Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Proxmox VE 5.4 z licznymi usprawnieniami

ProxmoxProxmox Server Solutions GmbH, wydał nową wersję hiperkonwergentnej, otwartoźródłowej platformy wirtualizacji - Proxmox Virtual Environment (VE) - do zarządzania kontenerami LXC i maszynami wirtualnymi KVM na tym samym hoście, pozwalającej na tworzenie wysoce wydajnych klastrów z poziomu webowego interfejsu administracyjnego. Nowa wersja oznaczona numerem 5.4 wprowadza usprawnienia podnoszące poziom użyteczności, uproszcza poziom zarządzania infrastrukturą zdefiniowaną programowo, a także podnosi bezpieczeństwo środowiska.

Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniająca zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym wsparcie dla HA (High Availability). Proxmox VE 5.4 zbudowano w oparciu o Debian Stretch 9.8 w połączeniu ze specjalnie zmodyfikowanym jądrem Linux Kernel 4.15.

Wraz z wersją Proxmox VE 5.4 technologia Ceph zintegrowana ze stosem oprogramowania Proxmox VE od 2014 roku, zyskała możliwość instalacji z poziomu interfejsu użytkownika, dzięki czemu konfiguracja hiperkonwergentnego interfejsu jest niezwykle szybka i łatwa.

Wprowadzono nowe opcje definiowania polityk HA (Freeze, Fail-over oraz Default) w obrębie całego centrum danych, zmieniając sposób traktowania gości podczas zamykania lub ponownego uruchamiania węzła. Zapewnia to większą elastyczność i możliwości wyboru dla użytkownika.

W Proxmox VE 5.4 użytkownicy mogą hibernować systemy gości Qemu niezależnie od systemu operacyjnego gościa i przywrócić je poprawnie przy następnym restarcie. Hibernacja zapisuje zawartość pamięci RAM i stan wewnętrzny do pamięci stałej. Pozwala to użytkownikom zachować stan działania gości w większości uaktualnień i ponownych uruchomień węzła PVE. Dodatkowo może przyspieszyć uruchamianie gości korzystających ze złożonych obciążeń, a także obciążeń, które wymagają dużej ilości zasobów przy początkowej konfiguracji, zwalniając je w dalszym etapie.

Zwiększono poziom bezpieczeństwa dodając obsługę uwierzytelniania za pomocą protokołu U2F (Universal Second Factor), który może być używany w jako dodatkowa metoda weryfikacji dwuetapowej dla użytkowników. U2F jest otwartym standardem uwierzytelniania i upraszcza uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Nowy Proxmox VE zyskał ulepszony kreator instalacji, który został zoptymalizowany, oferując możliwość powrotu do poprzedniego ekranu. Użytkownicy mogą dostosować dokonane wybory bez konieczności ponownego uruchamiania całego procesu instalacji. Przed rzeczywistą instalacją zostanie wyświetlona strona podsumowania zawierająca wszystkie istotne informacje.

W odpowiedzi na głosy społeczności ulepszony został kreator tworzenia gości Qemu. W rezultacie niektóre opcje, takie jak na przykład typ maszyny (q35, pc-i440fx), oprogramowanie układowe (Seabios, UEFI) lub kontroler SCSI, mogą teraz zostać wybrane bezpośrednio w kreatorze tworzenia maszyny wirtualnej.

Wykorzystując Proxmox VE 5.4 jako alternatywę dla oprogramowania do wirtualizacji opartego na otwartym kodzie źródłowym, przedsiębiorstwa są w stanie scentralizować i zmodernizować swoją infrastrukturę i przekształcić ją w przyszłościowe centrum danych zdefiniowane programowo.

Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia w cenie zaczynającej się od 79,90 EUR rocznie za CPU. Proxmox VE 5.4 jest już dostępny do pobrania pod tym adresem.

 

Logowanie i rejestracja