Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom
[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom

Z raportu przeprowadzonego przez Forbes Insights na zlecenie VMware wynika, że europejski biznes musi jeszcze wiele zrobić, by sprawnie walczyć z zagrożeniami w cyfrowych czasach. Aż 75 proc. organizacji  nie wierzy w skuteczność swoich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT, a tylko niecałe 18 proc. przedsiębiorc...

Czytaj więcej...

Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych
Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych

Sposoby wykorzystywania chmury do zarządzania danymi i maksymalizacji ich wartości w firmach nieustannie się rozwijają. Zapewne minęły już lata, gdy wdrażanie rozwiązań opartych na chmurze wydawało się być pierwszym krokiem w nowy wspaniały świat. Jednak wraz z każdym nowym modelem używania chmury pojawiają się nowe za...

Czytaj więcej...

Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza
Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza

Cisco ogłosiło innowacje w oprogramowaniu, zaprojektowane w celu ułatwienia zarządzania i zabezpieczania sieci. Ponieważ obecnie firmy w coraz większym stopniu inwestują w technologie cyfrowe, zespoły IT muszą podołać rosnącej liczbie zadań. Aby odciążyć specjalistów IT i umożliwić im skupienie się na wdrażaniu ...

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Aktualności

LCD vs OLED - porównanie możliwości obu technologii

LED OLED LCDNa rynku wyświetlaczy dominującą pozycję zajmuje technologia LCD, która jednak nie jest bezkonkurencyjna. Coraz mocniej swoją obecność akcentują wyświetlacze OLED, kreowane na nowoczesne i przyszłościowe rozwiązanie w branży. Czy tak jest w istocie? Jakie zalety ma technologia OLED, a w których wypadkach lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyświetlaczy LCD? Poniższe zestawienie najważniejszych parametrów, zarówno technicznych, jak i użytkowych, obu technologii może pomóc w wyborze odpowiedniej drogi dla Twojej organizacji.

 

Budowa i technologia

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy wyświetlaczami OLED (organic light-emitting diode) a LCD (liquid-crystal display) jest liczba warstw materiałów, które są niezbędne do ich wyprodukowania. W przypadku pierwszej z wymienionych technologii, do stworzenia wyświetlacza potrzebna jest katoda, anoda oraz warstwa emisyjna i przewodząca. W przypadku typowych wyświetlaczy LCD TFT warstw jest znacznie więcej. Konieczne jest zastosowanie m.in.: warstwy podświetlającej, folii pryzmatycznej i odbijającej, dyfuzorów, polaryzatorów i płytki prowadzącej światło, przez co ekran LCD jest zauważalnie grubszy od stworzonego w technologii OLED. Zastosowane w niej organiczne diody elektroluminescencyjne po przyłożeniu napięcia elektrycznego emitują światło, w przeciwieństwie do ciekłego kryształu w wyświetlaczu LCD, który wymaga dodatkowego podświetlania lub/i warstwy odbijającej światło. Obie technologie umożliwiają budowę wyświetlaczy kolorowych, jak i monochromatycznych.


Komfort użytkowania

Wśród najistotniejszych parametrów wyświetlaczy wymienia się kontrast, dzięki któremu użytkownik łatwiej może odczytać prezentowane informacje, nawet w niesprzyjających warunkach (np. brak oświetlenia lub obecność silnego światła dziennego). Aby osiągnąć wysoki kontrast, w technologii OLED podświetlane są tylko te diody, które faktycznie mają prezentować informację, np. temperaturę w pomieszczeniu czy aktualną godzinę. Reszta diod nie jest podświetlana, dzięki czemu tło informacji jest idealnie czarne, a kontrast bardzo wysoki, rzędu 2000:1.

Wyświetlacze LCD, z uwagi na obecność warstwy podświetlającej, niejako “emitują” czerń, co obniża kontrast obrazu - czerń nie jest idealnie czarna. Mimo prób zniwelowania tego niekorzystnego efektu, podświetlanie całego panelu ciekłokrystalicznego nadal powoduje, iż kontrast jest niższy w porównaniu do OLED. Pozwala to jednak na uzyskanie wysokiej jasności. W modelach LCD dedykowanych do użytku zewnętrznego może ona wynieść do 1500 cd/m2, dzięki czemu obraz mimo silnego nasłonecznienia nadal jest wyraźny i czytelny.

