Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Superkomputer Jaguar na szczycie listy TOP500

NewsJuż po raz 34 opublikowano listę pięciuset najwydajniejszych superkomputerów - TOP500. Ubiegłoroczny lider Roadrunner stworzony przez IBM musiał ustąpić miejsce Jaguarowi.

 


Roadrunner z Los Alamos National Laboratory, który jako pierwszy przekroczył barierę wydajności 1 PF/s, a jego moc obliczeniowa wyniosła 1,026 kwadrylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę spadł na drugą pozycję.

Na pierwszym miejscu uplasował się Cray XT5-HE Jaguar z ośrodka National Center for Computational Science w Oak Ridge, którego wydajność sięga 1,75 PF/s.

Skonstruowany przez firmę Cray, system XT5-HE, jest obecnie wyposażony w 224162 rdzenie AMD Opteron.

Aktualnie poza superkomputeram Jaguar i Roadrunner żadna instalacja na świecie nie przekroczyła granicy jednego petaflopa. Trzeci na liście jest zbudowany przez Cray'a - Kraken osiągający 832 TF/s (teraflopy/s). Całe podium i wiele kolejnych miejsc zajmują supermaszyny pracujące w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy superkomputer na liście spoza USA to Niemiecki IBM BlueGene/P o mocy 825,5 TF/s.

Najszybszy superkomputer w Polsce to pracująca w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademii Sieci Komputerowych Galera - spadł z 45 pozycji, jaką miał w czercu 2008 roku, na miejsce 136. Instalacja, oparta na 5366 procesorach Intel Xeon ma wydajność 38,17 TF/s.

W pierwszej dziesiątce producentów super komputerów poza Cray'em i IBM-em znalazły się NUDT (chiński National University of Defense Technology), SGI (dawniej Rackable – nazwa zmieniona po przejęciu Silicon Graphics) oraz Sun Microsystems.

Tegoroczny ranking to wielki sukces firmy AMD. Superkomputery z 3 pierwszych miejsc korzystają z procesorów tego producenta.

Intel wzmocnił nieco pozycję lidera wśród producentów chipów zastosowanych w komputerach z listy z wynikiem 396 systemów Xeon i 6 systemów Itanium. Instalacji bazujących na rodzinie PowerPC jest 55, to nieco mniej niż poprzednio. Wśród bardziej egzotycznych instalacji należy wymienić dwa systemy SPARC64-VII, jeden NEC-SX9 i jeden z procesorem GRAPE-DR.

Czołówka komputerów wykorzystuje system operacyjny Linux, ale w zestawieniu znalazły się również komputery oparte o system UNIX (5%), Windows (1%) i BSD (0.2%). Na uwagę zasługuje fakt, że aż 4.6% stanowiły zestawy z mieszanymi systemami operacyjnymi. W obecnym zestawieniu zabrakło miejsca dla superkomputerów z systemem Mac OS (nieliczne egzemplarze przewijały się przez wcześniejsze wydania rankingu).

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wiele komercyjnych wielkich systemów takich jak np. konstruowane przez Google, Microsoft czy Amazona nie bierze udziału w wyścigach środowisk HPC - High Performance Computing.

Źródło: top500.org
Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja