Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Od chmury, IoT i sztucznej inteligencji do VR i AR. Prognozy na 2018 r.

PrognozyCo roku firmy spekulują na temat obszarów IT, które będą rozwijały się w ciągu następnych 12 miesięcy. Szybkie tempo innowacji sprawia, że prognozowanie jest trudniejsze niż jeszcze parę lat temu. Nie tak dawno wizje zmieniającej świat transformacji technologicznej wybiegały daleko w przyszłość. Obecnie sprawy rozwijają się na tyle szybko, że trudno jest założyć, co będzie kluczowe w przyszłym roku. Jakie zmiany nas czekają? Na to pytanie odpowiada Sebastian Kisiel z Citrix Systems Poland.

Prognozy nie muszą być konserwatywne, aby były w pełni wiarygodne. Poniżej omawiam kilka obszarów IT, które naszym zdaniem będą napędzały sektor, interesowały odbiorców i wprowadzały szeroko pojęte innowacje w nadchodzącym roku.

Chmura hybrydowa
W nadchodzącym roku technologie chmurowe wejdą w krytyczną fazę krzywej dojrzałości, w której nasza zdolność do ich konsumpcji skrzyżuje się ze zdolnością chmury do poprawnego i efektywnego działania. Już teraz najbardziej czujne organizacje systematycznie analizują, które zasoby i procesy muszą pozostać w firmie, a które można przenieść do chmury np. modelu DaaS, IaaS lub SaaS. Dzięki temu w ciągu kilku następnych miesięcy chmura hybrydowa (czy multi-cloud) może stać się kluczowym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw, które chcą przenieść wybrane procesy i zasoby do miejsca, które jest efektywniejsze kosztowo i jednocześnie utrzymać inne kluczowe aplikacje bezpośrednio w firmie, w ramach tego samego systemu zarządzania.

Ponadto w 2018 roku oparta na chmurze analiza predykcyjna pomoże zmienić sposób, w jaki pracownicy bezpiecznie uzyskują dostęp do aplikacji i danych, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo i efektywność przedsiębiorstw.

Uczenie maszynowe i AI: redefinicja nowej ‘normalności’
Narzędzia i platformy wspomagające uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję zyskają na popularności oraz będą coraz prostsze w użyciu. Technologie te będą miały ogromny wpływ na sposób, w jaki działamy w przyszłości i przekształcamy naszą działalność biznesową oraz codzienne życie. Będąc w stanie nauczyć się, co jest zachowaniem nieodbiegającym od normy, a co wykazuje takie cechy, „maszyny” będą odgrywać coraz większą rolę w automatyzacji i rozwiązywaniu problemów predykcyjnych, a nawet będą w stanie rozpoznać i odciąć dostęp dla oszustów, by zapobiec naruszeniom bezpieczeństwa.

Również w kontekście bezpieczeństwa można pomyśleć o analityce jako formie sztucznej inteligencji, która buduje obraz normalnego zachowania użytkownika, a następnie szuka anomalii i stosuje mechanizmy obronne w przypadku ich wystąpienia.
 
Sztuczna inteligencja pomaga spojrzeć w przyszłość i zrozumieć, co dzieje się niemal w czasie rzeczywistym, w kategoriach pojedynczego użytkownika, połączenia i urządzenia.

Doświadczenia użytkownika i analityka bezpieczeństwa staną się analizą wydajności - jest to klucz do kontekstowego dostarczania informacji i zwiększenia efektywności. Można wyobrazić sobie scenariusz, w którym sztuczna inteligencja pomaga określać wedle kontekstu to, co robimy każdego dnia i z jakiego miejsca - a następnie umieszcza te informacje w bezpiecznej przestrzeni roboczej, dzięki czemu będziemy w stanie poświęcać mniej czasu na szukanie danych i więcej czasu na samo przetwarzanie informacji.

Bezpieczeństwo: system blockchain, biometryka i wielopoziomowe poświadczenia.
O systemie Blockchain mówi się coraz więcej jako tym, który jest nie do złamania, a tym samym może stanowić odpowiedź na coraz częściej kończące się sukcesem próby wyłudzenia informacji. Można założyć, że w 2018 r. pojawią się nowe ważne i ewoluujące przypadki jego wykorzystania w różnych sektorach.

