Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Aktualności

Red Hat Enterprise Linux 7.4 wydany!

Red HatRed Hat, czołowy dostawca rozwiązań open source, poinformował o ogólnej dostępności systemu Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7.4 - najnowszej wersji korporacyjnej platformy linuksowej. Red Hat Enterprise Linux 7.4 oferuje nowe możliwości automatyzacji, które ograniczają złożoność środowisk IT, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo i wydajność obciążeń roboczych w aplikacjach tradycyjnych i chmurowych.

"Nowoczesne przedsiębiorstwa nie korzystają wyłącznie z serwerów fizycznych albo usług chmurowych. Ścieżka do transformacji cyfrowej wiedzie przez cztery różne obszary technologiczne. Najnowsza wersja czołowej światowej platformy linuksowej wspiera każdą z tych metodologii wdrożeniowych nowymi zabezpieczeniami, wyższą wydajnością oraz nowymi możliwościami automatyzacji, pomagając ograniczyć naturalną złożoność heterogenicznych centrów danych" - powiedział Jim Totton, wiceprezes i dyrektor generalny, Platforms Business Unit, Red Hat.

Nowa wersja systemu zapewnia potężną i elastyczną platformę operacyjną, która spełnia potrzeby IT w zakresie serwerów fizycznych, maszyn wirtualnych, chmur hybrydowych i publicznych oraz środowisk wielochmurowych.

Od tradycyjnych serwerów fizycznych i maszyn wirtualnych do usług chmurowych i kontenerowych nowej generacji, system operacyjny stanowi pomost łączący różne modele wdrożeniowe w przedsiębiorstwie. Red Hat Enterprise Linux 7 spełnia tę funkcję poprzez połączenie innowacji open source ze stabilnością klasy korporacyjnej. Zapewnia tym samym fundament pod cyfrową transformację, a jednocześnie umożliwia dalsze korzystanie z istniejących systemów i obciążeń roboczych.

Zabezpieczenia
W miarę ewolucji zagrożeń dla infrastruktury IT przedsiębiorstwa potrzebują więcej innowacyjnych zabezpieczeń w swoim stosie oprogramowania, aby zapobiec włamaniom i aktywniej zarządzać słabymi punktami swoich systemów. Innowacje te zaczynają się na poziomie systemu operacyjnego, a Red Hat Enterprise Linux 7.4 oferuje nowe i ulepszone funkcje, które zaprojektowano z myślą o stworzeniu bezpieczniejszego środowiska dla krytycznych obciążeń roboczych, zarówno chmurowych, jak i tradycyjnych.

Należą do nich:
• Zaktualizowane funkcje audytu, które upraszczają filtrowanie zdarzeń rejestrowanych przez system audytu, gromadzenie bardziej szczegółowych informacji o kluczowych zdarzeniach oraz interpretowanie dużej liczby rekordów.
• USB Guard - funkcja zapewniająca większą kontrolę nad tym, jak urządzenia plug-and-play mogą być używane przez konkretnych użytkowników, co pomaga ograniczyć zarówno wycieki, jak i infekcje danych.
• Ulepszone zabezpieczenia kontenerów - z pełną obsługą SELinux w połączeniu z OverlayFS - pomagają chronić bazowy system plików i pozwalają korzystać jednocześnie z Dockera i przestrzeni nazw, aby uzyskać precyzyjną kontrolę dostępu.

Wydajność
Nowoczesne aplikacje biznesowe wymagają większej przepustowości i pojemniejszej pamięci masowej, przez co mocno obciążają sprzęt i tradycyjne systemy operacyjne. Red Hat Enterprise Linux 7, zaprojektowany pod kątem potrzeb organizacji, które chcą zmodernizować i zoptymalizować korporacyjną infrastrukturę IT, oferuje nowe funkcje, które zwiększają wydajność zarówno łączności sieciowej, jak i pamięci masowej.

Nowe funkcje to m.in.:
• Obsługa NVMe Over Fabric pomaga zapewnić klientom większą elastyczność i mniejszy „narzut” podczas dostępu do wysokowydajnych urządzeń pamięciowych NVMe zlokalizowanych w centrum danych zarówno w infrastrukturach Ethernet, jak i Infiniband.
• Ogólne ulepszenia wydajności systemu Red Hat Enterprise Linux w chmurze publicznej, w tym skrócony czas rozruchu, który pozwala szybciej uruchamiać aplikacje krytyczne, oraz obsługa Elastic Network Adapter (ENA) w Amazon Web Services (AWS), która zapewnia nowe możliwości sieciowe.

Kontenery linuksowe i Red Hat Enterprise Linux Atomic Host
Kontenery linuksowe reprezentują ewolucję sposobu, w jaki firmy tworzą i wdrażają nowoczesne aplikacje oraz zarządzają nimi. Pomagają przedsiębiorstwom osiągnąć nowy poziom wydajności operacyjnej, przyspieszyć tworzenie oprogramowania i elastyczniej zarządzać cyklem życia aplikacji. Najnowsza wersja Red Hat Enterprise Linux Atomic Host oparta na systemie Red Hat Enterprise Linux oferuje kolejne ulepszenia korporacyjnych kontenerów linuksowych, m.in.:
• Zwiększony poziom bezpieczeństwa bez spadku wydajności dzięki zintegrowanej obsłudze SELinux i OverlayFS, a także pełnej obsłudze sterownika overlay2 Storage Graph.
• Pełna obsługa tworzenia warstw pakietów z wykorzystaniem rpm-ostree, umożliwiająca dodawanie pakietów takich jak agenty i sterowniki monitorowania do bazowego systemu operacyjnego.
• Wprowadzenie LiveFS w wersji Technology Preview, dzięki czemu użytkownicy mogą instalować aktualizacje zabezpieczeń i dodawać warstwy pakietów bez ponownego uruchamiania systemu.

Zarządzanie i automatyzacja
Centra danych obecnie rozciągają się od fizycznego sprzętu do chmury, więc kontrolowanie środowisk IT staje się coraz bardziej skomplikowane. Uzupełniając rozwiązania Red Hat Satellite i Ansible Tower, Red Hat Enterprise Linux 7.4 wprowadza funkcję ról systemowych - Red Hat Enterprise Linux System Roles - w wersji Technology Preview. System Roles to jednolity interfejs administracyjny dla wszystkich głównych wersji systemu Red Hat Enterprise Linux, który pozwala utworzyć jeden zautomatyzowany przepływ pracy z wykorzystaniem  Ansible i używać go w dużych, heterogenicznych wdrożeniach Red Hat Enterprise Linux bez dodatkowych modyfikacji.

Red Hat Enterprise Linux dla wielu architektur
Red Hat zawsze stara się zapewnić klientom swobodę wyboru, jeśli chodzi o infrastrukturę centrum danych. Red Hat Enterprise Linux 7.4 podtrzymuje tę tradycję i jest dostępny w wersjach, które działają w wielu różnych architekturach, w tym IBM Power, IBM z Systems oraz 64-bitowy ARM (w wersji Development Preview). W przypadku architektury IBM Power Little Endian, nowe wydanie obsługuje dodatki High Availability i Resilient Storage, a także środowisko uruchomieniowe i format obrazów Open Container Initiative (OCI).

Źródło: Red Hat