Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Aktualności

Novell pracuje nad hipervizorem KVM

NovellNovell jest kolejną firmą, która włącza się do prac nad rozwojem hipervisora KVM, zaprojektowanego przez deweloperów firmy Qumranet, przejętej w 2008 r. przez Red Hat'a.


Red Hat rezygnując z rozwoju hipervizora Xen w swoim serwerowym systemie RHEL, poinformował jednocześnie o  rozpoczęciu prac nad mało znanym projektem KVM (Kernel-Based Virtual Machine), wprawiając tym samym w osłupienie obserwatorów branży, gdyż wówczas Xen był znanym i dojrzałym hiperwizorem, a KVM raczkującym projektem.

Od tego czasu KVM przebył długą drogę. Jesienią ubiegłego roku Red Hat zaprezentował bazujące na nim: system Enterprise Linux (RHEL) 5.4, niezależny hiperwizor Enterprise Virtualization Hypervisor (REV-H) i system zarządzania Enterprise Virtualization Manager for Servers (RHEV-M).

Jak widać po przejęciu Qumranet, prace Red Hata nad hiperwizoram nabrały dużego tempa. KVM wraz z mechanizmem Kernel Samepage Merging (KSM) umożliwiającym efektywne wykorzystanie pamięci został testowo zaimplementowany w Fedorze 12.  Wprowadzony mechanizm pozwalał na konsolidację pamięci uruchamianych maszyn wirtualnych w pojedynczą stronę. Dodatkowo pojawiły się mechanizmy umożliwiające zmianę interfejsów sieciowych bez konieczności restartu maszyny.

Projektem AlacrityVM, bazującym na Linux KVM Hipervizor, zainteresował się pragmatycznie podchodzący do wirtualizacji - promujący i rozwijający dotychczas swoje rozwiązania wirtualizacyjne w oparciu o Xen - Novell.

AlacrityVM to projekt open-source aktualnie znajdujący się we wczesnej fazie rozwoju (pierwsze publiczne wydanie pojawiło się w marcu 2009 r.). Deweloperzy największą uwagę na obecnym etapie przywiązują do optymalizacji stosów softwareowych w celu osiągnięcia niemal natywnej wydajności w środowisku zwirtualizowanym.

Widząc ogromny potencjał AlacrityVM, Novell zaproponował dołączenie jego kodu do linuksowego jądra 2.6.33. Propozycję tę zablokował Linus Torvalds, koordynujący prace nad rozwojem kernelu linuxa, twierdząc, że obecny poziom rozwoju projektu i zainteresowanie nim są jeszcze zbyt małe.

Decyzja Torvaldsa z pewnością nie powstrzyma Novell'a przed inwestycją i pracami nad rozwojem AlacrityVM, a firmy VMware, Citrix i Microsoft, sceptycznie spoglądające dotychczas na projekt KVM powinny mieć się na baczności.

Skomentuj na forum