Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Veeam Backup i wprowadzenie do Veeam Backup and Replication 5

 

Backup danych (sporządzanie kopii zapasowych) jest obszarem, w którym wiele firm po zwirtualizowaniu swoich środowisk napotyka na różne problemy, wynikające głównie z tego, że tradycyjne metody sporządzania kopii zapasowych w środowiskach serwerów wirtualnych są często niewydajne. Veeam Software wyszedł naprzeciw potrzebie posiadania lepszych produktów do backupu danych dla środowisk VMware i w 2008 roku wprowadził Veeam Backup and Replication.

Wśród konkurentów miał wówczas dwóch innych dostawców szczególnych produktów do sporządzania kopii zapasowych dla VMware - PHD Virtual Technologies z esXpress oraz Vizioncore (obecnie Quest Software) z esxRanger. Veeam podjął próbę wyróżnienia swojej oferty poprzez szybkie wprowadzanie nowych technologii opracowywanych przez VMware. Efektem tych działań jest pojawienie się niedawno na rynku Veeam Backup and Replication 5, posiadającego wiele nowych cech. W niniejszym artykule najpierw zajmę się Veeam Backup wersja 4.1.2, a następnie przybliżę niektóre nowe cechy wersji 5.

 

 

Veeam vPower

 

PRZEGLĄD VEEAM BACKUP AND REPLICATION

Veeam, w przeciwieństwie do innych dostawców narzędzi do sporządzania kopii zapasowych dla VMware, którzy sprzedają swoje produkty replikacyjne osobno, zawsze wiązał backup i replikację w jeden produkt. Był też jednym z pierwszych sprzedawców backupu, który skorzystał z nowych API VMware vStorage, stanowiących duży krok naprzód w stosunku do VMware Consolidated Backup. Veeam potrafił również szybko wykorzystać cechę śledzenia zmienionych bloków Changed Block Tracking (CBT) w vSphere, pozwalającą na szybsze backupy przyrostowe, a także na niemal ciągłą ochronę danych (CDP) dzięki silnikowi replikacyjnemu tego produktu.

 

Veeam Backup and Replication oprócz wymienionych, obejmuje wiele innych zaawansowanych cech:

• pełna obsługa kopii zapasowych zarówno hostów ESX, jak i ESXi
• pełna obsługa wszystkich nowych cech vSphere, a także nowych API vStorage dla Ochrony Danych
• obsługa zarówno przywracania gołej maszyny wirtualnej (vmdk), jak i poszczególnych plików (tylko Windows). Przywracanie poszczególnych plików jest jednak możliwe także dla wszystkich innych systemów operacyjnych poprzez zastosowanie VMware Player (VBR wersja 4), urządzenia wirtualnego (VBR wersja 5) lub poprzez vPower
• wbudowana deduplikacja danych i kompresja docelowych danych kopiowanych
• obsługa zarówno VMware Tools quiescing, jak i własny agent wykorzystujący sterownik Microsoft VSS do wykonywania kopii zapasowych spójnych z aplikacjami