Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Windows Admin Center ebook from Altaro

Artykuły

Pięć powodów, dla których warto optymalizować sieć WAN w chmurze

Cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze obliczeniowej, przypomina poprzednie technologie i marketingowe fenomeny, takie jak: komputery sieciowe, infrastruktura dostępowa na żądanie (utility computing), rozproszone środowisko obliczeniowe (distributed computing) oraz wirtualizacja.


Cloud computing odróżnia od poprzedników fakt, że przechowywanie danych czy tworzenie kopii zapasowych ma charakter usługi. Oznacza to, że są one dostępne na żądanie, a użytkownik może korzystać z nieograniczonych i nieskomplikowanych zasobów. Tak naprawdę, złożoność samego procesu nie zniknęła - ukryła się po prostu w chmurze usług sieciowych. Dzięki temu o mechanizmy wykorzystywane w aplikacjach nie musimy się martwić bardziej niż o działanie routera czy serwera obsługującego pocztę.

Innymi słowy, przetwarzanie w chmurze dostarcza iluzji łatwości, a skomplikowane operacje sprawiają wrażenie zaskakująco prostych. Gdy dział IT wykorzystuje zasoby chmury na własne cele lub udostępnia usługi w chmurze wszystkim pracownikom, oczekuje się, że dostawca tych usług zapewni przejrzysty interfejs, nie wtajemniczając użytkowników w technologiczne szczegóły.
 
Jednak nie łudźmy się. Dostęp do chmury niesie z sobą te same trudności co instalowanie aplikacji w firmowej sieci WAN. Co więcej, zapewnienie odpowiedniej jakości usług w chmurze jest trudniejsze w przypadku usług udostępnianych w sieci. Po pierwsze: przepustowość łącza jest ograniczona, pod drugie: sygnał jest opóźniony, gdyż musi być przekazywany na duże odległości.

Wiele przedsiębiorstw konstruuje prywatne chmury. Są to wirtualizowane obszary do magazynowania i przetwarzania danych oraz zasoby dostępne na żądanie, w obrębie firewalla, które naśladują architekturę publicznych chmur. W momencie, gdy coraz więcej użytkowników ma dostęp do zasobów chmury przez Internet, więcej pracowników zatrudnionych w oddziałach łączy się z prywatną chmurą poprzez sieć WAN.

Na szczęście, problemy z wydajnością chmury mogą być rozwiązywane poprzez stosowanie tych samych strategii, które organizacje wprowadzały by dostarczyć aplikacje i usługi sieciowe dla swoich oddziałów oraz pracowników zdalnych i mobilnych. Technologie optymalizacji sieci WAN są nieustannie dostosowywane tak, aby radzić sobie z wyzwaniami związanymi z pracą zdalną.
 
Oto pięć powodów wyjaśniających dlaczego optymalizacja sieci WAN będzie jeszcze ważniejsza w erze cloud computing.

 

1. Architektura chmury ma wiele wspólnego z aplikacjami w korporacyjnej sieci WAN. Podstawowymi trudnościami związanymi z wydajnością sieci WAN są odległość oraz ograniczona przepustowość. Niektóre z ograniczeń wydajności są nie do przeskoczenia z tych samych powodów, dla których nie da się podróżować szybciej od światła. Jednak stosując urządzenia do optymalizacji sieci WAN oraz oprogramowanie, które kompresuje transmitowane dane i usuwa wąskie gardła podczas transferu danych można znacząco poprawić jej wydajność.
 
W raporcie “Wzrost wydajności firm w chmurze wraz z optymalizacją sieci WAN” analitycy z Taneja Group przedstawiają dzisiejsze trendy zmierzające ku konsolidacji oraz mobilności. Rozpoczyna się "dekada chmury, w której wydajność IT będzie zależała bardziej niż kiedykolwiek od wydajności sieci".

2. Prywatne chmury (private cloud) kontynuują długoterminowy trend zapoczątkowany przez konsolidację serwerów oraz wirtualizację. W momencie gdy te inicjatywy wychodzą poza centralę, coraz więcej aplikacji, które wcześniej były dostarczane przez serwery ulokowane w każdym oddziale, są obecnie umieszczone w jednym centrum danych. Dostarczanie akceptowalnego poziomu wydajności do oddziałów będzie w dużej mierze zależało od optymalizacji sieci WAN.