Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Citrix XenServer jako open source

CitrixOd jesieni 2009 r. pojawiały się spekulacje na temat otwarcia kodu źródłowego Citrix XenServer. Te doniesienia potwierdzone zostały przez samego Simon'a Crosby, Citrix CTO w dziale Virtualization and Management.


Crosby  poinformował, że w 2009 roku XenServer zyskał 35 tysięcy nowych użytkowników, a plany na rok 2010 przewidują, że na  hypervisorze będzie działać 100 tysięcy wirtualnych desktopów.

XenSource, firma sponsorująca projekt Xen, została przejęta przez Citrix w sierpniu 2007 r. za  500 milionów USD. Pomimo tak znaczącej inwestycji firma Citrix wydając hypervisor za darmo przestała zarabiać na swoim  hiperwizorze, czerpiąc zyski ze sprzedaży oprogramowania do zarządzania - Essentials for XenServer and Hyper-V.

Citrix XenServer udostępniony bezpłatnie przed rokiem, jest implementacją otwartoźródłowego hypervisora Xen, podobnie jak Oracle VM Server i Xen wchodzący w skład Novell SLES (SUSE  Linux Enterprise Server). Otwarcie kodu źródłowego XenServera jest strategiczną decyzją Citriksa w walce o rynek wirtualizacji.

"Zależy nam na dostarczeniu klientom wirtualizacji wbudowanej w nasze główne produkty jako ich rdzennej funkcjonalności, tak  by każdy z użytkowników XenApp i XenDesktop miał bezpłatną wersje XenServera w swojej infrastrukturze" - stwierdził Simon Crosby.

Zgodnie z przypuszczeniami, upubliczniony kod źródłowy nie zawiera XenCenter, interfejsu do zarządzania XenServer oraz  komponentów niezbędnych dla funkcji wysokiej dostępności (High Availability).

Kod źródłowy jest teraz częścią paczki XenServer 5.5 Update 2. Obrazy płyt w formacie ISO z kodem źródłowym dostępne są  również pod tym adresem.

Należ pamiętać również o fakcie rozpoczęcia prac nad Xen Cloud Platform (XCP), platformy cloud computing bazującej na kodzie XenServera. XCP ma stać się bazą dla otwartej chmury obliczeniowej z takimi elementami jak Open vSwitch oraz mechanizmy zarządzania wirtualnymi pamięciami masowymi.

Co w tej sytuacji ze swoimi implementacjami Xen'a zrobi Oracle i Novell?

Skomentuj na forum