Na korzyść technologii OLED wpływa bardzo niski czas odświeżania obrazu, który wynosi mniej niż 10 μs. Dla LCD ta wartość wynosi 200 ms. Oznacza to, iż wyświetlacze OLED mogą prezentować bardzo płynnie animacje bez efektu smużenia. Ponadto, konieczność stosowania filtrów przepuszczających barwy w wyświetlaczach LCD sprawia, iż ich obraz jest dobrze widoczny tylko pod określonym kątem. OLED natomiast ma zdecydowanie lepsze właściwości optyczne i gwarantuje doskonałą widoczność i ostrość obrazu bez względu na kąt obserwowani.


Żywotność i energooszczędność

W przypadku wyświetlaczy LCD, za ich zużycie odpowiada warstwa emitująca światło. W starszych modelach były to lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL), które obecnie zostały wyparte przez diody LED. Ich żywotność wynosi około 110 000 godzin.

Wyświetlacze monochromatyczne OLED produkcji Winstar, dostępne w ofercie Unisystem, osiągają bardzo porównywalną żywotność (określaną jako czas spadku jasności do 50% wartości początkowej), tj. od 50 000 do 110 000 godzin - w zależności od wybranego koloru. Najwyższą żywotność osiągają diody żółte i białe, najmniejszą niebieskie, jednak wiele zależy od prawidłowego użytkowania samych wyświetlaczy. Aby uniknąć “wypalania się” poszczególnych pikseli, wyświetlacz nie może prezentować tych samych informacji czy grafiki bez przerw czy zmian. Chociaż wyświetlacze OLED są droższe o około 20-30% od swoich odpowiedników w technologii LCD, to w niektórych aplikacjach są lepszym rozwiązaniem w długoterminowej perspektywie. Obecnie energooszczędność wyświetlaczy OLED wobec LCD może wynieść nawet do 80%. Na żywotność wyświetlaczy wpływa również temperatura - w obu wymienionych technologiach zakres pracy jest podobny. Dla standardowych modeli monochromatycznych i kolorowych LCD Winstar wynosi od -20 do 70 stopni Celsjusza, a dla monochromatycznych modeli OLED produkcji tej samej firmy od -40 do 80 stopni Celsjusza, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w aplikacjach przemysłowych.


Zastosowanie wyświetlaczy kolorowych

Parametry techniczne obu technik wyświetlania obrazu bezpośrednio przekładają się na aplikacje, w których wskazane jest ich stosowanie. Technologia ciekłokrystaliczna jest odpowiednia w przypadku aplikacji o większej powierzchni, takich jak tablice informacyjne, monitory czy duże ekrany (np. telebimy), które mają wyświetlać wiele informacji jednocześnie, w tym zaawansowaną grafikę. Kolorowe wyświetlacze LCD w przemysłowym zastosowaniu wciąż mają dominującą pozycję z uwagi na zadowalający stosunek ceny do jakości emitowanego obrazu oraz żywotności. Równie istotna dla konsumentów jest różnorodność rozdzielczości i wymiarów, co pozwala na ich dopasowanie pod konkretne aplikacje niskim kosztem. Tu przewaga LCD jest znaczna - kolorowe wyświetlacze OLED (AMOLED) znalazły zastosowanie głównie w elektronice użytkowej (telewizory, smartfony). Jednak ze względu na wysokie ceny w aplikacjach typowo przemysłowych OLED jest na razie ciekawostką i melodią przyszłości.

Zastosowanie wyświetlaczy monochromatycznych

Nie oznacza to jednak, iż wybór tu i teraz technologii OLED nie ma uzasadnienia, chociaż jest ona droższe od LCD. Dlaczego? Praktyka podpowiada, iż cena przestaje być dominującym kryterium - klienci coraz częściej zwracają większą uwagę na lepsze parametry użytkowe. W związku z tym monochromatyczne wyświetlacze OLED świetnie sprawdzą się tam, gdzie jakość obrazu bez względu na kąt obserwacji musi być wysoka. Jednocześnie technologia OLED, dzięki porównywalniej żywotności i wyższej energooszczędności, z powodzeniem może być wykorzystwana jako części robotów, szaf sterowniczych, mierników w sprzęcie medycznym, samochodowego sprzętu audio czy w aplikacjach dla przemysłu zbrojeniowego.

Artykuł Partnera