Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Cloud computing potrzebuje regulacji prawnych

Cloud ComputingWraz ze wzrostem zainteresowania technologią Cloud Computing, pojawia się coraz więcej głosów na temat bezpieczeństwa usług opartych na modelu przetwarzania w chmurze.


Według zapowiedzi analityków firmy Gartner, cloud computing, ma stać się najważniejszym, strategicznym obszarem nadchodzącego roku.

 

"W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze konieczna jest międzynarodowa debata" - stwierdziła Pamela Jones Harbour, odchodząca komisarz amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commission, FTC) podczas sympozjum Internet Governance Forum (IGF) w egipskim Sharm El Sheikh.

"Jeżeli użytkownicy nie są dokładnie informowani o tym, jak podążają ich dane w chmurze i w jaki sposób są wykorzystywane, to konkurencja przestaje być dostatecznym instrumentem regulacji. W takim wypadku ustawodawca może rozważać wprowadzenie dodatkowych regulacji" - powiedziała Harbour, zaznaczając jednocześnie, że nie wypowiada się w imieniu FTC.

W usługach typu cloud computing ciężar przetwarzania informacji spoczywa na farmach serwerów, często rozproszonych geograficznie. Ślady pozostawiane przez użytkowników w chmurze zwiększają możliwości tworzenia ich profili. Z tym wiążą się nowe problemy z ochroną  danych. Wiele osób nie jest świadoma faktu zbierania i kolekcjonowania przez firmy elektronicznych profili na ich temat. Ryzyko tego, że informacje przepływające i zmagazynowane w środowiskach typu Cloud mogą zniknąć w elektronicznej otchłani.

 

Coraz częściej pojawiają się głosy, że podobnie jak w przypadku bankowości, bezpieczeństwo w środowiskach opartych o przetwarzanie w chmurze powinno stać się przedmiotem regulacji prawnych.

 „Konieczna jest dyskusja nad obowiązującą na skalę międzynarodową "umową społeczną" ustalającą minimalne standardy bezpieczeństwa. Taka umowa mogłaby regulować zachowanie firm oferujących usługi w chmurze. Póki co klienci muszą ufać dostawcom usług cloud, ponieważ kontrola tego, gdzie i jakie ślady zostawiamy po sobie w Internecie przerasta siły zwykłego obywatela” uważa Bruce Schneier , Specjalista ds. zabezpieczeń z British Telecom popierający punkt widzenia Pameli Jones Harbour.

Ustalenie międzynarodowych standardów w dziedzinie ochrony danych w chmurze postulował również Simon Davies, szef brytyjskiej inicjatywy Privacy International. Jednocześnie ostrzegając, że ze względu na trudne warunki działania organów śledczych nasilać się będzie tendencja do żądania od usługodawców przekazywania coraz większych ilości informacji o klientach.

"Organy śledcze muszą mieć zagwarantowaną możliwość identyfikacji miejsca, w którym rozpoczął się atak, i potrzebują do tego stosownych danych użytkowników" - stwierdził Alexander Seger, specjalista ds. cyberprzestępczości przy Radzie Europy. Obecnie konwencja o cyberprzestępczości w ściśle określonych przypadkach pozwala na to, aby organy ścigania uzyskiwały potrzebne im informacje od usługodawców z innego kraju - kontynuował Seger, domagając się wprowadzenia  międzynarodowych standardów, pozwalających na wgląd przez użytkowników do danych zapisywanych na ich temat w innych państwach.

Rada Europy i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracują nad zmianą instrumentów prawnych i standardów. W marcu bieżącego roku Rada Europy rozpoczęła prace przygotowawcze do ewentualnej nowelizacji konwencji o ochronie obywateli przy automatycznym przetwarzaniu danych o charakterze osobowym z 1981 roku. Należy mieć nadzieje, że prace nad regulacjami prawnymi nabiorą tempa i poziom bezpieczeństwa usług bazujących na przetwarzaniu w chmurze w krótkim czasie zostanie znormalizowany.

 

Skomentuj na forum

Logowanie i rejestracja