Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku

Nikt nie ma wątpliwości, że IT można zaliczyć do najszybciej rozwijających się branż. Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie jak zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska. Dobrym sposobem na wprowadzenie zmian, jest...

Czytaj więcej...

Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze
Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze

Podczas konferencji Veeam Velocity 2019 odbywającej się w tym tygodniu w Orlando, Veeam Software podkreślając swoje mocne zaangażowanie w usprawnienie zarządzania danymi w chmurze, integracji chmury, przenoszeniu obciążeń między lokalizacjami i podniesieniu możliwości związanych z bezpieczeństwem zaprezentował Veeam Av...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu
Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu

Nieustający rozwój technologii przynosi nowe ryzyka dla prowadzenia działalności gospodarczej. Firma analityczna Gartner zdiagnozowała dziesięć obszarów, na które musi zwrócić uwagę każdy szybko rozwijający się biznes. Zaskakiwać może wysokie pierwsze miejsce dla chmury obliczeniowej. Eksper...

Czytaj więcej...

Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych
Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych

Wyniki najnowszego badania Cisco Global Cloud Index koncentrującego się wokół wirtualizacji centrów danych i chmury obliczeniowej wskazują, że do 2021 roku przesył danych związany z chmurą będzie wynosił 19,5 ZB (zettabajtów), a co ważne będzie stanowił 95 procent całkowitego ruchu w centrach danyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup v8 już dostępny!
Altaro VM Backup v8 już dostępny!

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. Nowy Altaro VM Backup 8.0 (Build 8.0.3) wprowadza funkcjonalność - WAN-Optimized Replication....

Czytaj więcej...

Aktualności

Router do domu - jaki będzie najlepszy?

Kawa Laptop LTEWraz z biegiem lat technologie umożliwiające dostęp do szybkiego Internetu zostały znacząco rozwinięte. Jeszcze nie dawno każdy z nas marzył o tym, aby mieć możliwość podłączenia swojego komputera do sieci za pomocą przewodów. Dzisiaj w wielu domach spotkać można zaawansowane routery, dzięki którym połączenie z Internetem następuje drogą radiową. Artykuł ten dedykujemy osobom, które jak dotąd nie miały możliwości korzystania z szerokopasmowego Internetu we własnym domu i pragną dokonać wyboru dobrego routera do domu.

Czym jest technologia LTE?

LTE, inaczej zwany 4G, to kolejny etap ewolucji w komórkowym dostępie do Internetu. Krótko mówiąc, jest to standard bezprzewodowej transmisji danych zapewniający niezwykle wysokie prędkości przesyłu. W warunkach idealnych mogą one osiągać nawet 300 Mb/s w przypadku pobierania i 50 Mb/s w momencie wysyłania danych.

Technologia LTE jest bezpośrednim następcą 3G i 3,5G. Różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami jest znacząca nie tylko pod względem prędkości, ale również opóźnień. Najnowocześniejszy sposób transmisji danych pozwala na zmniejszenie opóźnienia pomiędzy nadawcą a odbiorcą do 10 milisekund. Jest to bezapelacyjny rekord, którego nie udało się osiągnąć dotychczas w żadnym przypadku.

Dobry router do domu - gdzie mieszkasz?

Wydawać by się mogło, że miejsce zamieszkania nie ma większego znaczenia. Zasięg Internetu w technologii LTE na terenie Polski jest duży, jednak w tym miejscu nie chodzi o bezpośredni dostęp. Analiza miejsca zamieszkania pomoże dobrać zakres pracy routera. Obecnie na rynku mamy dostępne urządzenia pracujące na paśmie 2,4Ghz i 5Ghz. Jaki wybrać?

2,4Ghz to częstotliwość, na jakiej pracuje znaczna część urządzeń elektronicznych. Piloty, myszki bezprzewodowe, czy inne routery ze względu na tę właściwość będą zakłócały się nawzajem. Dlatego, jeśli mieszkasz w dużym mieście, bloku, czy na zatłoczonym osiedlu - postaraj się wybrać dobry router do domu oferujący możliwość pracy na częstotliwości 5Ghz. W ten sposób nic nie zakłóci pracy Twojego urządzenia, a co za tym idzie - nie odczujesz nieoczekiwanych spadków prędkości.

Router USB, bezprzewodowy, czy domowy?

