Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Artykuły

Wdrożenie wirtualnego środowiska Xen cz.3W poprzedniej części, opisano instalację hypervisora Xen, zdalną obsługę hosta w trybie graficznym została oraz instalację Windows XP w trybie HVM. W niniejszym odcinku skupimy się na instalacji dystrybucji  Linux Fedora 12 i Fedora 15 w trybie parawirtualizacji.Instalacja gości DomU w trybie parawirtualizacji

Instalowany SO w trybie parawirtualizacji musi umieć korzystać z API hypervisora Xen, dlatego musi posiadać jądro obsługujące DomU Xena. W praktyce jest to realizowane przez dodanie do jądra modułu paravirt_ops-base (skrót pv_ops).

Paravirt_ops jest częścią infrastruktury jądra Linuxa, pozwalającym na uruchomienie parawirtualizacji na hypervisorze. Jądro skompilowane z taką infrastrukturą pozwala uruchomić SO zarówno bez hypervisora w trybie HVM jak i PV. Pv_ops zostało włączone do głównej linii jądra Linuxa od wersji 2.6.23.

Wcześniej istniały również inne moduły wykorzystywane do parawirtualizacji. W jądra powyżej 2.6.25 wkompilowane są specjalne sterowniki dysków i kart sieciowych - virtio. Po załadowaniu ich przez system gościa sterowniki te „wiedzą”, że pracują na wirtualnym sprzęcie i potrafią się  komunikować z hypervisorem. Wykorzystywane były one jednak tylko do niepełnej parawirtualizacji (tylko urządzenia blokowe i sieciowe) w KVM.

Tak jak w poprzedniej części z serwerem Xen będziemy łączyć się zdalnie z innej maszyny, dzięki temu będziemy mieli możliwość instalować VM w graficznym instalatorze virt-manager.

 

 

Fedora 12 - drzewo instalacji sieciowej

Virt-manager w trybie parawirtualizacji nie udostępnia możliwości instalacji VM z lokalnego nośnika CD-ROM, lecz jedynie instalację poprzez drzewo instalacji sieciowej (HTP, FTP lub NFS). Przy tym rodzaju instalacji instalowany system musi być przez dystrybutora odpowiednio przygotowany.

Przy próbie instalacji przez sieć  virt-managerem źle przygotowanego (przez dystrybutora) systemu pojawia się błąd: couldn't find instalable distribution on ...

Dystrybucja Fedora 12 jest jednak do takiej instalacji odpowiednio przygotowana, dlatego zainstalujemy ją bezpośrednio z sieciowego drzewa instalacji pod adresem
http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/12/Fedora/x86_64/os/
 

 

Xen Fedora

Rys. 1. Fedora będzie działać w trybie parawirtualizacji, symulujemy architekturę 64 bitową

(kliknij by powiększyć)

 

 

Nie ma możliwości instalacji z lokalnego nośnika, zainstalujemy ją zatem bezpośrednio z udostępnionej na stronie dystrybucji drzewa instalacji sieciowej HTTP.


 

Xen

Rys. 2. Instalacja z drzewa instalacji sieciowej HTTP

(kliknij by powiekszyć)

 

Jak widać na rysunku powyżej, Fedora 12 jest wspierana przez Xena jako system gościa, dlatego nie powinno być żadnych problemów podczas jej instalacji.

 

 

Logowanie i rejestracja