Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

QNAP radzi: migawki skutecznym remedium na… Stalina

QNAP SnapshotW Internecie pojawiło się nowe oprogramowanie typu ransomware - złośliwy program o nazwie StalinLocker. Nowe zagrożenie ma kilka bardzo niestandardowych cech (jak choćby informowanie użytkownika o skutecznym zainfekowaniu komputera poprzez… odegranie hymnu ZSRR), ale ma też jedną rzecz wspólną ze wszystkimi innymi aplikacjami ransomware: nawet jeśli zdoła zaszyfrować dane, to użytkownik może łatwo je odzyskać korzystając z funkcji backupu migawkowego dostępnej w wybranych urządzeniach NAS.

O twórcy StalinLockera z pewnością można powiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, odczuwa sentyment do czasów Związku Radzieckiego - świadczy o tym nie tylko nazwa jego programu (zaszyta w kodzie), czy odtwarzanie nagrania hymnu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, ale również wygląd swoistego ekranu powitalnego, na którym widoczny jest Józef Wissarionowicz Stalin oraz lud pracujący miast i wsi.

Kasowanie danych od A do Z
Drugą rzeczą, którą wiemy o autorze StalinLockera, jest jego zamiłowanie do destrukcji oraz… suspensu - jego program po skutecznym zainfekowaniu komputera z Windows wyświetla zegar odliczający czas do zera. Jeśli w podanym czasie użytkownik nie wpisze kodu, program zaczyna kasować jego pliki, usuwając po kolei całą zawartość wszystkich podłączonych do komputera dysków (od A do Z).
 
Co ciekawe, program nie domaga się od użytkownika żadnego okupu i nie informuje go, co może zrobić by uniknąć utraty danych - jego celem wydaje się po prostu destrukcja. Dla użytkownika oznacza to dodatkowy problem, bo jeśli jego komputer zostanie zainfekowany, to właściwie nie ma on sposobu na uniknięcie skasowania danych.

Producenci oprogramowania antywirusowego pracując już nad aktualizacjami, które pomogą ich programom skutecznie wykrywać i blokować StalinLockera - prawda jednak jest taka, że nawet jeśli im się to uda, to za tydzień, miesiąc i kwartał wciąż pojawiać się będą nowe aplikacje tego typu.

Migawki na ratunek
"Niestety, tak naprawdę nie istnieje w 100% skuteczna metoda zabezpieczenia się przed takim oprogramowaniem - jeśli twórca ransomware odkryje błąd typu zero-day w popularnym programie czy systemie operacyjnym, to najlepszy nawet program antywirusowy będzie miał problem z zablokowaniem infekcji. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem - z punktu widzenia użytkownika - jest wdrożenie zabezpieczeń, które skutecznie ochronią dane nawet w przypadku udanego ataku ransomware’u" - wyjaśnia Grzegorz Bielawski, country manager firmy QNAP (producenta nowoczesnych serwerów QNAP NAS).

Pierwszym zabezpieczeniem, które przychodzi w tej sytuacji do głowy, jest odpowiednio często i kompleksowo wykonywany backup danych. Problem w tym, że backup backupowi nie równy - jeśli będzie to klasyczne kopiowanie danych (nawet zautomatyzowane przez odpowiednie aplikacje) na zewnętrzny lub sieciowy dysk, to zabezpieczenie takie może okazać się nieskuteczne, ponieważ wiele programów ransomware potrafi również szyfrować dyski USB oraz sieciowe. "Dużo bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie tu backup oparty o mechanizm migawek, dostępny w urządzeniach QNAP NAS - również w podstawowych modelach. Najprościej rzecz ujmując, jest to system, w którym przechowywanych jest wiele wersji backupu, a w razie zaszyfrowania, uszkodzenia czy przypadkowego skasowania którejś z nich użytkownik może bez problemu przywrócić poprzednią - działa to podobnie jak znany z Windows mechanizm przywracania punktów systemowych" - dodaje Grzegorz Bielawski.

Co istotne, funkcja migawek na serwerach QNAP NAS oferuje dodatkowe narzędzia, pozwalające w pełni zautomatyzować cały proces wykonywania takiej kopii, a także maksymalnie oszczędzać miejsce na dyskach NAS-a (ponieważ w kolejnych kopiach zapisywane są tylko zmiany/nowe pliki, a nie wszystkie dane).

Więcej informacji o migawkach w serwerach QNAP NAS znaleźć można na stronie firmy Qnap. Szczegółowa instrukcja dot. funkcjonowania i konfigurowania migawek w NAS-ach QNAP dostępna jest na stronie BackupAcademy.pl.

Źródło: QNAP

Logowanie i rejestracja