Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
PowerCLI free ebook

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku

Nikt nie ma wątpliwości, że IT można zaliczyć do najszybciej rozwijających się branż. Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie jak zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska. Dobrym sposobem na wprowadzenie zmian, jest...

Czytaj więcej...

Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych
Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych

Wyniki najnowszego badania Cisco Global Cloud Index koncentrującego się wokół wirtualizacji centrów danych i chmury obliczeniowej wskazują, że do 2021 roku przesył danych związany z chmurą będzie wynosił 19,5 ZB (zettabajtów), a co ważne będzie stanowił 95 procent całkowitego ruchu w centrach danyc...

Czytaj więcej...

Pobierz ebook na temat PowerCLI i zdobądź 20 USD w Amzon
Pobierz ebook na temat PowerCLI i zdobądź 20 USD w Amzon

Jeśli wykorzystujesz PowerCLI do automatyzacji podstawowych zadań za pomocą wstępnie zdefiniowanych skryptów, to wiesz, jak potężna moc drzemie w automatyzacji. Jednak zrobienie następnego kroku i dostosowanie skryptów do wykonywania zadań specjalnie zaprojektowanych dla Twoich potrzeb otwiera zupełnie no...

Czytaj więcej...

Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze
Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze

Podczas konferencji Veeam Velocity 2019 odbywającej się w tym tygodniu w Orlando, Veeam Software podkreślając swoje mocne zaangażowanie w usprawnienie zarządzania danymi w chmurze, integracji chmury, przenoszeniu obciążeń między lokalizacjami i podniesieniu możliwości związanych z bezpieczeństwem zaprezentował Veeam Av...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Kogo roboty wyrzucą na bruk?
Kogo roboty wyrzucą na bruk?

Chirurg, marketing menedżer, analityk systemów komputerowych - oni mogą spać spokojnie. Tych, którzy zarabiają na życie jako ekonomiści, księgowi czy taksówkarze, algorytm skreśli z listy płac. Prawie połowa obecnie istniejących zawodów może zostać zautomatyzowana i wkrótce zniknąć z ...

Czytaj więcej...

Aktualności

VMware partnerem technologicznym Operatora Chmury Krajowej

Cloud Computing PolskaOperator Chmury Krajowej (OChK) wybrał VMware jako kluczowego dostawcę elementów stosu technologicznego, w oparciu o który będzie świadczyć usługi chmurowe dla polskich firm. Fundamentem oferty, która zostanie udostępniona klientom, będzie najnowsza wersja platformy do uruchamiania i zarządzania chmurą hybrydową - VMware Cloud Foundation.

W ramach podpisanej umowy, Operator Chmury Krajowej, oprócz usług multi-cloud będzie też dostarczać swoim klientom rozwiązania VMware pozwalające między innymi na wirtualizację pamięci masowych (vSAN), rozwiązań bezpieczeństwa (NSX) czy zarządzania centrami danych (vCenter).

Operator Chmury Krajowej Sp. z o.o. zdecydował się na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi firmy VMware ze względu na wysoką elastyczność, która pozwoli każdej firmie przejść bez przeszkód przez proces cyfrowej transformacji. Wybrane rozwiązania chmurowe i wirtualizacyjne odciążają bowiem działy IT w zakresie działań operacyjnych, tak by mogły się one skupić na tworzeniu nowych rozwiązań dla klientów końcowych.

Na bazie zakupionych licencji możliwe jest świadczenie usług IaaS, PaaS, CaaS (infrastruktura jako usługa, platforma jako usługa, kontener jako usługa) a także zaoferowanie usług chmury hybrydowej. Klienci Operatora Chmury Krajowej będą mogli liczyć na wykorzystanie takich rozwiązań, jak:
• zapasowe centrum danych
• dodatkowa moc obliczeniowa
• platforma dedykowana użytkowaniu aplikacji typu Cloud Native
• wirtualne miejsca pracy
• zarządzanie bezpieczeństwem urządzeń i danych na urządzeniach mobilnych.

Zakupiona od VMware kompletna architektura SDDC (Software-Defined Data Center): wirtualizacja mocy obliczeniowej, podsystemów dyskowych, mechanizmów bezpieczeństwa, automatyzacji i monitoringu środowisk chmurowych, wykorzystywana jest do budowy najnowocześniejszej chmury hybrydowej, która może obejmować środowiska prywatne (dedykowane na wyłączność jednej firmie) i publiczne (współdzielone przez wielu klientów).

Fundamentem oferty Chmury Krajowej, który udostępniony zostanie klientom, jest najnowsza wersja kompleksowej platformy do uruchamiania i zarządzania chmurą hybrydową - VMware Cloud Foundation. To kompleksowy zestaw usług, które pozwalają na szybkie uruchamianie programowo definiowanych serwerowni i środowisk multi-cloud wraz z działającymi na nich aplikacjami, w jednym, płynnym procesie (model Infrastructure as a Code). Proces taki, realizowany w oparciu o fizyczną infrastrukturę zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Oparcie go o rozwiązania technologiczne OChK i VMware pozwoli na rozpoczęcie korzystania z danych usług IT nawet w ciągu kilkudziesięciu minut. Badania wykazały, że VMware Cloud Foundation gwarantuje nawet do 15 razy krótszy czas uruchomienia chmury dzięki eliminacji złożonych procesów związanych z projektowaniem, testowaniem, uruchamianiem i konfigurowaniem systemu oraz przydzielaniem zasobów.

