Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

W Berlinie smart city zaczyna się od mobilności

Smart CityW dobie nowych technologii coraz więcej miast chce stać się smart. Miasto przyszłości powinno być jednak głównie czyste, zielone i przyjazne dla wszystkich mieszkańców. Berliner Stadtreinigung, czyli berlińskie przedsiębiorstwo oczyszczania miasta wykonało krok w tym kierunku. Jest jedną z pierwszych organizacji, która wdrożyła nowoczesne technologie mobilne, w celu zwiększenia efektywności utylizacji śmieci na ulicach.

 

Badania McKinsey Global Institute wskazują, że największych inwestycji w smart cities w najbliższych latach można spodziewać się w miastach amerykańskich i europejskich. Według ekspertów już niebawem na Starym Kontynencie wrośnie liczba programów pilotażowych z wykorzystaniem różnorodnych technologii do budowy smart city. I nie chodzi tutaj tylko o rozwiązania IoT. W Berlinie już w 2015 r. władze miejskie przyjęły strategię inteligentnego miasta, co w ostatnim czasie pociągnęło za sobą wiele różnorodnych inwestycji m.in. w kwestii zarządzania odpadami.

Nowoczesna służba dla miasta
W Berlinie sieć ulic, chodników i dróg ma długość prawie 5,5 tys. km. na terytorium równym obszarowi całego Monachium, Stuttgartu i Frankfurtu nad Menem. Nie bagatelne znaczenie w tak ogromnym miejskim ekosystemie zajmuje Berliner Stadtreinigung (BSR). Każdego dnia instytucja ta zajmuje się utrzymaniem czystości dróg, mostów i ścieżek, ale także utylizacją śmieci, które generują już prawie 4 mln. mieszkańców. Nad efektywnością procesów terenowych czuwa zaś ok. 2000 ludzi, pracujących w ponad 30 zdalnych oddziałach firmy.

Przedstawiciele BSR przekonują, że obecnie dostęp pracowników do danych z dowolnego miejsca w mieście i to w dowolnym czasie jest sprawą najwyższej wagi. Cały zespół IT firmy pracował więc, by znaleźć rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo danych, zwiększało efektywność w zakresie działań z obszaru smart city i jednocześnie nie nadwyrężało budżetu. Dzięki urządzeniom mobilnym i technologiom VMware takim jak platforma Workspace ONE czy AirWatch problemy te udało się przezwyciężyć.

"Dzięki technologiom mobilnym i wirtualizacji systemów do zarządzania mobilnością pracowników, ich praca stała się szybsza. Mogą się logować na swoje urządzenia kiedy chcą i jak chcą. Administratorzy IT mogą zaś zdalne zarządzać tymi środowiskami, koncentrując uwagę na innych krytycznych zadaniach, związanych z rozwojem posiadanych fizycznych technologii" - przekonuje Ronald Scheer, koordynator ds. technologii informatycznych w BSR.

Innowacje na berlińskich ulicach
Najwięcej korzyści z technologicznej zmiany w berlińskiej firmie wyniosły jednak zespoły terenowe, które znacznie lepiej komunikują się pracownikami biurowymi. BSR nie chciał bowiem wesprzeć tylko pracowników administracyjnych. Także firmowe śmieciarki oraz ich obsługa miała zostać wyposażona w najnowsze technologie mobilne. Efekt? Poprawa efektywności procesów odbywających się „w polu”.

"Zespoły miejskie borykały się bowiem z problemami komunikacyjnymi, które ograniczały efektywność prac porządkowych. Gdy zespoły BSR natrafiały na trudno dostępne lub wręcz niedostępne kontenery ze śmieciami, procedury zobowiązywały ich do zrobienia zdjęcia, wysłania go mailem do działu obsługi, następnie zdjęcie przechodziło analizę w systemie SAP i dopiero na końcu firma podejmowała odpowiednie kroki, wypełniwszy ręcznie odpowiednie raporty" - komentuje Ronald Scheer. "Platforma Workspace ONE, wraz z systemem AirWatch pozwala teraz naszym pracownikom wykorzystać specjalną aplikację, która obsługuje zarówno urządzenia z systemem iOS, jak i Android. Dzięki tej aplikacji zniknął problem żmudnego ręcznego wypełniania procedur. Aplikacja pobiera zdjęcie i automatycznie przekazuje do systemu. Takie rozwiązanie znacznie podnosi naszą efektywność w zakresie utylizacji odpadów".

Niebawem na ulice Berlina wyjedzie ponad 280 zespołów wyposażonych z specjalne urządzenia i tego typu aplikacje mobilne. Firma we współpracy z VMware pracuje nad tym by aplikacja była w stanie pokazać aktualny stan utylizacji miejskich odpadów. Wszyscy pracownicy BSR będą mogli śledzić, gdzie odpowiednie prace zostały wykonane, gdzie doszło do jakichkolwiek problemów itd. Dzięki temu, także sami mieszkańcy Berlina będą mogli kontrolować czystość w swoim mieście.

Niepozorne, ale praktyczne
Koncepcje wdrożenia smart city nieustannie ewoluują w skutek pojawiąjących się nowych możliwości technologicznych. IDC prognozuje, że inwestycje w smart cities osiągną do 2022 r. wartość ponad 158 mld dolarów. Część tych wydatków pochłoną inwestycje w rożnego rodzaju czujniki. W kwestii czystości miejskiej już teraz dostępne są czujniki w koszach na śmieci, które wykrywają, kiedy te są pełne i wysyłają ostrzeżenia do służb miejskich. Przekłada się to na oszczędności paliwowe, środowiskowe i finansowe dla społeczności. W najbliższych latach sensory i aplikacje wykorzystywane w inteligentnych miastach, będą zmniejszały swój rozmiar, a zwiększały moc obliczeniową, potrzebując wsparcia w postaci zwirtualizowanych, wydajnych sieci oraz usług bazodanowych.

 

Logowanie i rejestracja