Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro SysAdmin Day contest

Altaro VM Backup v8 już dostępny!
Altaro VM Backup v8 już dostępny!

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. Nowy Altaro VM Backup 8.0 (Build 8.0.3) wprowadza funkcjonalność - WAN-Optimized Replication....

Czytaj więcej...

Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych
Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych

Wyniki najnowszego badania Cisco Global Cloud Index koncentrującego się wokół wirtualizacji centrów danych i chmury obliczeniowej wskazują, że do 2021 roku przesył danych związany z chmurą będzie wynosił 19,5 ZB (zettabajtów), a co ważne będzie stanowił 95 procent całkowitego ruchu w centrach danyc...

Czytaj więcej...

Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze
Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze

Podczas konferencji Veeam Velocity 2019 odbywającej się w tym tygodniu w Orlando, Veeam Software podkreślając swoje mocne zaangażowanie w usprawnienie zarządzania danymi w chmurze, integracji chmury, przenoszeniu obciążeń między lokalizacjami i podniesieniu możliwości związanych z bezpieczeństwem zaprezentował Veeam Av...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku

Nikt nie ma wątpliwości, że IT można zaliczyć do najszybciej rozwijających się branż. Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie jak zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska. Dobrym sposobem na wprowadzenie zmian, jest...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu
Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu

Nieustający rozwój technologii przynosi nowe ryzyka dla prowadzenia działalności gospodarczej. Firma analityczna Gartner zdiagnozowała dziesięć obszarów, na które musi zwrócić uwagę każdy szybko rozwijający się biznes. Zaskakiwać może wysokie pierwsze miejsce dla chmury obliczeniowej. Eksper...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Aktualności

Windows Server 2019 dostępny!

Windows Server 2019Przed tygodniem, zgodnie z zapowiedziami na konferencji Ignite, Microsoft wydał stabilną wersję Windows Server 2019, następcę Windows Server 2016, rozwijanego w czterech obszarach - chmur hybrydowych, bezpieczeństwa, platformy dla aplikacji i infrastruktury hiperkonwergentnej. Nowy serwerowy system Microsoft, jak podkreśla producent, przenosi aspekty zarządzania firmowych centrum danych na kolejny poziom.

Wśród najistotniejszych nowości  i usprawnień, na szczególną uwagę zasługują Windows Admin Center, rozszerzone wsparcie dla infrastruktury hiperkonwergentnej, usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i konteneryzacji.

Windows Admin Center, to rozwijana pod nazwą kodową 'Project Honolulu', webowa konsola wspierająca administratorów w codziennych zadaniach związanych z monitorowaniem i zarządzaniem infrastrukturą, agregująca w jednym miejscu wiele różnego rodzaju konsol rozsianych po całym systemie, takich jak Server Manager, Device Manager, Disk Management, Task Manager czy Event Viewer. Funkcjonalność platformy Windows Admin Center można rozszerzyć za pomocą wtyczek opracowanych przez firmy trzecie. Wsparcie dla środowisk hybrydowych ułatwia łączenie się z usługami dostępnymi w chmurze Azure, takimi jak Azure Backup, Azure File Sync, odzyskiwanie po awarii, itd.

Infrastruktura hiperkonwergentna (Hyper-Converged Infrastructure, HCI) to jeden z najnowszych trendów w środowiskach serwerowych. Również Microsoft wprowadza wiele unowocześnień w tym obszarze, wprowadzając usprawnienia funkcji Storage Spaces Direct, wprowadzonej w Windows Server 2016, obejmujące czterokrotnie powiększenie maksymalnej puli pamięci oraz znaczący wzrost wydajności środowiska. Nowa funkcja 'True Two-node' pozwala na łatwe hostowanie środowisk magazynowych definiowanych programowo (software-defined storage) w środowiskach brzegowych, charakteryzujących się niewielką infrastrukturą i ograniczoną łącznością sieciową.

Jak w wypadku każdego nowego wydania, Microsoft nie mógł pominąć warstwy bezpieczeństwa. Windows Defender został wyposażony w moduł ATP (Advanced Threat Protection) odpowiedzialny za wykrywanie wszelkiego rodzaju naruszeń bezpieczeństwa i automatyczne blokowanie ataków. Windows Defender Advanced Threat Protection wykrywa exploity typu zero-day, nim one zostaną poznane, dodatkowo chroniąc środowisko przed intruzami. Funkcjonalność Shielded VM (Shielded Virtual Machines), dostępna dotychczas dla maszyn wirtualnych z Windows, została rozszerzona o możliwość ochrony maszyn z Linux. Udoskonalenia wprowadzono również w obszarze SDN, poprzez szyfrowane podsieci, co uniemożliwia śledzenie ruchu SDN przez osobę mającą dostęp do sieci fizycznej.

Usprawnienia w obrębie konteneryzacji pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie kontenerów przy zmniejszeniu ich obrazu. Znacząco poprawiono kompatybilność aplikacji z Kubernetes. Ulepszenia zawarte w podsystemie Windows dla linuksa (Windows Subsystem on Linux, WSL) pozwalają na poprawę współpracy ze środowiskami Linux i natywnymi narzędziami Linux, takimi jak np. OpenSSH.

Z kolei System Insights, to nowa funkcja analityki predykcyjnej dla systemu Windows Server pomagająca w proaktywnym i wydajnym prognozowaniu zużycia zasobów. Funkcję System Insights zaprojektowano w taki sposób by można było ją uruchamiać we wszystkich instancjach systemu Windows Server, w tym w instancjach fizycznych, systemach zwirtualizowanych i w chmurze.

Zmniejszony obraz wersji Core przekłada się na mniejszą powierzchnię potencjalnych ataków i mniejsze wymagania wdrożeniowe.

Warto zwrócić uwagę, że usprawnienia takie jak  Storage Spaces Direct, szyfrowane podsieci, Windows Admin Center, wraz z deduplikacją ReFS mają niebagatelne znaczenie dla warstwy wirtualizacyjnej realizowanej za pomocą Microsoft Hyper-V 2019.

Wraz z Windows Server 2019 podobnie jak jego poprzednik dostępny jest w edycjach Standard - dla środowisk fizycznych i niewielkich środowisk zwirtualizowanych oraz w edycji Datacenter - dla środowisk, w których wirtualizacja i chmura odgrywają główną rolę. Ponadto małe firmy mogą wdrożyć Windows Server Essentials 2019, edycję nie wymagającą licencji dostępowych, skierowaną do niewielkich środowisk z maksymalnie 25 urządzeniami / 50 użytkownikami.

Zapraszam również do zapoznania się z wpisem na temat Windows Server 2019 na blogu Altaro, w którym znalazła się również moja opinia na temat nowości w systemie.

 

Logowanie i rejestracja