Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych
Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych

Wyniki najnowszego badania Cisco Global Cloud Index koncentrującego się wokół wirtualizacji centrów danych i chmury obliczeniowej wskazują, że do 2021 roku przesył danych związany z chmurą będzie wynosił 19,5 ZB (zettabajtów), a co ważne będzie stanowił 95 procent całkowitego ruchu w centrach danyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku

Nikt nie ma wątpliwości, że IT można zaliczyć do najszybciej rozwijających się branż. Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie jak zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska. Dobrym sposobem na wprowadzenie zmian, jest...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup v8 już dostępny!
Altaro VM Backup v8 już dostępny!

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. Nowy Altaro VM Backup 8.0 (Build 8.0.3) wprowadza funkcjonalność - WAN-Optimized Replication....

Czytaj więcej...

Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu
Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu

Nieustający rozwój technologii przynosi nowe ryzyka dla prowadzenia działalności gospodarczej. Firma analityczna Gartner zdiagnozowała dziesięć obszarów, na które musi zwrócić uwagę każdy szybko rozwijający się biznes. Zaskakiwać może wysokie pierwsze miejsce dla chmury obliczeniowej. Eksper...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze
Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze

Podczas konferencji Veeam Velocity 2019 odbywającej się w tym tygodniu w Orlando, Veeam Software podkreślając swoje mocne zaangażowanie w usprawnienie zarządzania danymi w chmurze, integracji chmury, przenoszeniu obciążeń między lokalizacjami i podniesieniu możliwości związanych z bezpieczeństwem zaprezentował Veeam Av...

Czytaj więcej...

Aktualności

Sztuczna inteligencja uproszczona

AI Sztuczna inteligencjaDo niedawna sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) była urzekającym konceptem informatycznym, trzymanym skrupulatnie za uniwersyteckimi murami, na salach laboratoriów badawczych z daleka od biznesu i praktycznych zastosowań. Dzisiaj AI jest zintegrowana praktycznie ze wszystkim, od inteligentnego czajnika po ulubione aplikacje treningowe.

Nadal jednak wiele firm walczy o osiągnięcie swoich celów w zakresie AI, ponieważ podaż naukowców zajmujących się danymi i ekspertów w zakresie sztucznej inteligencji nie nadąża za rosnącym popytem. Tworzenie modeli AI jest trudną pracą, po której przychodzi walka o to, aby wprowadzić je do produkcji - i utrzymać je w ruchu. Dane starzeją się znacznie szybciej niż kod, w efekcie czego modele stają się mniej dokładne, w miarę jak świat wokół nas się zmienia.

"Dzięki ich zdolności do dostarczania klientom niesamowicie wciągających doświadczeń, AI i uczenie maszynowe mają szansę przekształcić programistów w bohaterów. Chcemy ułatwić każdej firmie korzystanie z tej technologii" - mówi Wisam Hirzalla, dyrektor operacyjnych baz danych i marketingu produktów Blockchain w Microsoft.

Uproszczone i zautomatyzowane uczenie maszynowe

W tym celu Microsoft ogłasza nowe możliwości usługi Azure Machine Learning w chmurze, której celem jest umożliwienie deweloperom i specjalistom ds. danych na każdym poziomie umiejętności budowania zaawansowanych modeli uczenia maszynowego.

Zdaniem Bharata Sandhu, dyrektora sztucznej inteligencji w Microsoft, możemy myśleć o praktykach AI w trzech kategoriach. Po pierwsze, mamy programistów i naukowców zajmujących się danymi, którzy lubią pisać kod. Chcą budować modele uczenia maszynowego z wykorzystaniem znanych im narzędzi i procesów. Dla nich Azure Machine Learning oferuje “pierwszy model kodu”, w którym mogą korzystać z narzędzi programistycznych, które lubią.