Wdrażane w ramach współpracy z VMware są również produkty do budowy wirtualnego środowiska pracy (m.in. typu VDI). Wspierają one proces transformacji cyfrowej, co jest nie tylko wielką szansą dla przedsiębiorstw, ale też dla administracji publicznej. Rozwiązania typu VDI oznaczają optymalizację kosztów licencji na oprogramowanie wykorzystywane przez pracowników dzięki łatwemu profilowaniu, podniesienie satysfakcji użytkowników końcowych, obniżenie kosztów obsługi środowiska oraz znaczną redukcję kosztów infrastruktury.

"Przygotowując się do uruchomienia usług Operatora Chmury Krajowej, bardzo starannie analizowaliśmy potrzeby naszych przyszłych klientów. Wybierając kluczową technologię kierowaliśmy się tym, by móc zaoferować firmom, które zdecydują się na współpracę z nami, różnorodne usługi. Z jednej strony dobrane tak by ułatwić optymalizację kosztów tym którzy już korzystają z rozwiązań chmurowych a z drugiej strony by ułatwić transformację tym, którzy wciąż korzystają z własnych zasobów IT. Nasze analizy wykazały, że oprogramowanie VMware pozwoli nam zrealizować te cele" - powiedział podczas spotkania podsumowującego podpisanie kontraktu Michał Potoczek, Prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej.

"Cieszymy się, że teraz dzięki współpracy z OChK polskie przedsiębiorstwa będą mogły szybciej i skuteczniej wprowadzać cyfrowe innowacje, poprawiać bezpieczeństwo i efektywność, jednocześnie obniżając koszty działania. To możliwe, bo Operator Chmury Krajowej oferuje technologiczną rewolucję w oparciu o wizję „software-defined everything”. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie korzystna nie tylko dla nas i dla OChK, ale także dla dużej części polskiej gospodarki, która odważniej wkroczy w świat chmury obliczeniowej. Jest to o tyle ważne, że w obliczu rosnących potrzeb konsumentów i coraz silniejszej walki rynkowej, przedsiębiorstwa muszą inwestować w innowacje na tyle szybko, by zabezpieczyć swoje „dziś” i „jutro”. Napędem, który gwarantuje tę szybkość jest chmura obliczeniowa. A co ważne dla polskich przedsiębiorców - jest to polska chmura obliczeniowa" - mówi Stanisław Bochnak, główny strateg ds. biznesowych w VMware Polska.

Za wdrożenie elementów stosu technologicznego VMware w centrach danych Operatora Chmury Krajowej odpowiedzialna będzie Comtegra S.A., wieloletni partner technologiczny VMware.

"Nie jest to pierwszy projekt budowy chmury publicznej w portfolio naszej firmy. Braliśmy udział w budowie dziesiątek chmur prywatnych, zaś ostatnim sukcesem jest zakończony miesiąc temu projekt budowy kompleksowej usługi Disaster Recovery Center dla Ministerstwa Finansów. Projekt ten zakładał budowę i integrację systemów do przechowywania i przetwarzania danych na potrzeby usługi odtworzenia po katastrofie kluczowych systemów biznesowych resortu finansów" - powiedział po podpisaniu Piotr Jelski, CEO, Comtegra S.A.

W ramach podpisanej umowy, Operator Chmury Krajowej, oprócz usług multi-cloud będzie też dostarczać swoim klientom rozwiązania VMware w modelu licencji wieczystych (Perpetual), pozwalających między innymi na wirtualizację pamięci masowych (vSAN, HCI), rozwiązań bezpieczeństwa (NSX) czy zarządzania centrami danych (vCenter). W przyszłości Operator Chmury Krajowej planuje poszerzenie portfela usług o kolejne innowacyjne na polskim rynku produkty VMware.

OChK działa na szybko rosnącym rynku Cloud Computing, którego wartość w skali UE szacowana jest na 40 mld euro. Dostęp do lokalnych usług chmurowych umożliwi polskim firmom szybkie tworzenie i uruchamianie innowacyjnych usług przy zachowaniu niskich kosztów. Powstanie krajowej chmury wiąże się więc z korzyściami w skali mikro, które dzięki dużej skali przełożą się na szybszy rozwój i innowacyjność całej gospodarki. Obecnie poziom adopcji rozwiązań Cloud Computing, mierzony liczbą firm kupujących usługi chmurowe dostarczane przez Internet, jest w Polsce na niskim, 11% poziomie. Średnia, według danych Eurostatu za 2018 rok, wynosi 26% a najbardziej innowacyjne kraje UE: Szwecja, Dania i Finlandia mają ponad 50% firm korzystających z rozwiązań chmurowych.

Źródło: VMware

Logowanie i rejestracja