Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Tendencje na rynku storage w roku 2010

HPHP przedstawia prognozy na temat tendencji na rynku pamięci masowej w roku 2010. Wśród wymienionych przez HP technologii, które będą kluczowe dla firm w 2010 r. znalazła się: wirtualizacja pamięci masowej, cloud-storage, deduplikacja danych, technologia SSD, ekologiczna pamięć masowa.


Rok 2009 był pełen niepokoju i zamieszania z powodu wielu nacisków wywieranych na przedsiębiorstwa, takich jak zwiększająca się ilość przepisów, zmienne wymagania klientów oraz kurczące się budżety.

Wykorzystanie nowych rozwiązań w zakresie pamięci masowej będzie głównym czynnikiem wyróżniającym firmy skutecznie walczące z przeciwnościami oraz utrzymujące konkurencyjną pozycję po zakończeniu kryzysu gospodarczego.

"W perspektywie roku 2010, dostrzegamy obiecujące technologie, które tworzą konwergentną infrastrukturę pomagającą zmienić sposób funkcjonowania przedsiębiorstw" - mówi Dariusz Dobkowski, HP ESS SWD Value Product Manager. "Dzięki ujednoliceniu zasobów obliczeniowych, sieciowych i pamięci masowej klienci mogą bardziej efektywnie wykorzystywać rozwiązania techniczne, które umożliwiają wdrażanie innowacji biznesowych."

Tendencje na rynku pamięci masowej w roku 2010
Wirtualizacja pamięci masowej będzie w dalszym ciągu odgrywać istotną rolę w zwiększaniu wydajności centrów przetwarzania danych oraz obniżaniu kosztów. Aby klienci mogli w pełni wykorzystać dostępny potencjał zwirtualizowanej infrastruktury, pamięć masowa, serwery i rozwiązania sieciowe muszą być „konwergentne”.

"Wirtualizacja - czynnik zapewniający konwergencję - umożliwia wyeliminowanie odizolowanych systemów informatycznych, które doprowadziły do powstania nadmiernie wyposażonych, niedostatecznie wykorzystanych, trudnych w zarządzaniu i kosztownych centrów przetwarzania danych" – mówi Dariusz Dobkowski, HP.

"Dzięki wirtualnej pamięci masowej EVA, możemy bardziej efektywnie wykorzystać pojemność środowiska Microsoft Exchange. Dzięki temu nasze koszty są tak niskie, jak to tylko możliwe" - mówi Scott Bolser, szef zespołu ds. przesyłania wiadomości i pracy zespołowej w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie.

„Cloud-storage” w dalszym ciągu będzie wpływać na zmianę sposobu ujednolicania i przechowywania rosnących zbiorów danych w przedsiębiorstwach. Termin „cloud-storage” powstał w roku 2006, lecz jeszcze nie sformułowano jego jednolitej definicji ani polskiego tłumaczenia. Jednakże, pomimo rozbieżności, to właśnie dostawcy pamięci masowych wprowadzili na rynek realne rozwiązania w tej dziedzinie. Co tak naprawdę kryje się za tym zamieszaniem? Czy przetwarzanie na poziomie szerszym niż sieć lokalna zostanie z nami na dłużej?

Deduplikacja danych obniża koszty oraz udostępnia procesy tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji, efektywnie wykorzystujące pojemność dysków.
"Technologia ta cały czas się rozwija, lecz wkrótce będzie stanowić jedną z najważniejszych technologii pamięci masowych w przedsiębiorstwach. Z czasem produkty do deduplikacji zostaną w jeszcze większym stopniu zintegrowane z infrastrukturą firm, umożliwią uzyskanie większej dostępnej pojemności oraz zapewnią większą szybkość przetwarzania w przypadku rozwiązań klasy wyższej i niższą cenę dla klasy podstawowej" - przewiduje Dariusz Dobkowski, HP.

Technologia SSD daje nadzieję na przekształcenie rynku dysków o wysokiej wydajności. Klienci podchodzą do niej ostrożnie, ponieważ ciągle jest jeszcze w fazie rozwoju. Jednakże dzięki obniżeniu przez producentów ceny rozwiązań w tej dziedzinie przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej zainteresowane niezawodnością i wysoką wydajnością napędów SSD.
"Dzięki wprowadzeniu dysków SSD do systemu HP StorageWorks EVA klienci mogą wykorzystać najlepsze w branży funkcje macierzy HP oraz wysoką wydajność rozwiązań typu Solid State. Pozwala to osiągnąć istotne oszczędności w zakresie powierzchni, zasilania i chłodzenia centrum przetwarzania danych, a jednocześnie znacznie skrócić czas reakcji aplikacji" - Dan Molina, dyrektor ds. technicznych w firmie Nth Generation Computing Inc.

Inicjatywy dotyczące ekologicznej pamięci masowej nie są już tylko chwilową modą. związaną z trendem GreenIT. Branża dostrzega korzyści biznesowe płynące ze zmniejszenia wpływu infrastruktur technicznych na środowisko naturalne. Przepisy wymagają od dyrektorów ds. informatyki zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w centrach przetwarzania danych. Zainteresowanie ekologiczną pamięcią masową, zapewniającą niskie koszty i łatwą możliwość rozbudowy, jest związane z tendencją do ograniczania wydatków, która przyczyni się także do rozpowszechnienia tej technologii.

Źródło: HP
Skomentuj na forum