Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Artykuły

Monitoring infrastruktury IT - open source czy produkt komercyjny?


Systemy informatyczne zyskały już w przedsiębiorstwach swoje poważane miejsce. Decydenci chętnie inicjują projekty wspierające rozwój firmy, upraszczające przesyłanie dokumentów lub nadzorujące proces sprzedaży. Liczba systemów rośnie i na razie nie widać tendencji odwrotnej. Rozwój przedsiębiorstw z jednoczesną oszczędną polityką kadrową powoduje, że nadzór nad pracującymi systemami jest utrudniony. Naturalną konsekwencją tego procesu jest implementacja w infrastrukturach informatycznych systemów monitoringu IT. 


Na rynku dostępnych jest kilka typów oprogramowania które działają według schematów które opiszemy. Część oprogramowania dostępna jest w wolnej dystrybucji linux, inne wymagają zakupu licencji.

Open Source

Obszar projektów Linux Open Source dostarcza kilka narzędzi Monitoringu IT. Bardziej znanymi aplikacjami są Zabbix, MRTG, Cacti, Nagios.core. Wszystkie one znalazły grono zwolenników wśród specjalistów technologii otwartego oprogramowania. Operatorzy często w ramach własnych zainteresowań i entuzjastycznego podejścia wdrażają nocami takie produkty i często należy przyznać, że efekty ich pracy są zdumiewające. Zwłaszcza projekt Nagios zasługuje na uznanie. Wdrożenie tego systemu realizuje często nawet zaawansowane aspekty śledzenia systemów i aplikacji. Zawsze jednak modyfikacja ustawień, aktualizacja aplikacji, włączenie nowej osoby do zespołu obsługi związane jest z nadmierną w stosunku do korzyści pracą. Coraz mniejsza grupa operatorów w swojej pracy ma czas na ręczną edycję plików konfiguracyjnych i przeglądanie forum internetowego w poszukiwaniu odpowiedzi na błąd aplikacji. W rezultacie uruchamiane projekty Open Source nie obejmują całości zagadnienia, a ich konfiguracja szybko się dezaktualizuje.

Każdy projekt to koszt

Brak opłaty licencyjnej w Open Source zawsze stanowi bardzo atrakcyjny element projektu. Często idea wdrożenia tego typu oprogramowania jest inicjatywą oddolną, przez co całościowy koszt wdrożenia i utrzymania systemu nie jest w pełni znany. Nie ulega jednak wątpliwości, że czas kilku tygodni potrzebny na uruchomienie podstawowej funkcjonalność  oprogramowania do już znaczący koszt w budżecie przedsiębiorstwa.

Rozwiązania komercyjne

Wszystkich rozwiązań komercyjnych nie sposób wyliczyć. Oferta na rynku jest niezwykle bogata, jednak wyraźnie da się wydzielić kilka grup produktów. Pierwszą z nich stanowią produkty  pochodzące od gigantów informatyki. Firmy wiodących marek serwerów dostarczają od wielu lat systemy monitoringu IT. Ich funkcje są niezwykle rozbudowane, możliwości ogromne, a zastosowane technologie nieco przyciężkie i staroświeckie. Często niestety zdarzają się sytuacje, że systemy z górnych półek oferty są zbyt skomplikowane, ich wdrożenie jest trudne i przysparza problemy również firmom partnerskim. W rezultacie produkty te nie zawsze stanowią pomoc dla działów IT a często przysparzają im dodatkowych obowiązków.

Dużą grupę produktów stanowią rozwiązania oparte o monitoring SNMP, podstawowych funkcji IP, WMI dla Windows. Pozornie aplikacje te potrafią monitorować różnorodną architekturę, ale szybko ich użytkownicy przekonają się, że zamknięte podejście do monitoringu nie pozwoli im na monitoring dowolnych rozwiązań zastosowanych w każdym przedsiębiorstwie.  W praktyce widzimy, że narzędzie SNMP nie zawsze działa tak jakbyśmy tego chcieli, co również trzeba powiedzieć o WMI. Tak zaprojektowany monitoring staje są fragmentaryczny i nie rozwiązuje istoty problemu  spojrzenia na infrastrukturę jako całość.

Open Source ale komercyjnie

Od pewnego czasu istnieje na rynku trend, że dobre i uznane projekty Open  Source doczekały się swoich komercyjnych wersji. Powód powstania tych aplikacji jest oczywisty. Wymieniliśmy już dobre produkty świata linuxa, które posiadają możliwość bardzo dobrego monitoringu infrastruktury, tylko brakuje im pewnych funkcji, czas wdrożenia i obsługi jest zbyt długi, a całości brakuje kompetentnego wsparcia producenta.


Przykładem takiego oprogramowania jest op5 Monitor - komercyjny monitoring z Nagios.core w tle.


op5Monitor

 


Op5Monitor vs. Nagios core

 
Pierwsza wersja Op5Monitor powstała w roku 2003,a jej producent to firma Op5 AB ze Szwecji. Architektura obu systemów jest zbliżona – system Linux, PHP, Apache, monitoring w oparciu o wtyczki. Systemy te są nawet kompatybilne jeżeli chodzi o strukturę plików konfiguracyjnych. Jeżeli ktoś Nagiosa, ale przeszkadza mu jego ograniczona funkcjonalność, skomplikowana konfiguracja i „dyskusyjny” wygląd, to op5 Monitor jest środowiskiem którego szuka.

 

Monitoring
Tactical overview
(Kliknij w obrazek by powiększyć)