Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Wdrożenie wirtualnego środowiska Xen cz.3W poprzedniej części, opisano instalację hypervisora Xen, zdalną obsługę hosta w trybie graficznym została oraz instalację Windows XP w trybie HVM. W niniejszym odcinku skupimy się na instalacji dystrybucji  Linux Fedora 12 i Fedora 15 w trybie parawirtualizacji.Instalacja gości DomU w trybie parawirtualizacji

Instalowany SO w trybie parawirtualizacji musi umieć korzystać z API hypervisora Xen, dlatego musi posiadać jądro obsługujące DomU Xena. W praktyce jest to realizowane przez dodanie do jądra modułu paravirt_ops-base (skrót pv_ops).

Paravirt_ops jest częścią infrastruktury jądra Linuxa, pozwalającym na uruchomienie parawirtualizacji na hypervisorze. Jądro skompilowane z taką infrastrukturą pozwala uruchomić SO zarówno bez hypervisora w trybie HVM jak i PV. Pv_ops zostało włączone do głównej linii jądra Linuxa od wersji 2.6.23.

Wcześniej istniały również inne moduły wykorzystywane do parawirtualizacji. W jądra powyżej 2.6.25 wkompilowane są specjalne sterowniki dysków i kart sieciowych - virtio. Po załadowaniu ich przez system gościa sterowniki te „wiedzą”, że pracują na wirtualnym sprzęcie i potrafią się  komunikować z hypervisorem. Wykorzystywane były one jednak tylko do niepełnej parawirtualizacji (tylko urządzenia blokowe i sieciowe) w KVM.

Tak jak w poprzedniej części z serwerem Xen będziemy łączyć się zdalnie z innej maszyny, dzięki temu będziemy mieli możliwość instalować VM w graficznym instalatorze virt-manager.

 

 

Fedora 12 - drzewo instalacji sieciowej

Virt-manager w trybie parawirtualizacji nie udostępnia możliwości instalacji VM z lokalnego nośnika CD-ROM, lecz jedynie instalację poprzez drzewo instalacji sieciowej (HTP, FTP lub NFS). Przy tym rodzaju instalacji instalowany system musi być przez dystrybutora odpowiednio przygotowany.

Przy próbie instalacji przez sieć  virt-managerem źle przygotowanego (przez dystrybutora) systemu pojawia się błąd: couldn't find instalable distribution on ...

Dystrybucja Fedora 12 jest jednak do takiej instalacji odpowiednio przygotowana, dlatego zainstalujemy ją bezpośrednio z sieciowego drzewa instalacji pod adresem
http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/12/Fedora/x86_64/os/
 

 

Xen Fedora

Rys. 1. Fedora będzie działać w trybie parawirtualizacji, symulujemy architekturę 64 bitową

(kliknij by powiększyć)

 

 

Nie ma możliwości instalacji z lokalnego nośnika, zainstalujemy ją zatem bezpośrednio z udostępnionej na stronie dystrybucji drzewa instalacji sieciowej HTTP.


 

Xen

Rys. 2. Instalacja z drzewa instalacji sieciowej HTTP

(kliknij by powiekszyć)

 

Jak widać na rysunku powyżej, Fedora 12 jest wspierana przez Xena jako system gościa, dlatego nie powinno być żadnych problemów podczas jej instalacji.