Ten rok będzie również charakteryzował się wzrostem liczby naruszeń bezpieczeństwa, co zmusi firmy do rezygnacji z tradycyjnych haseł, jako sposobu na ochronę kont. Dostęp kontekstowy, system rozpoznawania głosowego, biometryka czy analityka zachowań sprawią, że bezpieczeństwo będzie częścią szerszego rozwiązania z zakresu efektywności firm. Metody poświadczania staną się jeszcze bardziej różnorodne i na dobre zastąpią tradycyjne hasła. Technologie bezpieczeństwa skupią się na użytkowniku i będą inteligentniejsze w identyfikacji tożsamości w bardziej zautomatyzowany sposób, wykorzystując w tym celu zarówno uczenie maszynowe jak i sztuczną inteligencję.

Edge computing
Przesyłanie danych z krawędzi sieci do chmury lub centrów danych wymaga ogromnej przepustowości. Edge computing pozwala na eliminację tych czynności. Tym samym unika się przesyłania danych w obydwu kierunkach czy konieczności budowy osobnych sieci wyłącznie dla IoT. W przyszłym roku można spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na egde computing. Ponieważ coraz więcej urządzeń łączy się z Internetem, opóźnienia stają się coraz większym problemem. Chmura jest zaprojektowana z myślą o ogromnych plikach do pobrania. Tym samym zamiast przesyłać wszystko do chmury w ramach uczenia maszynowego, edge computing pozwoli określić, które warunki są normą i zasugeruje reakcję na te, które nią nie są. Będzie to miało ogromny wpływ na cyfrową transformację i bezpieczeństwo wielu firm.

Rzeczywistość rozszerzona (AR) oraz rzeczywistość wirtualna (VR)
Przyszły rok przyniesie również większy rozgłos rzeczywistości rozszerzonej (AR) czy wirtualnej (VR). AR w ujęciu biznesowym jest już np. stosowana w aplikacjach dla branży konstrukcyjnej a w wersji bardziej konsumenckiej np. w google glass. VR jest z kolei kojarzona z ogromnym przemysłem gamingowym. W 2018 w miarę pojawiania się na rynku nowych produktów i możliwości technologie te coraz silniej będą wnikały w nasze życie i tym samym, w coraz większym stopniu będą się z nim łączyć. W ujęciu biznesowym można spodziewać się synergii z uczeniem maszynowym czy technologiami obliczeniowymi.

Internet rzeczy
W ciągu roku świadomość, że urządzenia automatycznie łączą się z Internetem wzrośnie, a część firm by pozostać na bieżąco będzie musiało albo posiadać, albo wynająć platformę Internetu Rzeczy. Konkurencja doprowadzi do wyścigu w obszarze automatyzacji procesów biznesowych IoT dzięki samoistnemu uzupełnianiu i skalowaniu usług. Powstaną również startupy IoT skupiające się na technologiach, które automatycznie będą rozpoznawać ludzi i   profilować ich, dzięki czemu odegrają rolę w automatyzacji kontekstualnej w dowolnym  miejscu - pracy, domu czy kawiarni.

Ponadto Internet rzeczy mocniej przekształci ciężkie gałęzie przemysłu, takie jak sektor paliwowy czy naftowo-gazowy za pomocą sensorów, które przechwytują dane w czasie rzeczywistym by ulepszyć automatyzację, kontrolę operacyjną i obniżyć koszty. W 2018 r. IoT może również wpłynąć na to, jak postrzegamy opiekę zdrowotną. Mając na celu rozwój w obszarze monitorowania wyników pacjentów, pozwoli na przesyłanie danych o ich funkcjach życiowych i samopoczuciu bezpośrednio do elektronicznej dokumentacji medycznej (EMR), co pozwoli zmniejszyć liczbę błędów w ocenie, usprawni leczenie i skróci czas diagnozy.

Źródło: Citrix

Logowanie i rejestracja