Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Aktualności

Inicjatywa Cloud Security Alliance i Novell

NovellCloud Security Alliance i firma Novell przedstawiły pierwszy niezależny program certyfikacji bezpieczeństwa, sprzyjający upowszechnieniu rozwiązań typu cloud - Trusted Cloud Initiative.


Przedsięwzięcie będzie ułatwiać dostawcom rozwiązań typu cloud wdrażanie zalecanych przez branżę bezpiecznych i odznaczających się zgodnością interoperacyjną konfiguracji i praktyk zarządzania tożsamością, dostępem i zapewnianiem zgodności z wymogami przepisów prawnych. Firmy rozważające wdrożenie rozwiązań typu cloud zyskają wiarygodny standard, pozwalający uniknąć wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa, nadzoru nad działalnością firmy oraz panowania nad zasobami informatycznymi.

"Konieczność skutecznego zarządzania tożsamością w rozwiązaniach typu cloud lub środowiskach z nimi sfederowanych jest sporą przeszkodą dla wdrażania usług typu cloud w przedsiębiorstwach. Przygotowaliśmy obszerną listę zaleceń w sprawach bezpieczeństwa i harmonogram certyfikacji, by stworzyć wspólny obszar dla przedsiębiorstw i dostawców rozwiązań typu cloud oraz przyspieszyć upowszechnienie tej technologii" - mówi Alan Boehme, starszy wiceprezes ds. strategii informatycznej i architektury korporacyjnej wING Americas oraz członek rady CSA.

"W tradycyjnych środowiskach informatycznych zarządzanie infrastrukturą aplikacji, serwerów i pamięci masowych jest domeną właściciela. W przypadku publicznie dostępnych rozwiązań typu cloud architektura zarządzania jest zupełnie inna. Kiedy przedsiębiorstwa przenoszą do środowiska typu cloud posiadane zasoby IT i poufne dane, takie jak nazwiska, adresy i numery telefonów, kwestie kontroli i zaufania wymagają wiarygodnego, niezależnego programu certyfikacji. Gdy Novell wystąpił z taką inicjatywą, natychmiast podchwyciliśmy tę ideę" - powiedział Jim Reavis, dyrektor wykonawczy CSA.

Kryteria certyfikacji, logo i harmonogram działań zostaną ustalone przez członków Cloud Security Alliance, organizacji non-profit utworzonej w celu promowania dobrych praktyk bezpieczeństwa dla środowisk informatycznych typu cloud. Członkowie CSA reprezentują szereg firm działających w branży, użytkowników, dostawców usług typu cloud i SaaS oraz dostawców rozwiązań technicznych. Należą do nich Novell, Microsoft, Dell, Rackspace, ISACA, Qualys, HP, Cisco, Intel, McAfee, DMTF oraz Symantec, a także wiele firm z listy Global 2000 oraz organizacji rządowych z całego świata. Wiceprezesem rady przedsięwzięcia został Nick Nikols, wiceprezes ds. produktów w dziale tożsamości i bezpieczeństwa firmy Novell. Drugim wiceprezesem rady będzie Liam Lynch, odpowiedzialny za strategię bezpieczeństwa w firmie eBay.

"Nasi klienci potrzebują namacalnej gwarancji wiarygodności. Jesteśmy przekonani, że dzięki edukacji, zagwarantowaniu przejrzystość działań i wprowadzeniu uznanych przez branżę zasad zapewniania bezpieczeństwa znacznie przyspieszy się upowszechnienie rozwiązań opartych o przetwarzanie w chmurze obliczeniowej, eliminując wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa, które wciąż zniechęcają wiele przedsiębiorstw" - mówi Dipto Chakravarty, członek CSA, wiceprezes ds. technicznych w dziale tożsamości i bezpieczeństwa firmy Novell. "Doświadczenie naszej firmy i jej wiodąca pozycja w dziedzinie bezpieczeństwa rozwiązań typu cloud i zarządzania tożsamością pozwolą nam wnieść istotny wkład w przedsięwzięcie Trusted Cloud Initiative."

Edukacyjne elementy programu ukierunkowane będą na wspomaganie osób zajmujących się w przedsiębiorstwach i u dostawców rozwiązań typu cloud bezpieczeństwem informacji, audytem informatyki i tworzeniem oprogramowania. Służyć będą lepszemu zrozumieniu wymagań z dziedziny bezpieczeństwa, tożsamości i dostępu, zgodności z przepisami, nadzoru nad danymi, możliwości ich przenoszenia oraz zgodności operacyjnej, które spełniać muszą przedsiębiorstwa, by zachować zgodność z wymogami przepisów i ograniczyć ryzyko podczas korzystania z rozwiązań typu cloud.

"Obecnie trwają prace standaryzacyjne w kilku obszarach związanych z rozwiązaniami typu cloud i praktycznie we wszystkich tych pracach uczestniczy CSA. Będziemy dostosowywać działania Trusted Cloud Initiative do innych prac standaryzacyjnych.

Chwila jest o tyle odpowiednia, że będziemy w stanie połączyć model referencyjny i kryteria certyfikacyjne istniejących standardów, co ukończymy jeszcze w roku 2010. Pragnę wyrazić wdzięczność firmie Novell za pomoc w uruchomieniu tego ważnego programu" - stwierdził Nils Puhlmann, dyrektor do spraw bezpieczeństwa w firmie Zynga i członek rady CSA.

Czytaj również:

 

Źródło: Novell
Skomentuj na forum