Kwestia wyboru połączenia routera z komputerem jest niezwykle ważna. Od niej zależy to, w jaki sposób będziesz łączył się z routerem i następnie z Internetem. Routery USB, czyli popularne „pendrive-y” pozwalają na komfortowe korzystanie z Internetu wyłącznie na jednym urządzeniu, zazwyczaj jest to laptop. Ponadto sprzęt ten ogranicza użytkownika pod względem zasięgu, gdyż anteny oferowane do urządzeń tego typu charakteryzują się znacznie mniejszą mocą.

Router USB nie sprawdzi się również w momencie, gdy większa ilość osób będzie chciała skorzystać z Internetu w tym samym czasie. Sprzęt ten łączy z Internetem tylko jedno urządzenie, co oznacza, że inny komputer nie uzyska połączenia.

Znacznie bardziej praktyczne są routery do domu bezprzewodowe. Ich działanie polega na rozsyłaniu sygnału WiFi w określonym zasięgu, a połączenie z siecią realizowane jest za pośrednictwem karty SIM zainstalowanej we wnętrzu urządzenia. Wadą sprzętu tego typu jest fakt, że wbudowana bateria nie cechuje się zbyt dużą pojemnością, dlatego niezbędne będzie częste ładowanie. Mimo wszystko router bezprzewodowy polecamy osobom, które cenią sobie bezprzewodową łączność z Internetem.

Routery domowe szczególnie polecane są rodzinom. Sprzęt tego typu jest niemal bezobsługowy, a połączenie z Internetem może następować zarówno za pośrednictwem odpowiedniego przewodu, jak i bezprzewodowo. Dzięki temu dostęp do sieci zyskają zarówno osoby korzystające ze smartfonów, jak i laptopów, czy komputerów stacjonarnych. Ze względów ekonomicznych zalecamy, aby nabywać urządzenie tego typu u wybranego operatora Internetowego. W ten sposób zyskasz nie tylko samo urządzenie, ale również pakiet transmisji danych umożliwiający na przesył ogromnej ilości plików.

Dobry router do domu, a pakiet transmisji danych

Dobranie routera do domu to jednak nie wszystko. Decydując się na wykupienie usługi podłączenia do Internetu, trzeba również zastanowić się nad wysokością pakietu transmisji danych. Jest to o tyle ważne, że zbyt mały pakiet nie będzie wystarczający do komfortowego korzystania z sieci w standardowym okresie rozliczeniowym, czyli przez miesiąc. Z kolei zbyt dużego pakietu nie będziemy w stanie wykorzystać, co spowoduje stratę pieniędzy.

Aby wybrać właściwą wielkość pakietu, zastanów się, z jaką częstotliwością korzystasz z Internetu i w jaki sposób tego dokonujesz. Jeżeli jedyne, co robisz, to regularne sprawdzanie poczty elektronicznej i serwisów informacyjnych, z pewnością wystarczy Ci jeden z podstawowych planów taryfowych. Z kolei niewielkie pakiety nie będą wystarczające dla osób, które regularnie sprawdzają nowości w serwisach społecznościowych lub w platformie YouTube. Grafika i filmy do prawidłowego wyświetlenia potrzebują znacznie więcej danych, co będzie skutkowało szybkim kurczeniem się dostępnego pakietu.

Dobry router do domu - na wolnym rynku, czy od operatora?

Nabywanie routera do domu na wolnym rynku, czyli bez umów ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Wadą rozwiązania tego typu jest fakt, że nadal jesteśmy zobligowani do dokupienia usługi dostępu do Internetu. Ponadto często płacimy znacznie wyższą cenę w porównaniu do kosztów sprzętu nabywanego u operatora. W znacznej części ofert wszystkie opłaty zawarte są w abonamencie, dlatego w efekcie płacimy mniej.

Stojąc przed dylematem dostawcy sprzętu, warto również wiedzieć, że w przypadku ewentualnej jego awarii procedura gwarancyjna u operatora przebiega znacznie szybciej. W większości sytuacji urządzenie wymieniane jest na nowe „od ręki”, co jest niemal niemożliwe do osiągnięcia na wolnym rynku. Bez względu na wybrany sklep, niedziałający router w pierwszej kolejności trafia do serwisu producenta, a tam naprawa może potrwać nawet dwa tygodnie.

Wybór dobrego routera do domu stanowi nie lada wyzwanie. Sprawę komplikują nie tylko stawiane przez nas wymagania, ale również oferty formułowane przez sprzedawców i operatorów. Podjęcie decyzji najczęściej polega na znalezieniu złotego środka pomiędzy pakietem transmisji danych a możliwościami sprzętu i potrzebami. Jeżeli nadal nie wiesz, jak wybrać router do domu, zajrzyj pod adres https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Jaki-Router-LTE-do-domu/td-p/815.