Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Czy twoje centrum danych jest gotowe na wakacje?

 

Data Center

Sezon wakacyjny zbliża się do nas wielkimi krokami. Czy administratorzy centrów danych mogą cieszyć się wakacjami bez obaw, czy mogą być pewni, że ich systemy nie odmówią posłuszeństwa? Galvin Chang, Associate Director of Global Marketing w firmie Infortrend przygotował listę kontrolnych pytań, aby pomóc im zapanować nad systemami.

 

 


Lista kontrolnych pytań przed wakacjami dla administratora centrum danych:

 


1. Czy w firmie obowiązują zasady zastępstwa?
Przedsiębiorstwa używają różnych urządzeń IT, od komputerów, serwerów, przełączników i routerów do systemów pamięci masowej, które są konserwowane przez zespół ekspertów IT. Opracuj zatem zasady zastępstwa, żeby urządzenia były zawsze pod profesjonalną kontrolą. Przydziel członków zespołu do odpowiednich zadań zgodnie z ich wiedzą i doświadczeniem.

 

2. Czy jest dostępna wystarczająca i kompletna dokumentacja sieci?
Przygotuj i uporządkuj wszystkie niezbędne dokumenty dla swojego zastępcy, żeby miał do nich łatwy dostęp. Ułatw mu zadanie, opisując infrastrukturę sieci i pamięci masowej oraz podkreślając kluczowe punkty. Utwórz kopię elektroniczną oraz papierową wszystkich haseł administracyjnych. Trzymaj listę w bezpiecznym miejscu, ale upewnij się, że w razie potrzeby zastępca będzie mógł ją znaleźć.

3. Czy masz plan działań na wypadek awarii IT?
Sporządź listę z nazwiskami i numerami telefonów odpowiednich pracowników. Przygotuj zestawienie wszystkich dostępnych części zapasowych i miejsc, w których są przechowywane. Napisz szczegółową instrukcję rozwiązywania typowych problemów (np. jak wymieniać dyski twarde, wentylatory lub zasilacze). Zapisz w wersji elektronicznej oraz drukowanej wszystkie niezbędne kody dostępu, a także zgromadź licencje na zainstalowane oprogramowanie. Przekaż swojemu zastępcy procedury działania w sytuacjach awaryjnych.
 
4. Czy masz harmonogram tworzenia kopii zapasowych dla serwerów i baz danych?
Poinformuj zastępcę o wszystkich konfiguracjach i harmonogramach tworzenia kopii zapasowych. Przejrzyj ustawienia z zastępcą, aby w razie potrzeby mógł ręcznie wprowadzić zmiany. Przygotuj części zamienne (np. dyski twarde i taśmy) oraz wskazówki na temat wykrywania i rozwiązywania problemów z kopiami zapasowymi.

5. Czy we wszystkich komputerach i serwerach zainstalowano automatycznie aktualizujące się oprogramowanie antywirusowe?
Sprawdź datę wygaśnięcia licencji zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Upewnij się, że licencje są nadal ważne; w przeciwnym razie odnów je, zanim wyjedziesz na wakacje. Sprawdź, czy twój zastępca rozumie automatyczne i ręczne procedury aktualizacji.

6. Czy masz wystarczający zapas najważniejszych części zamiennych?
W sezonie wakacyjnym czas oczekiwania na części zamienne może być wydłużony. Warto wówczas posiadać zapas najistotniejszych komponentów. Sprawdź swoje zasoby i wcześniej zamów najważniejsze części zamienne. Wydrukuj listę części i zadbaj o to, aby twój zastępca miał dostęp zarówno do listy, jak i do samych części.

7. Czy wszystkie serwery i systemy pamięci masowej są chronione przed przestojami?
Upewnij się, że wszystkie kluczowe serwery i systemy pamięci masowej są podłączone do zasilaczy awaryjnych UPS. W dużych centrach danych stosuje się generatory. Jeśli twoje centrum danych jest wyposażone w generatory energii elektrycznej, sprawdź, czy są one regularnie konserwowane i mają wystarczająco dużo paliwa.

Zasilacze UPS mają kluczowe znaczenie w przypadku przerwy w dopływie prądu. Zbadaj zainstalowane zasilacze UPS i ich baterie, aby upewnić się, że są w pełni naładowane! Pojemność baterii musi spełniać wymagania centrum danych.

Sprawdź też baterie w kontrolerach pamięci masowej. W przypadku przerwy w dopływie prądu baterie te umożliwiają zapisanie danych z pamięci podręcznej na dysku. Znacznie przyspiesza to odzyskanie danych po przywróceniu zasilania. Pamiętaj, że w czasioe kiedy zabraknie prądu, być może trzeba będzie poruszać się w ciemności. Przygotuj latarki w wyznaczonych punktach i regularnie wymieniaj w nich baterie.
Zaktualizuj i przetestuj swój system powiadamiania o zdarzeniach. Upewnij się, że twój zastępca zostanie poinformowany o awarii.

8. Czy w infrastrukturze IT centrum danych występują problemy, które trzeba rozwiązać?
Przed wyjazdem na urlop sprawdź, czy w infrastrukturze nie występują jakieś usterki. Uszkodzone komponenty, takie jak zasilacze, wentylatory lub kable, należy wymienić natychmiast. Warto też oczyścić wentylatory z kurzu, aby polepszyć ich właściwości termiczne, wydłużyć okres ich użytkowania oraz zmniejszyć ogólne zużycie energii elektrycznej. Jeśli używasz do tego odkurzacza, zachowaj ostrożność. Zawsze przestrzegaj wskazówek dotyczących przeciwdziałania elektryczności statycznej, aby uniknąć uszkodzenia komponentów. Dodatkowo zbadaj urządzenia IT i upewnij się, że są w pełni sprawne. Sporządź listę sprzętu uwzględniającą jego stan techniczny; w razie potrzeby opracuj harmonogram wymian. Poinformuj zastępcę o urządzeniach narażonych na awarię, które wymagają szczególnej uwagi.

 


Galvin Chang

Autor:
Galvin Chang, Associate Director of Global Marketing w firmie Infortrend, założonej w 1993 roku. Infortrend Corporation jest wiodącym dostawcą systemów pamięci masowej, koncentrującym się na wysokiej jakości i niezawodności. Wykorzystując wiedzę technologiczną, rozwiązania pamięci masowej Infortrend są szeroko stosowane przez wiele przedsiębiorstw w różnych sektorach gospodarki. W ofercie firmy znajdują się takie rodziny produktów jak ESVA, EonStor DS, EonNAS i EonStor. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.infortrend.com