Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Jak skrócić czas reakcji na incydenty bezpieczeństwa?

Security77% procent przedsiębiorstw gromadzi miesięcznie jeden terabajt danych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jednocześnie średni czas działania cyberprzestępców w firmowej sieci, zanim zostaną wykryci, wynosi od 3 do 12 miesięcy. Czy da się skuteczniej wykorzystać dane, aby przyspieszyć proces reakcji na incydenty naruszenia bezpieczeństwa?

W II kwartale 2018 roku Centrum McAfee Labs rejestrowało średnio pięć nowych cyberzagrożeń na sekundę. Wiele z aktywności cyberprzestępców wymierzona jest w przedsiębiorstwa i instytucje, w związku z czym działy ds. bezpieczeństwa muszą mierzyć się z ogromną ilością danych. Czasem jest ona tak duża, że nie pozwala na skuteczne wykrycie niebezpieczeństwa i zareagowanie na nie w odpowiednim momencie. Dodatkowo gromadzenie i przechowywanie danych jest kosztowne, dlatego część firm rezygnuje z tych, które mogłyby okazać się kluczowe w walce z cyberprzestępcami. Te czynniki sprawiają, że średni czas reakcji na zagrożenie wciąż jest niesatysfakcjonujący.

Co składa się na czas reakcji na incydent bezpieczeństwa?

• Czas na identyfikację, czyli czas potrzebny na wykrycie podejrzanego zdarzenia oraz nadanie odpowiedniego priorytetu tym, które wymagają dalszego badania
• Czas na dochodzenie, czyli czas potrzebny na sprawdzenie, czy doszło do incydentu (infekcja złośliwym oprogramowaniem, dostęp do roota lub administratora itp.), oraz określenie zasięgu problemu (liczba zainfekowanych systemów, liczba użytkowników itp.)
• Czas do zamknięcia, czyli czas potrzebny na powstrzymanie incydentu i zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się go, zazwyczaj obejmujący blokowanie adresów IP, adresów URL, domen czy plików

Zadaniem centrów i działów ds. cyberbezpieczeństwa jest skrócenie tego czasu do minimum. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu połączeniu zasobów ludzkich, procesów i technologii.

Architektura bezpieczeństwa na miarę XXI wieku

Samo zarządzanie logami i korelacja zdarzeń nie wystarczają już dziś do tego, by ochronić się przed atakami cyberprzestępców. Ważną rolę w walce z hakerami odgrywać muszą także takie technologie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i sieci neuronowe. Wszystko po to, aby szybko i w czasie rzeczywistym przetwarzać i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa.

W architekturze bezpieczeństwa, polecanej dziś przez największych, czyli SOAPA (Security Operations and Analytics Platform Architecture) dominuje funkcjonalność podobna do SIEM, która często agreguje dane analityczne we wspólnym repozytorium. Jest jednak tylko jednym z narzędzi bezpieczeństwa w całej strukturze. Obok SIEM znajdują się w niej też rozwiązania do zabezpieczania urządzeń końcowych, platformy reagowania na incydenty, analityka bezpieczeństwa sieci, algorytmy uczenia maszynowego, skanery podatności, sandboxy itd.

Opierając się na dostępnych architekturach referencyjnych, McAfee zaproponował własny model operacji bezpieczeństwa, który - zastosowany w firmie - skróci czas reakcji na cyberataki. Eksperci McAfee wyjaśniali podczas konferencji SECURE 2018, na czym polega jego działanie.

"McAfee proponuje model składający się z jednej strony z rozwiązań własnych firmy, ale też z rozwiązań firm partnerskich oraz - co chyba najistotniejsze - z dowolnych technologii dostępnych na rynku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że firmy niekoniecznie chcą korzystać z gotowych integracji, często chcą stworzyć własne. To dlatego kilka lat temu udostępniliśmy szynę Data Exchange Layer (OpenDXL). Pozwala ona na połączenie ze sobą, czyli skomunikowanie dowolnych rozwiązań, niezależnie od producenta. Dzięki niej poszczególne narzędzia mogą wymieniać się między sobą danymi, co jest niezbędne w procesie walki z cyberzagrożeniami" - tłumaczy Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w McAfee Poland.