Druga grupa, w tym eksperci z dziedziny biznesu, może i dużo wiedzą o danych, ale nie wiedzą zbyt wiele na temat uczenia się maszyn i samego kodu. Dla tych klientów, doświadczenie Azure Machine Learning w automatycznym uczeniu się maszyn jest opcją “bez kodu”, dostępną bez konieczności pisania kodu.

Trzecia kategoria to osoby, które uczą się koncepcji uczenia maszynowego, chcą tworzyć własne modele, ale nie są programistami. Mogą to być informatycy lub ludzie z doświadczeniem w statystyce lub matematyce. Dla nich Microsoft oferuje doświadczenie “przeciągnij i upuść”, aby byli w stanie stworzyć modele wizualne. Bez względu na to, w jaki sposób będą tworzone modele do uczenia maszyn, wszystkie wykorzystują ten sam back end, co oznacza, że wszystkie modele mogą być łatwo integrowane.

Interoperacyjność

Oczywiście jeżeli chodzi o tworzenie modeli AI, programiści i naukowcy zajmujący się danymi mają do wyboru wiele platform. Aby mieć pewność, że firmy będą mogły jak najszybciej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, Microsoft zwraca uwagę na konieczność przezwyciężenia niedopasowania platform, co może opóźnić wprowadzenie modeli AI.

Jednym ze sposobów, w jaki Microsoft promuje interoperacyjność różnych konstrukcji AI jest standard zwany ONNX Runtime, czyli Open Neutral Network Exchange. Ten wspólny projekt z innymi firmami technologicznymi tworzy modele wdrożeniowe, które działają na wielu platformach. To umożliwia programistom i naukowcom zajmującym się danymi korzystanie z dowolnego frameworku i sprzętu, który jest dla nich najlepszy. Uwalnia także zespół operacyjny od konieczności skupienia się na wdrażaniu i uzyskiwaniu wyników, a nie na tłumaczeniu w miarę przechodzenia od jednego modelu do drugiego.

Microsoft jest również obecnie aktywnym uczestnikiem projektu MLflow, platformy open source do zarządzania cyklem życia uczenia maszyn.

Nowości w Azure Cognitive Services

Już ponad 1,3 miliona programistów, z których wielu nie zna się na sztucznej inteligencji lub nauce o danych, wykorzystuje usługi poznawcze Azure Cognitive Services do tworzenia inteligentnych aplikacji, które mogą widzieć, słyszeć, mówić, rozumieć, a nawet zacząć myśleć.

Podczas konferencji Build Microsoft ogłosił nową kategorię usług cloud Azure Cognitive Services zwaną Decision, która pomaga ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji. Ta nowa kategoria obejmuje Personalizer, który wykorzystuje dział AI zwany uczeniem przez wzmacnianie (reinforcement learning), aby pomóc technologii czerpać wiedzę z własnych doświadczeń, a następnie oferować świadome rekomendacje. Wśród innych nowości jest także Ink Recognizer, który może nauczyć się czytać pismo odręczne, Form Recognizer, który identyfikuje formularze i inne nowe możliwości transkrypcji rozmów oraz inne postępy w zakresie mowy, wizji i języka.

Ale to dopiero początek

Do tej pory klienci Microsoftu stworzyli prawie 400 tys. asystentów cyfrowych poprzez usługę Azure bot service, a ponad 3 tys. z nich jest uruchamianych co tydzień. Firmy każdej wielkości korzystają z AI, w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Jednym z przykładów jest wiodący producent aplikacji mobilnych opartych o AI, Cheetah Mobile i stworzony przez firmę CM translator. Zamiast tworzyć cały system mowy od podstaw, firma wykorzystała usługi poznawcze Azure Cognitive Services, stosując API tekst-mowa do zapewnienia szybkich tłumaczeń wysokiej jakości. Oszczędności w kosztach rozwoju pomogły utrzymać przystępną cenę rozwiązania, bez uszczerbku dla wykorzystania języka naturalnego w aplikacji.

Źródło: Microsoft

Logowanie i rejestracja