Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Przedsiębiorstwa mają trudności z komunikacją pracowników

KomunikacjaJak wynika z badań przeprowadzonych niedawno przez firmę Wainhouse Research, przedsiębiorstwa mają trudności z zapewnieniem spójnej i ujednoliconej komunikacji w całej organizacji, ponieważ środowiska pracy się zmieniają, natomiast zespoły są rozproszone w różnych biurach, strefach czasowych, a nawet firmach. Wiele przedsiębiorstw korzysta z usług różnych dostawców technologii komunikacyjnych, przez co ich systemy stanowią kombinację starszych rozwiązań lokalnych i usług udostępnianych w chmurze.

Moussa Zaghdoud, dyrektor i szef działu technologii chmurowych w ALE, odniósł się do ostatnich badań nad komunikacją w przedsiębiorstwie, analizując bieżące trendy i preferencje, w tym zaskakująco mocną pozycję telefonu stacjonarnego oraz rozwiązań hybrydowych i platform opartych na otwartej architekturze.

Jak usprawnić komunikację w firmie za pomocą nowych technologii bez nadwyrężania budżetu

Systemy komunikacyjne przedsiębiorstw z trudem dostosowują się do nowoczesnych środowisk pracy, które są coraz elastyczniejsze i coraz bardziej zorientowane na współpracę z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Podłączenie większej liczby urządzeń do takiego systemu wymaga używania botów i zaawansowanych funkcji analitycznych oraz poświęcania większej uwagi problemom bezpieczeństwa i poufności. W rezultacie środowisko komunikacyjne staje się znacznie bardziej skomplikowane.

Wejście w nową erę technologii komunikacyjnych nie zawsze przebiega płynnie i bezproblemowo. Większość organizacji czuje się dziś uwięziona w pułapce między starszymi, zainstalowanymi lokalnie technologiami a usługami w chmurze, przy czym te ostatnie zwykle nie są zintegrowane ze środowiskiem informatycznym i stanowią odseparowane od siebie „wyspy”.

Coraz bardziej złożone środowiska komunikacyjne

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę New Wainhouse, większość przedsiębiorstw korzysta z urządzeń telefonicznych wielu producentów (75% - co najmniej dwóch, a 21% - co najmniej trzech). Równocześnie 33% respondentów ma co najmniej dwóch dostawców rozwiązań do zintegrowanej komunikacji, przy czym niektórzy korzystają z produktów nawet pięciu dostawców, aby móc świadczyć dodatkowe usługi. Biorąc pod uwagę tak duże zróżnicowanie komponentów systemu komunikacyjnego, trudno się dziwić, że zapewnienie spójnej i zintegrowanej obsługi użytkowników w całym przedsiębiorstwie nie jest zadaniem łatwym.

Przedsiębiorstwa coraz częściej wprowadzają elastyczne metody pracy, a wielu pracowników pracuje zdalnie. W takich warunkach stacjonarny punkt współpracy nie wystarczy do obsługi funkcji komunikacyjnych. Potrzebujemy narzędzi do pracy grupowej obsługujących urządzenia mobilne. Musimy więc dążyć do integracji lokalnych central telefonicznych PBX z systemami zunifikowanej komunikacji i współpracy (UC&C), które zapewniają uniwersalny dostęp i związane z nim korzyści.

Czas na rozwiązania hybrydowe

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są hybrydowe rozwiązania komunikacyjne, które pomagają działom informatycznym w integracji systemów UC&X opartych na chmurze z używanym dotychczas sprzętem PBX. W ramach takich systemów można korzystać z punktów dostępowych, komunikatorów i konferencji internetowych oraz współużytkować pliki, aplikacje i nagrania wideo przy użyciu sprzętu PBX. Takie rozwiązanie umożliwia stopniowe wdrażanie rozwiązań chmurowych i przenoszenie usług do chmury w miarę potrzeb.

Telefon stacjonarny zostaje na biurku

Taka integracja ma również tę zaletę, że nie wymaga rezygnacji z telefonów stacjonarnych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wainhouse Research, wciąż są one najczęściej używanymi urządzeniami komunikacyjnymi w przedsiębiorstwach. Prawie 85% ankietowanych korzysta z nich do celów związanych z pracą. Trzeba jednak podkreślić, że dla większości nie jest to jedyne używane urządzenie. Ponad 70% pracowników obok telefonu stacjonarnego używa komputera PC i urządzenia mobilnego.

