Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Dziewięć etapów cyberataku na firmę
Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez hakerów, może zminimalizować ryzyko, że firma padnie jego ofiarą. Świadomość tych zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć...

Czytaj więcej...

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramo...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Aktualności

Światowy Dzień Backupu: zrób kopię zapasową danych biznesowych

world backup day xoperoW niedzielę, 31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu. Z tej okazji warto zrobić kopię zapasową, zwłaszcza danych firmowych. Jeżeli nie wiecie, jak się do tego zabrać - Xopero Software od piątku 29 marca do poniedziałku 1 kwietnia udostępnia Backupowy Telefon do Eksperta - wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 882 849 761 i porozmawiać ze specjalistą na temat backupu danych firmowych.

Rachunek sumienia

Z okazji tego, obchodzonego od 2011 roku święta, warto wykonać rachunek sumienia z zakresu ochrony danych firmowych. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nasze dokumenty są odpowiednio zabezpieczone przed możliwością ich utraty? Czy posiadamy kopie zapasowe? Czy pracownicy będą w stanie wykonywać swoje obowiązki, gdy naszą firmę dotknie awaria lub atak? Wiadomo nie od dzisiaj, chociaż w tym dniu szczególnie należy o tym pamiętać, że brak odpowiednich narzędzi do backupu naraża firmy na bezpowrotną utratę danych. A statystyki są tutaj brutalne. W minionym roku utracono lub skradziono 18 mln rekordów dziennie, czyli średnio 214 w ciągu sekundy.

O konsekwencjach utraty danych chyba nie trzeba nikomu przypominać - w maju zeszłego roku informacja o wysokości kar wynikających z RODO spędzała sen z oczu każdego przedsiębiorcy. Ale to nie kara może okazać się największą bolączką. Obecnie to informacja jest kluczową wartością napędzającą każdy biznes. Czym stanie się z nim w momencie jej utraty?

Czarny humor

Data Światowego Dnia Backupu nie jest przypadkowa. 31 marca to przeddzień Prima Aprilis kojarzonego z żartami, często głupimi i złośliwymi. Dla niektórych hakerów doskonałym sposobem na jego świętowanie może być stargetowany atak. Niestety, ten czarny humor, może kosztować niezabezpieczone firmy nawet istnienie. Okazuje się bowiem, że aż 60% przedsiębiorstw, które utraciły dane upada w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

Nie daj się ransomware!

Do 2021 roku cyberataki będą kosztować firmy 6 bilionów dolarów rocznie - to więcej niż zarabiają handlarze narkotyków. Jednym z najbardziej zyskownych ataków wciąż pozostaje ransomware, który wywołuje niepokój u 77% przedsiębiorców. Szacuje się, że w tym roku będzie atakował co 14 sekund. To prawie trzy razy częściej niż jeszcze trzy lata temu. Backup co prawda nie ochroni nas przed atakiem, ale pozwoli na zminimalizowanie jego skutków. Chociażby poprzez sprawne odzyskanie danych i dalsze działanie firmy, nawet w momencie ataku.

DR - szybko stań na nogi

Brak dostępu do wykorzystywanych informacji i usług, a tym samym brak możliwości realizacji działań firmy jest jednym z największych kosztów, jakie ponoszą niemal wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte awarią krytycznych serwerów. Dlatego kiedy mówimy o kopii zapasowej, mamy na myśli nie tylko zabezpieczenie plików, aplikacji, baz danych i systemów wewnętrznych, ale także zagwarantowanie bardzo szybkiego, niemal natychmiastowego dostępu do wszelkich istotnych usług, jak choćby systemów ERP, czy CRM, co umożliwia dalszą pracę w momencie awarii lub ataku. Mowa o procedurze disaster recovery, której potrzebę posiadania zauważa już coraz większa ilość przedsiębiorców. Tylko w tym roku w rozwiązania do backupu i disaster recovery zamierza zainwestować 64,7% ankietowanych przedsiębiorstw. Nic dziwnego - szacuje się, że 1$ wydany na plan odtwarzania awaryjnego (BCP) przynosi firmie 4$ oszczędności w przypadku wystąpienia awarii.

Co można backupować?

Mówiąc o danych mamy na myśli wszelkie informacje, które mogą zostać zagrożone w wyniku ataku, awarii czy lekkomyślności pracownika, i które przechowywane są w różnych miejscach. Mogą być to pojedyncze pliki, foldery, bazy danych, poczta mailowa, urządzenia końcowe, serwery czy maszyny wirtualne.

Lokalnie czy w chmurze?

Dane i kopie zapasowe mogą być przechowywane na dwa sposoby - lokalnie, a więc na infrastrukturze w siedzibie przedsiębiorstwa lub w chmurze, którą zainteresowanie nieustannie wzrasta. Według badań, w 2025 roku biznes będzie umieszczał w niej ok 60% danych. Przewagą chmury jest jej niski koszt wejścia, oszczędność na infrastrukturze, łatwość obsługi i odporność na katastrofy - np. pożary i kradzieże. Coraz większą popularnością cieszą się również rozwiązania hybrydowe, łączące stabilność rozwiązań lokalnych z elastycznością chmury i dające największą gwarancję na bezpieczeństwo danych.

Za nami już Walentynki, Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Na Światowy Dzień Backupu zamiast kwiatów i czekoladek warto zainwestować w sprawdzone rozwiązanie do ochrony i odzyskiwania danych. Tak, aby ochronić nie tylko dane firmowe, ale również rodzinne zdjęcia z wakacji.

Xopero Software, polski producent oprogramowania do backupu specjalnie z tej okazji zorganizował Backupowy Telefon do Eksperta - każdy z Was może od piątku 29 marca do poniedziałku 1 kwietnia zadzwonić pod numer telefonu: 882 849 761 i dowiedzieć się więcej o skutecznej ochronie danych firmowych, a nawet przetestować dostępne rozwiązania.

Poza powyższą akcją, Xopero prowadzi cykliczne, cotygodniowe Centrum Bezpieczeństwa - newsletter z przeglądem informacji na temat najnowszych luk, ataków i form zabezpieczeń, który pozwala przedsiębiorcom szybciej reagować na zagrożenia.

Źródło: Xopero

Logowanie i rejestracja