Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Aktualności

Novell pracuje nad hipervizorem KVM

NovellNovell jest kolejną firmą, która włącza się do prac nad rozwojem hipervisora KVM, zaprojektowanego przez deweloperów firmy Qumranet, przejętej w 2008 r. przez Red Hat'a.


Red Hat rezygnując z rozwoju hipervizora Xen w swoim serwerowym systemie RHEL, poinformował jednocześnie o  rozpoczęciu prac nad mało znanym projektem KVM (Kernel-Based Virtual Machine), wprawiając tym samym w osłupienie obserwatorów branży, gdyż wówczas Xen był znanym i dojrzałym hiperwizorem, a KVM raczkującym projektem.

Od tego czasu KVM przebył długą drogę. Jesienią ubiegłego roku Red Hat zaprezentował bazujące na nim: system Enterprise Linux (RHEL) 5.4, niezależny hiperwizor Enterprise Virtualization Hypervisor (REV-H) i system zarządzania Enterprise Virtualization Manager for Servers (RHEV-M).

Jak widać po przejęciu Qumranet, prace Red Hata nad hiperwizoram nabrały dużego tempa. KVM wraz z mechanizmem Kernel Samepage Merging (KSM) umożliwiającym efektywne wykorzystanie pamięci został testowo zaimplementowany w Fedorze 12.  Wprowadzony mechanizm pozwalał na konsolidację pamięci uruchamianych maszyn wirtualnych w pojedynczą stronę. Dodatkowo pojawiły się mechanizmy umożliwiające zmianę interfejsów sieciowych bez konieczności restartu maszyny.

Projektem AlacrityVM, bazującym na Linux KVM Hipervizor, zainteresował się pragmatycznie podchodzący do wirtualizacji - promujący i rozwijający dotychczas swoje rozwiązania wirtualizacyjne w oparciu o Xen - Novell.

AlacrityVM to projekt open-source aktualnie znajdujący się we wczesnej fazie rozwoju (pierwsze publiczne wydanie pojawiło się w marcu 2009 r.). Deweloperzy największą uwagę na obecnym etapie przywiązują do optymalizacji stosów softwareowych w celu osiągnięcia niemal natywnej wydajności w środowisku zwirtualizowanym.

Widząc ogromny potencjał AlacrityVM, Novell zaproponował dołączenie jego kodu do linuksowego jądra 2.6.33. Propozycję tę zablokował Linus Torvalds, koordynujący prace nad rozwojem kernelu linuxa, twierdząc, że obecny poziom rozwoju projektu i zainteresowanie nim są jeszcze zbyt małe.

Decyzja Torvaldsa z pewnością nie powstrzyma Novell'a przed inwestycją i pracami nad rozwojem AlacrityVM, a firmy VMware, Citrix i Microsoft, sceptycznie spoglądające dotychczas na projekt KVM powinny mieć się na baczności.

Skomentuj na forum