Zarządzanie systemami obejmującymi różne urządzenia w chmurze hybrydowej

Dostawcy technologii muszą brać pod uwagę, że przedsiębiorstwa zwykle stopniowo wymieniają używane przez siebie technologie. Nie zastępują ich hurtowo nowymi. Idealnym rozwiązaniem jest platforma, która umożliwia korzystanie zarówno z tradycyjnych urządzeń, jak i technologii nowej generacji.

„Dość dobre” to za mało - użytkownicy oczekują otwartości

Użytkownicy nie akceptują już „dość dobrej” jakości rozwiązań ułatwiających pracę grupową. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wainhouse Research, jakość zajmuje pierwsze miejsce na liście wymagań. Aż 90% respondentów uważa ją za bardzo ważną. Jednak platforma naprawdę dobrej jakości powinna również spełniać pozostałe cztery najważniejsze wymagania uczestników ankiety, tj. umożliwiać integrację przepływów (70%), komunikację bez barier (63%), mobilność (54%) i globalny dostęp (39%).

Platformy oparte na otwartej architekturze ułatwiają integrację narzędzi do pracy grupowej z procesami biznesowymi i systemami. Połączona platforma komunikacyjna umożliwia integrację komunikacji głosowej i wideo w standardzie HD oraz przepływów pracy, które są generowane za pomocą różnych urządzeń, za pośrednictwem chmury.

Nowa rola centrali PBX

Jak wykazały badania, średnio 40% komunikacji głosowej w przedsiębiorstwie przypada na telekonferencje. W dużych organizacjach ten wskaźnik jest jeszcze większy. Wielu pracowników standardowo korzysta z telekonferencji i innych funkcji współpracy. Warto więc zastanowić się nad nowymi możliwościami wykorzystania centrali PBX w przedsiębiorstwie.

Krzywa w kształcie dzwonu: jak spełnić oczekiwania użytkowników?

Większość użytkowników nie należy do kategorii pionierów (ang. early adopters), którzy jako pierwsi zaopatrują się w najnowsze typy i wersje urządzeń. Na pytanie, w jakim miejscu krzywej akceptacji nowych technologii znajdują się użytkownicy systemów komunikacyjnych w ich przedsiębiorstwach, 34% respondentów wskazało na kategorię pionierów, 44% - na środkowy odcinek krzywej, a 22% - na zadowolonych użytkowników starszych rozwiązań komunikacyjnych, którzy decydują się na nowości dopiero wtedy, gdy naprawdę muszą.

Chcąc wdrażać nowe technologie i tworzyć coraz lepiej połączone systemy przepływów pracy, firmy muszą porównywać nowe rozwiązania i technologie z dotychczas używanymi platformami komunikacyjnymi pod względem korzyści. Działy informatyczne, które angażują społeczność użytkowników na wszystkich etapach cyklu życia technologii, stwierdzają, że pomaga im to w obniżeniu kosztów wsparcia urządzeń oraz zachęceniu użytkowników do korzystania z nowych technologii. Znajomość preferencji użytkowników jest niezbędna do wyboru właściwej kombinacji usług. Platforma, która zapewnia wsparcie użytkownikom starszych rozwiązań, umożliwi firmie bezproblemowe przejście do nowych technologii bez wykluczania takich osób.

Komunikacyjne kontinuum
 
We współczesnym świecie biznesu nic nie jest statyczne. Elastyczna platforma komunikacji umożliwiająca dodawanie nowych funkcji i możliwości jest niezbędna w każdej firmie, która chce szybko dostosowywać się do nowych wymagań. Wielu dostawców rozwiązań komunikacyjnych oferuje otwarty interfejs programowania aplikacji, który zapewnia dostęp do funkcji komunikacji głosowej i wideo oraz wysyłania wiadomości SMS, a ponadto umożliwia integrację narzędzi do pracy grupowej dla coraz większej liczby pracowników zewnętrznych, wykonawców i partnerów. Zestaw usług w chmurze jest wdrażany jako rozwiązanie nakładkowe z ważnymi funkcjami usprawniającymi współpracę. Firma może łatwo wdrożyć takie usługi i udostępnić je użytkownikom niezależnie od swoich dotychczasowych systemów komunikacyjnych.

Jeśli przedsiębiorstwo chce wyprzedzić konkurencję, powinno wprowadzać rewolucyjne technologie komunikacyjne w sposób ewolucyjny.

Źródło: ALE

Logowanie i rejestracja