Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Aktualności

Tendencje na rynku storage w roku 2010

HPHP przedstawia prognozy na temat tendencji na rynku pamięci masowej w roku 2010. Wśród wymienionych przez HP technologii, które będą kluczowe dla firm w 2010 r. znalazła się: wirtualizacja pamięci masowej, cloud-storage, deduplikacja danych, technologia SSD, ekologiczna pamięć masowa.


Rok 2009 był pełen niepokoju i zamieszania z powodu wielu nacisków wywieranych na przedsiębiorstwa, takich jak zwiększająca się ilość przepisów, zmienne wymagania klientów oraz kurczące się budżety.

Wykorzystanie nowych rozwiązań w zakresie pamięci masowej będzie głównym czynnikiem wyróżniającym firmy skutecznie walczące z przeciwnościami oraz utrzymujące konkurencyjną pozycję po zakończeniu kryzysu gospodarczego.

"W perspektywie roku 2010, dostrzegamy obiecujące technologie, które tworzą konwergentną infrastrukturę pomagającą zmienić sposób funkcjonowania przedsiębiorstw" - mówi Dariusz Dobkowski, HP ESS SWD Value Product Manager. "Dzięki ujednoliceniu zasobów obliczeniowych, sieciowych i pamięci masowej klienci mogą bardziej efektywnie wykorzystywać rozwiązania techniczne, które umożliwiają wdrażanie innowacji biznesowych."

Tendencje na rynku pamięci masowej w roku 2010
Wirtualizacja pamięci masowej będzie w dalszym ciągu odgrywać istotną rolę w zwiększaniu wydajności centrów przetwarzania danych oraz obniżaniu kosztów. Aby klienci mogli w pełni wykorzystać dostępny potencjał zwirtualizowanej infrastruktury, pamięć masowa, serwery i rozwiązania sieciowe muszą być „konwergentne”.

"Wirtualizacja - czynnik zapewniający konwergencję - umożliwia wyeliminowanie odizolowanych systemów informatycznych, które doprowadziły do powstania nadmiernie wyposażonych, niedostatecznie wykorzystanych, trudnych w zarządzaniu i kosztownych centrów przetwarzania danych" – mówi Dariusz Dobkowski, HP.

"Dzięki wirtualnej pamięci masowej EVA, możemy bardziej efektywnie wykorzystać pojemność środowiska Microsoft Exchange. Dzięki temu nasze koszty są tak niskie, jak to tylko możliwe" - mówi Scott Bolser, szef zespołu ds. przesyłania wiadomości i pracy zespołowej w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie.

„Cloud-storage” w dalszym ciągu będzie wpływać na zmianę sposobu ujednolicania i przechowywania rosnących zbiorów danych w przedsiębiorstwach. Termin „cloud-storage” powstał w roku 2006, lecz jeszcze nie sformułowano jego jednolitej definicji ani polskiego tłumaczenia. Jednakże, pomimo rozbieżności, to właśnie dostawcy pamięci masowych wprowadzili na rynek realne rozwiązania w tej dziedzinie. Co tak naprawdę kryje się za tym zamieszaniem? Czy przetwarzanie na poziomie szerszym niż sieć lokalna zostanie z nami na dłużej?

Deduplikacja danych obniża koszty oraz udostępnia procesy tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji, efektywnie wykorzystujące pojemność dysków.
"Technologia ta cały czas się rozwija, lecz wkrótce będzie stanowić jedną z najważniejszych technologii pamięci masowych w przedsiębiorstwach. Z czasem produkty do deduplikacji zostaną w jeszcze większym stopniu zintegrowane z infrastrukturą firm, umożliwią uzyskanie większej dostępnej pojemności oraz zapewnią większą szybkość przetwarzania w przypadku rozwiązań klasy wyższej i niższą cenę dla klasy podstawowej" - przewiduje Dariusz Dobkowski, HP.

Technologia SSD daje nadzieję na przekształcenie rynku dysków o wysokiej wydajności. Klienci podchodzą do niej ostrożnie, ponieważ ciągle jest jeszcze w fazie rozwoju. Jednakże dzięki obniżeniu przez producentów ceny rozwiązań w tej dziedzinie przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej zainteresowane niezawodnością i wysoką wydajnością napędów SSD.
"Dzięki wprowadzeniu dysków SSD do systemu HP StorageWorks EVA klienci mogą wykorzystać najlepsze w branży funkcje macierzy HP oraz wysoką wydajność rozwiązań typu Solid State. Pozwala to osiągnąć istotne oszczędności w zakresie powierzchni, zasilania i chłodzenia centrum przetwarzania danych, a jednocześnie znacznie skrócić czas reakcji aplikacji" - Dan Molina, dyrektor ds. technicznych w firmie Nth Generation Computing Inc.

Inicjatywy dotyczące ekologicznej pamięci masowej nie są już tylko chwilową modą. związaną z trendem GreenIT. Branża dostrzega korzyści biznesowe płynące ze zmniejszenia wpływu infrastruktur technicznych na środowisko naturalne. Przepisy wymagają od dyrektorów ds. informatyki zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w centrach przetwarzania danych. Zainteresowanie ekologiczną pamięcią masową, zapewniającą niskie koszty i łatwą możliwość rozbudowy, jest związane z tendencją do ograniczania wydatków, która przyczyni się także do rozpowszechnienia tej technologii.

Źródło: HP
Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja