Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Azure Stack - chmura Azure w prywatnym centrum danych

Azure StackPodczas ubiegłotygodniowej konferencji Microsoft Inspire odbywającej się w Waszyngtonie, miała miejsce premiera Azure Stack, pakietu pozwalającego usługodawcom na tworzenie własnych wersji chmury Azure uruchamianej w prywatnych centrach danych i tworzenie systemów chmur prywatnych lub hybrydowych.

Po kilkunastu miesiącach testów, najpierw wewnętrznych i zamkniętych, a następnie trzech publicznych wydaniach poglądowych (Preview), Azure Stack został udostępniony partnerom Microsoft specjalizującym się w dostawie sprzętu, celem przeprowadzenia testów certyfikacyjnych. Od września platforma będzie dostępny dla pierwszych klientów w wersji stabilnej.

Czym dokładnie jest Microsoft Azure Stack?

Azure Stack to zintegrowana platforma programowo sprzętowa, dająca możliwość wdrażania i uruchamiania usług chmury Azure we własnym centrum danych. Co ważne, użytkownicy mogą zarządzać chmurą Azure Stack dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku standardowej infrastruktury Azure dostępnej w formie chmury publicznej.

Pierwszymi dostawcami zintegrowanych systemów z Azure Stack będą firmyDell EMC, HPE i Lenovo. Nieco później rozwiązanie będzie dostępne w ofercie innych partnerów Microsoft, w tym Cisco i Huawei.

Sytetmy te początkowo będą dostępne w 46 krajach, przeznaczone do wdrożeń wieloserwerowych. Jednak by pomóc specjalistom IT we wdrożeniu środowiska, Microsoft zdecydował się na udostępnienie jednoserwerowego zestawu (Azure Stack Development Kit), dostępnego do pobrania.

Bezpłatny zestaw testowy zawiera wszystkie kluczowe narzędzia, w tym Azure Portal, Azure Services, narzędzia deweloperskie i dostęp do Azure Marketplace. Oczywiście we własne środowisko Azure Stack to nie będzie odpowiadać 1:1 chmurze Azure. Zestaw usług IaaS czy PaaS na starcie nie będzie zawierał m.in. Azure Container Service, Azure Service Fabric i innych usług.

Co z płatnościami?

Microsoft wprowadza do środowisk lokalnych model opłat znany do tej pory z środowisk cloud. Opłaty za korzystanie z Azure Stak będą pobierane przez Microsoft w modelu Pay-as-you-use w ramach programów Enterprise Agreement (EA) lub Cloud Service Provider (CSP). W efekcie czego klienci zapłacą tylko za to z czego korzystają, podobnie jak w Azure. Ze względu na to, że wdrożenie będzie obejmować koszty sprzętu i koszty operacyjne, opłaty za Azure Stack są niższe w porównaniu do cen Azure.

azure stack pricing

Tabela opłat (Lipiec 2017 r.)

 

Dla kogo Azure Stack?

Publiczna chmura, pomimo że rośnie bardzo szybko, nadal nie może być z różnych przyczyn wdrażana w każdej firmie/instytucji. Wpływa na to szereg czynników, od kwestii związanych z regulacjami wewnętrznymi dotyczącymi prywatności (np. instytucje rządowe i finansowe), po nienajlepszy dostęp do Internetu (odległe, np. arktyczne placówki badawcze czy olbrzymie wycieczkowce).

Za sprawą Azure Stack Microsoft pomoże swojej platformie wyróżnić się od takich usług jak Amazon Web Services czy Google Cloud, dając klientom możliwość uruchomienia aplikacji Azure w środowisku lokalnym i prywatnej chmurze, czyniąc z Azure środowiskiem chmury hybrydowej dostępnym zarówno dla tych którzy chcą korzystać z chmury publicznej jak i dla tych, którzy nie akceptują takiego modelu.

 

Logowanie i rejestracja