Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Router do domu - jaki będzie najlepszy?

Kawa Laptop LTEWraz z biegiem lat technologie umożliwiające dostęp do szybkiego Internetu zostały znacząco rozwinięte. Jeszcze nie dawno każdy z nas marzył o tym, aby mieć możliwość podłączenia swojego komputera do sieci za pomocą przewodów. Dzisiaj w wielu domach spotkać można zaawansowane routery, dzięki którym połączenie z Internetem następuje drogą radiową. Artykuł ten dedykujemy osobom, które jak dotąd nie miały możliwości korzystania z szerokopasmowego Internetu we własnym domu i pragną dokonać wyboru dobrego routera do domu.

Czym jest technologia LTE?

LTE, inaczej zwany 4G, to kolejny etap ewolucji w komórkowym dostępie do Internetu. Krótko mówiąc, jest to standard bezprzewodowej transmisji danych zapewniający niezwykle wysokie prędkości przesyłu. W warunkach idealnych mogą one osiągać nawet 300 Mb/s w przypadku pobierania i 50 Mb/s w momencie wysyłania danych.

Technologia LTE jest bezpośrednim następcą 3G i 3,5G. Różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami jest znacząca nie tylko pod względem prędkości, ale również opóźnień. Najnowocześniejszy sposób transmisji danych pozwala na zmniejszenie opóźnienia pomiędzy nadawcą a odbiorcą do 10 milisekund. Jest to bezapelacyjny rekord, którego nie udało się osiągnąć dotychczas w żadnym przypadku.

Dobry router do domu - gdzie mieszkasz?

Wydawać by się mogło, że miejsce zamieszkania nie ma większego znaczenia. Zasięg Internetu w technologii LTE na terenie Polski jest duży, jednak w tym miejscu nie chodzi o bezpośredni dostęp. Analiza miejsca zamieszkania pomoże dobrać zakres pracy routera. Obecnie na rynku mamy dostępne urządzenia pracujące na paśmie 2,4Ghz i 5Ghz. Jaki wybrać?

2,4Ghz to częstotliwość, na jakiej pracuje znaczna część urządzeń elektronicznych. Piloty, myszki bezprzewodowe, czy inne routery ze względu na tę właściwość będą zakłócały się nawzajem. Dlatego, jeśli mieszkasz w dużym mieście, bloku, czy na zatłoczonym osiedlu - postaraj się wybrać dobry router do domu oferujący możliwość pracy na częstotliwości 5Ghz. W ten sposób nic nie zakłóci pracy Twojego urządzenia, a co za tym idzie - nie odczujesz nieoczekiwanych spadków prędkości.

Router USB, bezprzewodowy, czy domowy?

Kwestia wyboru połączenia routera z komputerem jest niezwykle ważna. Od niej zależy to, w jaki sposób będziesz łączył się z routerem i następnie z Internetem. Routery USB, czyli popularne „pendrive-y” pozwalają na komfortowe korzystanie z Internetu wyłącznie na jednym urządzeniu, zazwyczaj jest to laptop. Ponadto sprzęt ten ogranicza użytkownika pod względem zasięgu, gdyż anteny oferowane do urządzeń tego typu charakteryzują się znacznie mniejszą mocą.

Router USB nie sprawdzi się również w momencie, gdy większa ilość osób będzie chciała skorzystać z Internetu w tym samym czasie. Sprzęt ten łączy z Internetem tylko jedno urządzenie, co oznacza, że inny komputer nie uzyska połączenia.

Znacznie bardziej praktyczne są routery do domu bezprzewodowe. Ich działanie polega na rozsyłaniu sygnału WiFi w określonym zasięgu, a połączenie z siecią realizowane jest za pośrednictwem karty SIM zainstalowanej we wnętrzu urządzenia. Wadą sprzętu tego typu jest fakt, że wbudowana bateria nie cechuje się zbyt dużą pojemnością, dlatego niezbędne będzie częste ładowanie. Mimo wszystko router bezprzewodowy polecamy osobom, które cenią sobie bezprzewodową łączność z Internetem.

Routery domowe szczególnie polecane są rodzinom. Sprzęt tego typu jest niemal bezobsługowy, a połączenie z Internetem może następować zarówno za pośrednictwem odpowiedniego przewodu, jak i bezprzewodowo. Dzięki temu dostęp do sieci zyskają zarówno osoby korzystające ze smartfonów, jak i laptopów, czy komputerów stacjonarnych. Ze względów ekonomicznych zalecamy, aby nabywać urządzenie tego typu u wybranego operatora Internetowego. W ten sposób zyskasz nie tylko samo urządzenie, ale również pakiet transmisji danych umożliwiający na przesył ogromnej ilości plików.

Dobry router do domu, a pakiet transmisji danych

Dobranie routera do domu to jednak nie wszystko. Decydując się na wykupienie usługi podłączenia do Internetu, trzeba również zastanowić się nad wysokością pakietu transmisji danych. Jest to o tyle ważne, że zbyt mały pakiet nie będzie wystarczający do komfortowego korzystania z sieci w standardowym okresie rozliczeniowym, czyli przez miesiąc. Z kolei zbyt dużego pakietu nie będziemy w stanie wykorzystać, co spowoduje stratę pieniędzy.

Aby wybrać właściwą wielkość pakietu, zastanów się, z jaką częstotliwością korzystasz z Internetu i w jaki sposób tego dokonujesz. Jeżeli jedyne, co robisz, to regularne sprawdzanie poczty elektronicznej i serwisów informacyjnych, z pewnością wystarczy Ci jeden z podstawowych planów taryfowych. Z kolei niewielkie pakiety nie będą wystarczające dla osób, które regularnie sprawdzają nowości w serwisach społecznościowych lub w platformie YouTube. Grafika i filmy do prawidłowego wyświetlenia potrzebują znacznie więcej danych, co będzie skutkowało szybkim kurczeniem się dostępnego pakietu.

Dobry router do domu - na wolnym rynku, czy od operatora?

Nabywanie routera do domu na wolnym rynku, czyli bez umów ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Wadą rozwiązania tego typu jest fakt, że nadal jesteśmy zobligowani do dokupienia usługi dostępu do Internetu. Ponadto często płacimy znacznie wyższą cenę w porównaniu do kosztów sprzętu nabywanego u operatora. W znacznej części ofert wszystkie opłaty zawarte są w abonamencie, dlatego w efekcie płacimy mniej.

Stojąc przed dylematem dostawcy sprzętu, warto również wiedzieć, że w przypadku ewentualnej jego awarii procedura gwarancyjna u operatora przebiega znacznie szybciej. W większości sytuacji urządzenie wymieniane jest na nowe „od ręki”, co jest niemal niemożliwe do osiągnięcia na wolnym rynku. Bez względu na wybrany sklep, niedziałający router w pierwszej kolejności trafia do serwisu producenta, a tam naprawa może potrwać nawet dwa tygodnie.

Wybór dobrego routera do domu stanowi nie lada wyzwanie. Sprawę komplikują nie tylko stawiane przez nas wymagania, ale również oferty formułowane przez sprzedawców i operatorów. Podjęcie decyzji najczęściej polega na znalezieniu złotego środka pomiędzy pakietem transmisji danych a możliwościami sprzętu i potrzebami. Jeżeli nadal nie wiesz, jak wybrać router do domu, zajrzyj pod adres https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Jaki-Router-LTE-do-domu/td-p/815.

 

 

Logowanie i rejestracja