Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Firmy z regionu EMEA sięgają po chmurę publiczną

Cloud ComputingFirmy z regionu EMEA zwiększają inwestycje w chmurę publiczną pomimo obaw o bezpieczeństwo oraz wątpliwości odnośnie tego, kto odpowiada za bezpieczeństwo ich danych. Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród decydentów IT, które opublikowała dziś firma Barracuda Networks, producent rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa chmurowego i ochrony danych.

"Pomimo rosnącej popularności chmury publicznej w całym regionie EMEA, obawy o bezpieczeństwo pozostają poważne. 77 proc. respondentów twierdzi, że używa chmury publicznej do przechowywania takich danych, jak informacje o pracownikach, własność intelektualna firmy oraz informacje bankowe o klientach, a unijne ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które wejdzie w życie w maju 2018 r., jeszcze dobitniej zwraca uwagę na konieczność odpowiedniej ochrony danych w chmurze" - powiedział Kristof Vanderstraeten, dyrektor ds. rozwoju działalności związanej z chmurą publiczną na region EMEA w Barracuda Networks.

Kluczowe ustalenia:
● 20 proc. budżetów IT przeznacza się obecnie na wdrożenia w chmurze publicznej, a organizacje oczekują, że w ciągu dwóch lat połowa ich infrastruktury znajdzie się w chmurze publicznej.
● Niespełna połowa (45 proc.) respondentów uważa, że ich dostawca usług IaaS w chmurze publicznej jest w pełni zdolny do zapewnienia skutecznej ochrony, jeśli chodzi o dostęp do aplikacji chmurowych.
● Ponad połowa (47 proc.) respondentów twierdzi, że zainwestowała w dodatkowe produkty zabezpieczające, żeby chronić dostęp do chmury publicznej, a kolejna jedna trzecia (37 proc.) mówi, że planuje to zrobić w przyszłości.
● Firmy z regionu EMEA używają chmury publicznej do różnych celów. Najpopularniejsze jest przechowywanie (77 proc.) i przywracanie danych (56 proc.), następnie hosting stron internetowych i aplikacji (54 proc.), analityka danych (51 proc.) i systemy CRM (46 proc.).
● Wbrew założeniom modelu współdzielonej odpowiedzialności (Shared Responsibility Model), 64 proc. respondentów uważa, że za zabezpieczenie danych w chmurze odpowiada dostawca usług. 61 proc. mówi to samo o aplikacjach, a 60 proc. o systemach operacyjnych.

Popularność chmury nadal rośnie pomimo ciągłych obaw o bezpieczeństwo
Firmy z regionu EMEA, które używają usług Infrastructure as a Service (IaaS) w chmurze publicznej, twierdzą, że niemal 35 proc. ich infrastruktury obecnie znajduje się w chmurze, a udział ten ma wzrosnąć do 50 proc. w ciągu dwóch lat. Najniższy udział chmury publicznej w infrastrukturze występuje w Wielkiej Brytanii (29 proc.), która pozostaje w tyle za Belgią/Holandią (41 proc.), Francją (38 proc.), Austrią (35 proc.) i Niemcami (35 proc.).

Spośród firm, które zdecydowały się korzystać z chmury publicznej, niespełna połowa (45 proc.) ma pewność, że ich dostawca jest w pełni zdolny do zapewnienia skutecznej ochrony dostępu do aplikacji chmurowych, a podobny odsetek twierdzi to samo o skutecznej ochronie aplikacji w chmurze (43 proc.) oraz skutecznej ochronie danych w chmurze (41 proc.). Sugeruje to, że ponad połowa nie jest całkowicie zadowolona z poziomu bezpieczeństwa, jaki oferuje ich dostawca usług i że trzeba będzie rozwiązać ten problem, aby utrzymać dynamikę wzrostu.

Brak zrozumienia prowadzi do zwiększonego ryzyka
Wydaje się, że wielu decydentów IT nie zna dokładnie swoich obowiązków w zakresie bezpieczeństwa w chmurze. Tylko 61 proc. respondentów z regionu EMEA twierdzi, że w pełni rozumie swoje obowiązki w tym obszarze - liczba ta wzrasta do 69 proc. w Niemczech i spada do 51 proc. w Belgii i Holandii.

Bardziej niepokojące jest to, że niemal dwie trzecie respondentów z regionu EMEA uważa, że za zabezpieczenie danych w chmurze odpowiada dostawca usług, podczas gdy 61 proc. mówi to samo o aplikacjach, a 60 proc. o systemach operacyjnych. Podkreśla to nieznajomość modelu współdzielonej odpowiedzialności (Shared Responsibility Model), kluczowego postanowienia większości umów z dostawcami usług chmurowych. Zgodnie z nim dostawca zabezpiecza podstawowe komponenty infrastruktury, takie jak zasoby obliczeniowe, pamięć masowa, bazy danych i łączność sieciowa, a także fizyczne obiekty, podczas gdy obowiązkiem klienta jest zabezpieczenie danych, aplikacji, systemów operacyjnych oraz innego oprogramowania działającego w chmurze.

Pomimo tej pozornej nieświadomości ryzyka pocieszające jest to, że firmy z regionu EMEA podejmują działania zmierzające do wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. Ponad połowa (57 proc.) respondentów twierdzi, że zainwestowała w dodatkowe produkty zabezpieczające, żeby chronić dostęp do chmury publicznej, a kolejna jedna trzecia (37 proc.) mówi, że planuje to zrobić w przyszłości. Dodatkowe zabezpieczenia są stosowane najczęściej w Belgii i Holandii (70 proc.), a najrzadziej w Wielkiej Brytanii (43 proc.).

"Z badania jasno wynika, że chmura publiczna pozostaje bardzo atrakcyjną propozycją, ale migracja wrażliwych aplikacji biznesowych bywa skomplikowanym procesem, który generuje nowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa. W obliczu coraz powszechniejszych i poważniejszych zagrożeń czyhających w sieci jest rzeczą zupełnie naturalną, że bezpieczeństwo wciąż stanowi wyzwanie. Wsłuchaliśmy się w te obawy i niedawno zapowiedzieliśmy nowe korzyści w programie Barracuda Cloud Ready - każda organizacja może skorzystać z bezpłatnej 90-dniowej licencji chmurowej na Barracuda Web Application Firewall oraz Barracuda NextGen Firewall w chmurach Amazon Web Services (AWS) i Microsoft Azure" - dodał Kristof Vanderstraeten.

Informacje o badaniu
Barracuda Networks zleciła wykonanie badania agencji Vanson Bourne. W jego ramach ankietowano 550 osób decyzyjnych z działów IT w organizacjach z regionu EMEA wykorzystujących chmurę publiczną w modelu Infrastructure as a Service (IaaS). Badanie jest częścią globalnego raportu firmy, który obejmuje dane pochodzące z 1300 ankiet przeprowadzonych wśród decydentów IT z całego świata w kwietniu i maju 2017 r.

Źródło: Barracuda Networks

Logowanie i rejestracja