Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Artykuły

Wdrożenie wirtualnego środowiska Xen cz.2

 

W pierwszej części, omówiona została architektura hypervisora XEN wraz z oferowanymi trybami wirtualizacji oraz domeny Dom0 i DomU. W drugim odcinku przedstawiona zostanie instalacja środowiska Xen, obsługa zdalna hyperviosra z poziomu GUI oraz instalacja systemu Microsoft Windows XP Home.Instalacja hypervisora Xen

Host na którym będą uruchamiane systemy wirtualne pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego CentOS 5, w trybie tekstowym, bez trybu graficznego. Nazwa serwera (hostname) to Xen.

Aby zainstalować hypervisor Xen, w pierwszej kolejności grub musi załadować jądro hypervisora, a następnie po jego załadowaniu (po utworzeniu najniższej warstwy dostępu do fizycznego sprzętu komputera), w drugim etapie ładowane jest jądro systemu operacyjnego CentOS 5 (Dom0). Dlatego w bootloaderze grub (lub innym) musimy podać nie jedno (jak przy standardowym ładowaniu SO) lecz dwa jądra. W parametrach gruba muszą pojawić się zatem aż dwie ścieżki - do każdego z tych jąder:

 

Xen


Podczas instalacji Xena poprzez menadżer pakietów yum, oba jądra automatycznie umieszczone zostaną w katalogu /boot i utworzona podobna do powyższej konfiguracja bootloadera. Aby automatycznie zainstalować Xena pod CentOSem wystarczy wydać polecenie:

XenPo instalacji koniczny jest restart serwera w celu załadowania jądra Xena. Po restarcie i uruchomieniu maszyny sprawdzamy czy w serwerze załadowało się jądro z obsługą Xena.

XenZdalny dostęp do serwera Xen w trybie graficznym

Obsługa serwera Xen jest możliwa lokalnie z poziomu konsoli w trybie tekstowym (nie mamy na nim zainstalowanego środowiska graficznego) lub zdalnie (z innego komputera np. z systemem Windows XP). Połączenie zdalne, poza tym, że nie musimy przebywać w pobliżu serwera ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie, maszyny wirtualne można obsługiwać przez graficzny, okienkowy konfigurator.

Do serwera Xen połączymy się z innego komputera, w sieci LAN. Jest to zwykłe stanowisko robocze z systemem Windows XP.

Mimo że na serwerze Xen nie ma środowiska graficznego, skonfigurujemy połączenie zdalne tak, aby mieć możliwość zdalnego uruchamiania programów działających w trybie graficznym.

Na serwerze Xen instalujemy aplikację do graficznego zarządzania maszynami wirtualnymi virt-manager.