Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Wirtualizacja w telefonie

VMwarePrzed rokiem informowaliśmy o przejęciu Trango Virtual Processors przez VMware i rozpoczęciu prac nad hypervisorem dla telefonów. Czy hyperwizor w komórce jest potrzebny?

 

Podczas dwóch ostatnich konferencji VMworld (w Europie i USA), firma VMware zademonstrowała prototyp platformy wirtualizacyjnej (bazujący na smartfonie Nokia N800) z dwoma wirtualnymi maszynami, w tym jedna ze środowiskiem prywatnym/osobistym, a druga ze środowiskiem firmowym. Każda z maszyn uruchomiona wewnątrz telefonu miała własny system operacyjny (Microsoft CE 6.0 i Google Android 1.x) oraz własne odizolowane profile użytkownika.

Prezentowany prototyp hypervisora dla urządzeń mobilnych wymagał jedynie 128 MB RAM dla maszyny wirtualnej. Jednak wydaje się, że 128 MB to może być zbyt mało. Natomiast pamięć dwukrotnie większa (256 MB) wirtualnej maszynie powinna w zupełności wystarczyć.


Przed rokiem, jako główną korzyść wirtualizacji w telefonach komórkowych wymieniano ułatwienie prac programistycznych dzięki oddzieleniu warstwy aplikacji od sprzętu. Jednak nie ujawniono wówczas zbyt wiele szczegółów na temat Mobile Virtualization Platform (MVP).
 
Srinivas Krishnamurti, szef działu Mobile Phone Virtualisation w VMware przybliżył plany rozwoju i kierunki badań nad wirtualizacją w telefonach komórkowych. Obecnie, VMware dużą uwagę poświęca na zaprojektowanie wygodnego interfejsu, pozwalającego na łatwą pracę z dwiema wirtualnymi maszynami wewnątrz komórki.

Telefony coraz częściej stają się 'biurem' które mamy ze sobą pod ręka, niejednokrotnie zastępują komputery przenośne. Ważący kilkadziesiąt gramów smartfon, zawiera często bardzo ważne, strategiczne dla naszego biznesu informacje, jak kontakty biznesowe, dokumenty, poczta elektroniczna. Te dane wymagają szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, a wirtualizacja ma pomóc go podnieść, miedzy innymi dzięki odizolowaniu aplikacji biznesowych od aplikacji prywatnych.

"Ważnym czynnikiem, który wpłynął na zainteresowanie wirtualizacją na telefonach komórkowych jest szybki wzrost sprzedaży smartfonów" - powiedział Srinivas Krishnamurti. Powołując się na dane firm Gartner i  IDC, mówił o 150 milionach sztuk sprzedanych na świecie w 2008 roku. Do roku 2014 liczba sprzedanych smartfonów ma wynosić 600 milionów, i przekroczyć dwa, trzy razy liczbę sprzedanych pecetów każdego roku.

Mniej entuzjastycznie do wirtualizacji w komórce podchodzi Zane Adam, szef działu odpowiedzialnego za badania w zakresie wirtualizacji w Microsoft. Zane Adam uważa, że klienci w dniu dzisiejszym nie potrzebują wirtualizacji w komórce gdyż nie czują potrzeby korzystania z kilku mobilnych systemów operacyjnych.

Mobilny hypervisor VMware (Mobile Virtualization Platform - MVP) powinien pojawić się na rynku nie szybciej niż w 2012 roku.

Źródło: Computerworld.au
Skomentuj na forum