Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Aktualności

Cloud computing potrzebuje regulacji prawnych

Cloud ComputingWraz ze wzrostem zainteresowania technologią Cloud Computing, pojawia się coraz więcej głosów na temat bezpieczeństwa usług opartych na modelu przetwarzania w chmurze.


Według zapowiedzi analityków firmy Gartner, cloud computing, ma stać się najważniejszym, strategicznym obszarem nadchodzącego roku.

 

"W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze konieczna jest międzynarodowa debata" - stwierdziła Pamela Jones Harbour, odchodząca komisarz amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commission, FTC) podczas sympozjum Internet Governance Forum (IGF) w egipskim Sharm El Sheikh.

"Jeżeli użytkownicy nie są dokładnie informowani o tym, jak podążają ich dane w chmurze i w jaki sposób są wykorzystywane, to konkurencja przestaje być dostatecznym instrumentem regulacji. W takim wypadku ustawodawca może rozważać wprowadzenie dodatkowych regulacji" - powiedziała Harbour, zaznaczając jednocześnie, że nie wypowiada się w imieniu FTC.

W usługach typu cloud computing ciężar przetwarzania informacji spoczywa na farmach serwerów, często rozproszonych geograficznie. Ślady pozostawiane przez użytkowników w chmurze zwiększają możliwości tworzenia ich profili. Z tym wiążą się nowe problemy z ochroną  danych. Wiele osób nie jest świadoma faktu zbierania i kolekcjonowania przez firmy elektronicznych profili na ich temat. Ryzyko tego, że informacje przepływające i zmagazynowane w środowiskach typu Cloud mogą zniknąć w elektronicznej otchłani.

 

Coraz częściej pojawiają się głosy, że podobnie jak w przypadku bankowości, bezpieczeństwo w środowiskach opartych o przetwarzanie w chmurze powinno stać się przedmiotem regulacji prawnych.

 „Konieczna jest dyskusja nad obowiązującą na skalę międzynarodową "umową społeczną" ustalającą minimalne standardy bezpieczeństwa. Taka umowa mogłaby regulować zachowanie firm oferujących usługi w chmurze. Póki co klienci muszą ufać dostawcom usług cloud, ponieważ kontrola tego, gdzie i jakie ślady zostawiamy po sobie w Internecie przerasta siły zwykłego obywatela” uważa Bruce Schneier , Specjalista ds. zabezpieczeń z British Telecom popierający punkt widzenia Pameli Jones Harbour.

Ustalenie międzynarodowych standardów w dziedzinie ochrony danych w chmurze postulował również Simon Davies, szef brytyjskiej inicjatywy Privacy International. Jednocześnie ostrzegając, że ze względu na trudne warunki działania organów śledczych nasilać się będzie tendencja do żądania od usługodawców przekazywania coraz większych ilości informacji o klientach.

"Organy śledcze muszą mieć zagwarantowaną możliwość identyfikacji miejsca, w którym rozpoczął się atak, i potrzebują do tego stosownych danych użytkowników" - stwierdził Alexander Seger, specjalista ds. cyberprzestępczości przy Radzie Europy. Obecnie konwencja o cyberprzestępczości w ściśle określonych przypadkach pozwala na to, aby organy ścigania uzyskiwały potrzebne im informacje od usługodawców z innego kraju - kontynuował Seger, domagając się wprowadzenia  międzynarodowych standardów, pozwalających na wgląd przez użytkowników do danych zapisywanych na ich temat w innych państwach.

Rada Europy i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracują nad zmianą instrumentów prawnych i standardów. W marcu bieżącego roku Rada Europy rozpoczęła prace przygotowawcze do ewentualnej nowelizacji konwencji o ochronie obywateli przy automatycznym przetwarzaniu danych o charakterze osobowym z 1981 roku. Należy mieć nadzieje, że prace nad regulacjami prawnymi nabiorą tempa i poziom bezpieczeństwa usług bazujących na przetwarzaniu w chmurze w krótkim czasie zostanie znormalizowany.

 

Skomentuj na forum