Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld
VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld

Podczas konferencji VMworld 2016 Europe trwającej w Barcelonie, firma VMware zapowiedziała nową wersję platformy wirtualizacji stanowiącej fundament dla chmur hybrydowych (hybrid cloud) i centrum danych definiowanych programowo (Software-defined Data Center, SDDC) - vSphere 6.5. Podanie tej informacji podczas europe...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Aktualności

Citrix XenServer jako open source

CitrixOd jesieni 2009 r. pojawiały się spekulacje na temat otwarcia kodu źródłowego Citrix XenServer. Te doniesienia potwierdzone zostały przez samego Simon'a Crosby, Citrix CTO w dziale Virtualization and Management.


Crosby  poinformował, że w 2009 roku XenServer zyskał 35 tysięcy nowych użytkowników, a plany na rok 2010 przewidują, że na  hypervisorze będzie działać 100 tysięcy wirtualnych desktopów.

XenSource, firma sponsorująca projekt Xen, została przejęta przez Citrix w sierpniu 2007 r. za  500 milionów USD. Pomimo tak znaczącej inwestycji firma Citrix wydając hypervisor za darmo przestała zarabiać na swoim  hiperwizorze, czerpiąc zyski ze sprzedaży oprogramowania do zarządzania - Essentials for XenServer and Hyper-V.

Citrix XenServer udostępniony bezpłatnie przed rokiem, jest implementacją otwartoźródłowego hypervisora Xen, podobnie jak Oracle VM Server i Xen wchodzący w skład Novell SLES (SUSE  Linux Enterprise Server). Otwarcie kodu źródłowego XenServera jest strategiczną decyzją Citriksa w walce o rynek wirtualizacji.

"Zależy nam na dostarczeniu klientom wirtualizacji wbudowanej w nasze główne produkty jako ich rdzennej funkcjonalności, tak  by każdy z użytkowników XenApp i XenDesktop miał bezpłatną wersje XenServera w swojej infrastrukturze" - stwierdził Simon Crosby.

Zgodnie z przypuszczeniami, upubliczniony kod źródłowy nie zawiera XenCenter, interfejsu do zarządzania XenServer oraz  komponentów niezbędnych dla funkcji wysokiej dostępności (High Availability).

Kod źródłowy jest teraz częścią paczki XenServer 5.5 Update 2. Obrazy płyt w formacie ISO z kodem źródłowym dostępne są  również pod tym adresem.

Należ pamiętać również o fakcie rozpoczęcia prac nad Xen Cloud Platform (XCP), platformy cloud computing bazującej na kodzie XenServera. XCP ma stać się bazą dla otwartej chmury obliczeniowej z takimi elementami jak Open vSwitch oraz mechanizmy zarządzania wirtualnymi pamięciami masowymi.

Co w tej sytuacji ze swoimi implementacjami Xen'a zrobi Oracle i Novell?

Skomentuj na forum