Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Eksperta bezpieczeństwa IT zatrudnię od zaraz!

IT ProHakerzy stają się coraz bardziej pomysłowi w konstruowaniu swoich cyberataków. Dla świadomych zagrożenia firm ochrona danych od dawna jest priorytetem, a stanie się jeszcze ważniejsza, gdy w maju 2018 wejdzie w życie unijne Rozporządzenie dotyczące Ochrony Danych Osobowych (RODO). Na rynku jednak wciąż brakuje wykwalifikowanych ekspertów, którzy mogliby taką ochronę zapewnić.

Rosnący popyt na takich specjalistów potwierdzają dane Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA, które szkoli ekspertów IT w zakresie m.in. bezpieczeństwa sieci i danych - liczba kursantów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa IT stale rośnie.

Według danych zawartych w „High Performance Security Report 2016” firmy Accenture już co trzecia próba przełamania firmowych zabezpieczeń IT kończy się sukcesem. Jeżeli właśnie zasmuciło cię, że "źli wygrywają" to aby wspomóc "dobrych" możesz zrobić dwie rzeczy. Pierwszą jest nabycie podstawowej wiedzy o tym, jak z siecią komunikują się twoje urządzenia, bo w dobie eksplodującego Internetu Rzeczy źródłem cyberataku może być nawet podłączony do sieci do odkurzacz. Drugą jest głębsza edukacja w zakresie bezpieczeństwa IT i wsparcie obrońców sieci na pierwszej linii frontu cyberwojny.

"Ochrona przed cyberatakami, przetwarzanie danych zgodnie z RODO, testy penetracyjne, etyczny hacking i informatyka śledcza to tematy szkoleń, o które firmy i administratorzy pytają nas wyjątkowo często. Na rynku pracy wciąż brakuje takich  kompetencji, dlatego nie może dziwić fakt, że zarobki wykwalifikowanych ekspertów IT należą do najwyższych w kraju" - mówi Justyna Puchała, manager Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA, zajmującego się szkoleniem ekspertów IT w całej Polsce.

Jak duże są niedobory kadrowe specjalistów? Według styczniowego badania wykonanego dla International Information System Security Certification Consortium (ISC) w 2020 roku na rynku zabraknie już 1,5 mln ekspertów. Warto zauważyć, że firmy specjalizujące się w bezpieczeństwie IT sygnalizowały rozwój niepokojącego trendu już w połowie ubiegłego roku.

"Widzimy rosnącą dysproporcję między nowymi wymogami bezpieczeństwa, a względnie stałą liczbą specjalistów, którzy muszą za nimi nadążać" - komentuje Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań ShadowProtect SPX z firmy ANZENA specjalizującej się w ochronie danych.

Wiele firm nadal pomija lub świadomie ignoruje zabezpieczenia swoich zasobów IT, licząc na to, że „nikomu nie przyjdzie do głowy atakować tak małą firmę”. Medialne doniesienia zdają się temu przeczyć - ofiary ataku często są przypadkowe i nie są wcześniej wybierane jako cel ataku przez cyberprzestępców. Pewnie dlatego numerem jeden na rekrutacyjnych listach przebojów od miesięcy wymieniają się programiści i analitycy danych. Tymczasem bez ekspertów dbających o bezpieczeństwo firmy wystarczy jeden udany cyberatak by zaprzepaścić pracę całej firmy. Czy będzie to strata danych z ostatniej godziny, czy z ostatniego roku zależy już tylko od biegłości takiego specjalisty.

"Bezpieczeństwo IT jest trochę jak służba zdrowia. Jeśli zabraknie lekarzy nikt już nie powstrzyma cyfrowej epidemii, której skutki będą katastrofalne dla wszystkich" - dopowiada Justyna Puchała z Autoryzowanego Centrum szkoleniowego DAGMA.

Dziś ekspertów bezpieczeństwa IT potrzebujemy wszyscy, dlatego w najbliższych latach ten zawód będzie się cieszył coraz większym prestiżem. Według nowego Raportu  Płacowego 2017 firmy Hays w Polsce osoba na stanowisku Security Specialist zarabia między 12 a 22 tys. zł miesięcznie.

Źródło: Dagma

Logowanie i rejestracja