Siła integracji i wymiany informacji o zagrożeniach

Dobrze przygotowana infrastruktura bezpieczeństwa pozwala zrealizować 3 najważniejsze cele:

1. Zbierać, agregować i weryfikować dane z wielu źródeł
2. Udoskonalać i przyspieszać proces wykrywania zagrożeń
3. Automatycznie poprawiać ochronę urządzeń końcowych i sieci

Architektura Intelligent Security Operations proponowana przez McAfee automatyzuje wiele kluczowych zadań związanych z cyberbezpieczeństwem i tym samym przyspiesza czas realizacji tych celów. W jaki sposób? Przede wszystkim łączy ze sobą wszystkie aktywne wewnątrz firmowej sieci systemy bezpieczeństwa, centralne bazy danych IOC (takie jak MISP, czyli Malware Information Sharing Platform) oraz narzędzia do orkiestracji. Dzięki temu poszczególne elementy odpowiedzialne za walkę z zagrożeniami przestają działać w oderwaniu od innych. Zamiast tego w czasie rzeczywistym wymieniają się informacjami, ucząc się i reagując automatycznie na pojawiające się niebezpieczeństwa.

"Ekosystem bezpieczeństwa, który stworzyliśmy w McAfee, polega na ciągłym przepływie danych, informacji, analiz pomiędzy wszystkimi narzędziami połączonymi szyną OpenDXL. Podejrzane pliki znalezione w sieci wewnętrznej wysyłane są do centralnego repozytorium danych, sprawdzane i - jeśli zachodzi taka potrzeba - blokowane. I odwrotnie. Każda informacja o nowym zagrożeniu, która zostaje zapisana w MISP, przesyłana jest do systemów bezpieczeństwa firmy z informacją o tym, aby sprawdziły, czy mają lub miały już do czynienia z tego typu plikiem, oraz z instrukcją, co zrobić, gdy takie zagrożenie się pojawi. Dzięki narzędziom do orkiestracji wszystkie te kroki wykonywane są automatycznie, bez ingerencji człowieka. System sam się uczy i jest bardzo uniwersalny" - wyjaśnia Arkadiusz Krawczyk.

Co istotne - rozwiązanie to jest dostępne dla wszystkich i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. OpenDXL łączy ze sobą te systemy, które już funkcjonują w firmie czy instytucji. Sprawia, że cała infrastruktura zaczyna nadążać za nowymi zagrożeniami.

Skomunikowanie wszystkich systemów bezpieczeństwa i połączenie ich z centralną bazą informacji o zagrożeniach oraz narzędziami do orkiestracji pozwala zautomatyzować proces reakcji na incydent w 95%, a czas tego procesu skraca nawet do 6 minut.

"Jeśli chcemy wyprzedzić cyberprzestępców w walce o bezpieczeństwo naszych danych, musimy coraz sprawniej i bardziej automatycznie zarządzać całą infrastrukturą w firmach. Tym bardziej że zmagamy się z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych ludzi. Widząc taką potrzebę, McAfee proponuje coraz więcej rozwiązań, dzięki którym reakcja na zagrożenia jest łatwiejsza i szybsza. Temu służy między innymi MVISION, czyli nowy pakiet rozwiązań dla biznesu, który wprowadziliśmy w tym roku" - dodaje Arkadiusz Krawczyk.

McAfee MVISION obejmuje McAfee MVISION ePO, McAfee MVISION Endpoint oraz McAfee MVISION Mobile. Rozwiązania te pozwalają na zbudowanie kompleksowego i elastycznego systemu ochrony, a także zarządzanie nim w oparciu o aktualne i przyszłe potrzeby klientów, w miarę jak będą oni migrować do nowoczesnych systemów operacyjnych i do chmury.

Źródło: McAfee

Logowanie i rejestracja