lub Enterprise.

Rozwiązanie umożliwia uruchomienie starszych, działających tylko pod kontrolą Windows XP programów, przez użytkowników Windows 7. Opracowano je z myślą o małych i średnich firmach, w których wdrożenie wirtualizacji aplikacji w klasycznej formie byłoby utrudnione lub nieopłacalne.

Co ważne! Wraz z prawem do instalacji XP Mode, użytkownicy nabywają licencję na zwirtualizowany Windows XP, wchodzący w skład Trybu XP.


Obalamy mity!

Wraz z wprowadzeniem XP Mode warunkiem koniecznym do jego uruchomienia było posiadanie procesora ze wsparciem dla wirtualizacji (Intel-VT lub AMD-V) oraz włączenie obsługi wirtualizacji w BIOS-ie komputera.

Choć do niedawna, można było nabyć stosunkowo wydajne laptopy z procesorami Intela bez Intel-VT, aktualnie wirtualizacja jest wspierana przez większość procesorów firmy z Santa Clara. Natomiast AMD już od dłuższego czasu wyposaża swoje procesory w obsługę AMD-V.

Tym samym w wielu firmach na drodze do możliwości korzystania z Trybu XP stawała przeszkoda w postaci niekompatybilnego sprzętu.

Kilka miesięcy po premierze Windows 7, Microsoft zaktualizował XP Mode, niwelując konieczność posiadania komputerów ze sprzętowym wsparciem wirtualizacji. Pomimo to, wielu specjalistów IT żyło z przeświadczeniem, iż implementacja Trybu XP wiąże się z koniecznością posiadania komputerów napędzanych przez procesory ze sprzętową akceleracją wirtualizacji. I nie ma w tym nic w tym dziwnego, gdyż nawet dziś w opracowaniach na stronach Microsoft można znaleźć rozbieżne informacje na temat wymagań rozwiązania.
   

Wymagania XP Mode

System operacyjny:
Windows 7 Professional, Enterprise, Ultimate (w wersjach 32- i 64-bit)
Sprzęt:
- CPU 1 GHz
- 2 GB RAM
- 15 GB wolnej przestrzeni na dysku

Jednak w praktyce okazuje się, że do komfortowej pracy komputer powinien posiadać 3-4 GB pamięci RAM i procesor taktowany zegarem 2 GHz lub mocniejszy.


Instalacja XP Mode

Maszyna wirtualna z Windows XP SP3 wchodząca w skład XP Mode, działa pod kontrolą Windows Virtual PC, rozwiązania do wirtualizacji będącego następcą Virtual PC 2007.

Dlatego też w zależności od tego czy w systemie już wcześniej był zainstalowany Windows Virtual PC, czy nie należy udać się na stronę: www.microsoft.com/windows/virtual-pc/ i pobrać Instalator Windows XP Mode oraz ewentualnie Windows Virtual PC.

W celu pobrania XP Mode należy podać edycję systemu w raz z wersją językową. W kolejnym kroku po weryfikacji autentyczności posiadanej licencji następuje proces pobierania.

 

XP Mode Download

XP Mode Virtual PC Download


Instalacja XP Mode przebiega w zgoła odmienny sposób od instalacji systemu operacyjnego pod kontrolą Windows Virtual PC, czy innego rozwiązania do wirtualizacji działającego pod kontrolą systemu operacyjnego (Hypervisor Type-2).