Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Polska umacnia pozycję na liście Superkomputerów

NewsNa ogłoszonej wczoraj prestiżowej liście TOP500, prezentującej najsilniejsze systemy komputerowe na świecie, znalazło się sześć superkomputerów z Polski.


Istotnym jest fakt, że pięć maszyn zostało wyprodukowanych przez HP. Wszystkie z nich zostały zbudowane w oparciu o technologię HP BladeSystem BL2x220c, która jednocześnie stanowi najpopularniejszą platformę serwerową na całej liście.

Uznany za najmocniejszy system w Polsce klaster ”Zeus”, znajduje się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Oferując wydajność 88 TFLOPS uplasował się na 84 pozycji na liście TOP500. Stanowi on część ogólnopolskiego rozproszonego systemu obliczeniowego PL Grid, służącego naukowcom z różnych dziedzin takich, jak np. fizyka wysokich energii, biochemia, astronomia czy mechanika, do prowadzenia obliczeń naukowych.

„Moc obliczeniowa posiadanego przez Cyfronet klastra Zeus, a tym samym jego wysoka pozycja w międzynarodowym rankingu superkomputerów TOP500 jest wynikiem konsekwentnych inwestycji w polską infrastrukturę informatyczną dla nauki, mających na celu zapewnienie środowisku naukowemu nowoczesnych narzędzi badawczych na światowym poziomie.  Jestem przekonany, że w najbliższej perspektywie przyczynią się one do wielu odkryć i wynalazków dokonanych w naszym kraju” - powiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH.

Wśród polskich systemów wyprodukowanych przez HP na liście TOP500 znalazł się również pracujący w Poznańskim Centrum Superkomputerowo - Sieciowym (PCSS) klaster „Reef”, a także nowy w tym rankingu klaster „Supernova” z Wrocławskiego Centrum Sieciowo - Supekomputerowego. Poza klastrami obliczeniowym przeznaczonymi do badań naukowych, na aktualnej liście TOP500, znalazły się również liczące po ponad 1000 serwerów farmy portali internetowych: nk.pl oraz Allegro.pl (którego właścicielem jest firma QXL Poland).

Wysoka pozycja polskich superkomputerów
W ostatnich rankingach TOP500 prezentowanych było zawsze kilka superkomputerów z Polski, które uzyskiwały bardzo dobry wynik, w porównaniu do systemów innych krajów, odgrywających na świecie wiodącą rolę w rozwijaniu nowych technologii. Pod względem liczby superkomputerów posiadanych przez dane państwo, Polska jest 9. krajem na świecie i 5. w Europie (nasz kraj plasuje się za Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Rosją). Dobry wynik Polski to rezultat systematycznej rozbudowy klastrów obliczeniowych, współfinansowanych, m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze samorządowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Duże znaczenie miał także dokonujący się w ostatnich latach, szybki rozwój portali internetowych mogących konkurować ze światowymi potęgami, nie tylko na rynku lokalnym.

Oparta na standardowych komponentach uniwersalna architektura HP BladeSystem pozwala na łatwe budowanie rozwiązań o różnym przeznaczeniu, od tysięcy serwerów Webowych, przez silne platformy bazodanowe i wielowęzłowe klastry obliczeniowe, po duże systemy z tysiącem rdzeni procesorowych i kilkoma TB pamięci operacyjnej. Wszystko to sprawia, że HP BladeSystem stanowi najpopularniejszą platformę sprzętową na całej liście TOP500.

„Cieszę się, że w zdecydowanej większości przypadków największe systemy komputerowe w Polsce i to zarówno te przeznaczone do prowadzenia projektów badawczo-naukowych, jak i wykorzystywane do celów biznesowych, bazują na platformie HP BladeSystem. Pokazuje to wszechstronność tej technologii, a także jej przewagę nad innymi rozwiązaniami” - powiedział Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska.

Informacje o liście TOP 500
Lista TOP500 powstaje w oparciu o zgłoszenia systemów komputerowych, których wydajność sprawdzana jest w teście LINPACK.  Pokazuje on, ile podstawowych operacji arytmetycznych jest w stanie zrealizować urządzenie w ciągu 1 s. 

Ranking TOP500 przedstawiany jest dwa razy w roku, w czerwcu podczas odbywającej się w Niemczech konferencji International Supercomputing Conference oraz w listopadzie przy okazji amerykańskiej Supercomputing Conference. Wyniki rankingu TOP500 są dostępne na stronie: http://www.top500.org.

Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja